SCENARIUSZ ZAJĘCIA.
PLACÓWKA: Miejskie Przedszkole Nr 1 w Piekarach Śląskich.
PROWADZĄCA: mgr Lucyna Kinder.
GRUPA: 6 - latki - grupa „0”
DATA: 19.05.2006 r.
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie ze zjawiskiem tęczy.
CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Słuchamy „Bajki o tęczy i Kubusiu Puchatku” z czasopisma Kubuś Puchatek - zapoznanie ze zjawiskiem powstawania tęczy, jej budową i kolorami.
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
TREŚCI : Poznawanie przyrody - stwarzanie warunków do dzielenia się nagromadzonymi spostrzeżeniami;
CELE OPERACYJNE:
Wie, że tęcza to przenikające przez krople wody promienie słońca;
Wie, że tęcza składa się z 7 kolorów;
Potrafi je wymienić;
Wie, że tęcza ma kształt okręgu a na ziemi widać tylko łuk, gdyż resztę zasłania horyzont;
POMOCE: maskotka Kubusia Puchatka, koperty z kolorowymi paskami, kolorowe bibułkowe wstążki, karty pracy, kredki, rzutnik, pryzmat, rozpylacz z wodą;
LITERATURA: I.Dudzińska „Metodyka wychowania przedszkolnego”,
C. Hannaford „Zmyślne ruch, które doskonalą umysł”,
B. Tayor „Zabawa i nauka. Kolor i światło”,
Kubuś Puchatek, 1998, nr 2.
PRZEBIEG:
Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Witam wszystkich, którzy…” ( dzieci stoją w kręgu, kto czuje się powitany robi krok do przodu ).
Przywitanie siebie nawzajem - ruchy naprzemienne ( element m. Dennisona ).
Rozwiązywanie zagadek pt. „Jaki to kolor?” przygotowanych przez Kubusia Puchatka:
To będzie bardzo łatwa zagadka: jakiego koloru jest niebo, kiedy jest ładna pogoda? ( jasnoniebieski );
Tego koloru szukajcie w makach lub w muchomorze ( czerwony );
Marchewka zawsze ten kolor kryje, ale też takie bywają dynie ( pomarańczowy );
Liście są taki i trawa też, ajki to kolor, już chyba wiesz ( zielony );
Jakim kolorem - pytam dziś wszystkich - maluję niebo przed burzą i głębokie morze? ( ciemnoniebieski );
W jakim kolorze są piękne fiołki i smaczne śliwki? ( fioletowy );
To kolor ciepły i miły jak promienie słońca i płatki słonecznika (żółty ).
Giełda pomysłów nt. „Czy można gdzieś zobaczyć wszystkie te kolory razem ?”
Wysłuchanie opowiadania o Kubusiu Puchatku.
Omówienie opowiadania.
Otwarcie kopert - wyjęcie pasków w kolorach tęczy, przeliczanie ich, oglądanie
Ćw. gałek ocznych - wodzenie wzrokiem za paskiem ( element m. Dennisona );
Pytanie - z czym kojarzą się te paski, czy widzieli kiedyś tęczę, kiedy można ją zobaczyć, czy bez słońca może pojawić się tęcza?
Krótka informacja kiedy i jak powstaje tęcza, jak ona wygląda.
Układanie z pasków tęczy zgodnie z kolejnością występowania kolorów od lewej do prawej strony.
Zabawa ruchowa przy piosence „Tęcza, tęcza cza, cza, cza” - dzieci stoją w kole z wstążkami z bibuły w kolorach tęczy. Prowadzący w środku wymienia kolory a dzieci z tym kolorem robią krok do przodu, podskakują.
Doświadczenie a pryzmatem i rzutnikiem - wywołanie tęczy w warunkach sztucznych.
Praca indywidualna przy stolikach - kolorowanie tęczy zgodnie z wzorem kolorów.
Wyjście na podwórko - doświadczenie - próby wywołania tęczy ( rozpylacz skierowany w stronę słońca ) - tylko w sprzyjających warunkach.