Konspekt do zajęć w grupie 5-6-latków
Temat kompleksowy: „Ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana”
Temat zajęć: „Indianie wybierają się na polowanie”
Cel główny: Rozwijanie świadomości własnego ciała oraz poczucia rytmu.
Cele operacyjne:
Dziecko - potrafi manipulować przyborem gimnastycznym
podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych
współdziała z partnerem i w grupie
wczuwa się w powierzoną mu rolę
potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych
Metody:
Oglądowe - pokaz
Słowne - słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela
Czynne - zadania do wykonania
Forma pracy: grupowa, w parach
Środki dydaktyczne: wstążki gimnastyczne, odpowiednio dobrana muzyka,
grzechotki
Przebieg zajęć:
Marsz po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem kolan.
Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, dyg itp.)
Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki.
Dzieci poruszają się do muzyki z filmu „Król Lew”- mają za zadanie :iść pod wiatr, w gąszczu drzew, po piasku (następują zmiany tempa poruszania się ).
Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali.....dzieci manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni patyczkami z przywiązaną do nich wstążką ( uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają w górę, w dół, falują itp.).
Swobodny taniec ze wstążkami gimnastycznymi do odpowiedniej muzyki ze zmiennym tempem.
Dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie.
Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku.
Śpiewanie wspólnie z nauczycielką piosenki „ Płonie ognisko”
Dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie wodza...Indianie planują wyprawę na polowanie ( wódz- nauczyciel pokazuje czynności a dzieci powtarzają ):
wódz przekazuje informacje o wyprawie....stuka palcami o brzuch i wydaje dźwięk „bara, bara”
Indianie cicho udają się do stajni....uderzają palcami o podłogę
Indianie czeszą konia....przebierają palcami w powietrzu
Wyruszają na polowanie, siadają na konia....uderzamy rękami o kolana
Jadą galopem...uderzamy dłońmi o podłogę
Jadą przez most....uderzamy dłońmi o klatkę piersiową
Jadą przez szuwary, trawy....pocieramy dłońmi
Zsiadają z konia....uderzamy dłońmi o kolana
Idą pieszo.....przebieramy palcami po podłodze
Uwaga, stado dzikich lwów, trzeba uciekać.......wszystkie czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności
Głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska......dzieci naśladują te czynności.
Indiański taniec do muzyki z płyty CD
Rozdanie grzechotek własnoręcznie wykonanych przez dzieci ( kapsle nanizane na drut, słoiki z zawartością.....dzieci grają na grzechotkach do w/w muzyki.
Indianie idą spać....dzieci tworzą namioty w zespołach dwuosobowych, pozostałe dzieci kładą się spać w namiotach.
Do rytmu spokojnej muzyki dzieci wstają powoli i siadają na swoich miejscach na dywanie.