"Pasowanie na przedszkolaka"
Scenariusz uroczystości - Pasowanie na przedszkolaka
Oddział: I – 3-latki
OPRACOWANIE: Elżbieta Jaszczak
Temat: PASOWANIE DZIECI 3-LETNICH
NA PRZEDSZKOLAKÓW –
Uroczystość z udziałem rodziców
Treści programowe: Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez
wspólne przeżywanie
przyjemności i radości.
Cele:
ogólne:
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci,
- nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami
i personelem przedszkola,- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni
i zaufania,- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców
i nauczycielek,- zaprezentowanie umiejętności dzieci,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
b) operacyjne:
- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami,
- dziecko śpiewa piosenki, recytuje wiersze, inscenizuje
ruchem piosenki,
- dziecko pokonuje tor przeszkód,
- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi.
Pomoce:
Dekoracja sali, duża atrapa kredki, tekst przyrzeczenia,
odznaki dla dzieci JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM,
dyplomy i upominki dla dzieci, przyrządy gimnastyczne
(drabinka, zjeżdżalnia, tunel), stroje krasnali,
magnetofon, nagrania muzyki.
- wykonanie zaproszeń dla rodziców,
- uzgodnienie z rodzicami pełnionych przez nich przed
i w trakcie imprezy ról ( zakupienie upominków dla dzieci,
przygotowanie poczęstunku, pomoc w trakcie trwania
imprezy ),
- dekoracja sali,
- ubranie stołów do poczęstunku.
1. Spotkanie z rodzicami przed uroczystością – przedstawienie
w zarysie rozwoju społeczno- emocjonalnego dzieci 3-letnich oraz
ich ewentualnych zachowań podczas imprezy. Udzielenie rad, jak
zachować się w przypadku wystąpienia trudności.
2. Wjazd z dziećmi do sali przy piosence ,,Jedzie pociąg z daleka”:
JEDZIE POCIĄG Z DALEKA, ANI CHWILI NIE CZEKA,
ANI CHWILI NIE CZEKA I PRZED NAMI UCIEKA.
- KONDUKTORZE ŁASKAWY ZAWIEŹ NAS DO WARSZAWY.
- TRUDNO, TRUDNO TO BĘDZIE MAŁO MIEJSCA JEST WSZĘDZIE.
- PIĘKNIE PANA PROSIMY JESZCZE MIEJSCA WIDZIMY.
- A WIĘC PRĘDKO WSIADAJCIE, DO WARSZAWY RUSZAJCIE.
3. Powitanie gości. Przedstawienie celu spotkania.
4. Nauczycielka mówi do dzieci : ,,Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
Prawdziwy przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę.”
Dzieci śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. ,,Wesołe przedszkole”:
KIEDY SŁOŃCE ŚWIECI I GDY DESZCZYK PADA,
IDZIE DO PRZEDSZKOLA WESOŁA GROMADA.
TUPIĄ MAŁE NÓŻKI TUPU- TUPU- TUP.
RAŹNO DO PRZEDSZKOLA IDZIE MAŁY ZUCH.
KLOCKI, MISIE, LALKI CZEKAJĄ OD RANA,
UŚMIECHEM NAS WITA PANI UKOCHANA.
BAWIMY SIĘ W ZGODZIE ZAWSZE TY I JA.
TAŃCZYMY WESOŁO HOPSA,HOPSA S.A.
A GDY USIĄDZIEMY WSZYSCY NA DYWANIE,
TO NASZE KÓŁECZKO ZMIENIA SIĘ W SŁONECZKO.
ŚPIEWAMY PIOSENKI TRALALALALA.
WESOŁO W PRZEDSZKOLU MIJA ZAWSZE CZAS.
5. Nauczycielka znów zadaje pytanie: ,,Co umie prawdziwy przedszkolak?
Prawdziwy przedszkolak potrafi wspólnie z kolegami zatańczyć taniec.”
Dzieci w kole tańczą taniec ,,Poleczkę”.
6. Nauczycielka ponownie zadaje pytanie: ,,Co jeszcze umie zrobić
prawdziwy przedszkolak?
Prawdziwy przedszkolak potrafi powiedzieć wierszyk.”
Dzieci recytują wierszyk pt. ,,Mam 3 latka.”
MAM 3 LATKA, 3 I PÓŁ, SIĘGAM BRODĄ PONAD STÓŁ.
MAM FARTUSZEK Z MUCHOMORKIEM,
DO PRZEDSZKOLA CHODZĘ Z WORKIEM.
PANTOFELKI CO DZIEŃ ZMIENIAM, MYJĘ RĘCE DO JEDZENIA,
ZJADAM WSZYSTKO Z TALERZYKA,
TAŃCZĘ, KIEDY GRA MUZYKA.
UMIEM WIERSZYK O KOTECZKU,
O FIGLARNYM KOZIOŁECZKU
I O PIESKU, CO BYŁ W POLU.
NAUCZYŁEM SIĘ W PRZEDSZKOLU!
7. Nauczycielka zadaje pytanie: ,,Co jeszcze potrafi przedszkolak?
Prawdziwy przedszkolak bardzo dużo wie o zwierzętach.”
Dzieci śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. ,,Kotki”:
MY JESTEŚMY KOTKI DWA, KAŻDY Z NAS DWA USZKA MA / X 2
A-A-A KOTKI DWA – KAŻDY Z NAS DWA USZKA MA.
MY JESTEŚMY KOTKI DWA, KAŻDY Z NAS DWA OCZKA MA. / X2
A-A-A KOTKI DWA – KAŻDY Z NAS DWA OCZKA MA
MY JESTEŚMY KOTKI DWA, KAŻDY Z NAS WĄSIKI MA. /X 2
A-A-A KOTKI DWA – KAŻDY Z NAS WĄSIKI MA.
MY JESTEŚMY KOTKI DWA, KAŻDY Z NAS PAZURKI MA. / X 2
A-A-A KOTKI DWA – KAŻDY Z NAS PAZURKI MA.
MY JESTEŚMY KOTKI DWA, KAŻDY Z NAS DWIE ŁAPKI MA. / X 2
A-A-A KOTKI DWA – KAŻDY Z NAS DWIE ŁAPKI MA.
8. Nauczycielka mówi: ,,Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak?
Prawdziwy przedszkolak jest zwinny i wysportowany.”
Dzieci pokonują tor przeszkód:
- wejście po drabince
- zjazd po zjeżdżalni
- przejście przez tunel.
Każdy 3-latek, który pokonał tor przeszkód przebierany jest w strój krasnala
( GRUPA PALUSZKÓW NOSI NAZWĘ ,,Krasnale”).
Przebrane maluchy śpiewają piosenkę pt. ,,My jesteśmy krasnoludki”:
MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI- HOPSASA, HOPSASA.
POD GRZYBKAMI NASZE BUDKI- HOPSASA, HOPSASA.
JEMY MRÓWKI, ŻABIE ŁAPKI- OJ TAK TAK! OJ TAK TAK!
A NA GŁOWACH KRASNE CZAPKI- TO NASZ ZNAK! TO NASZ ZNAK!
GDY KTOŚ ZBŁĄDZI TO TRĄBIMY TRUTUTU! TRUTUTU!
GDY KTOŚ SENNY TO UŚPIMY LU-LU-LU, LU-LU-LU.
GDY KTOŚ SKRZYWDZI KRASNOLUDKA OJ! OJ! OJ!
TO ZAPŁACZE NIEZABUDKA OJ! OJ! OJ!
9. Dzieci składają uroczyste przyrzeczenie:
MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
BYĆ OD DZIŚ PRZEDSZKOLAKAMI
NIE GRYMASIĆ I NIE SZLOCHAĆ
ZAWSZE SWOJE PANIE KOCHAĆ
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA
NAUCZYMY SIĘ DZIĘKOWAĆ
I PORZĄDNIE SIĘ ZACHOWAĆ
OD DZIŚ ZAWSZE BYĆ ZUCHAMI I DOBRYMI KOLEGAMI
10. Wystąpienie Pani Dyrektor oraz dokonanie przez nią pasowania
Maluszków na przedszkolaków.
Dzieci śpiewają piosenkę pt. ,,Jestem sobie przedszkolaczek”.
11. Wręczenie dzieciom przez Panią Dyrektor pamiątkowych odznak
JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM oraz dyplomów i upominków.
-piosenka inscenizowana ruchem (dziecko w parze z rodzicem )
TU PALUSZEK, TU PALUSZEK, KOLOROWY MAM FARTUSZEK.
TU JEST RĄCZKA, RĄCZKA TU DRUGA, DRUGA TU OCZKO DO MNIE MRUGA.
TU JEST BUŹKA, TU ZĄBECZKI, TU WPADAJĄ CUKIERECZKI.
TU JEST NÓŻKA I TU NÓŻKA. CHODŹ ZATAŃCZYĆ JAK KACZUSZKA.
- piosenka inscenizowana ruchem pt. ,,Murzynek”:
MAŁY NASZ MURZYNEK OCZKA MA BŁYSZCZACE,
KRĘCĄ MU SIĘ LOCZKI W KĘDZIORKI STERCZĄCE.
BUZIA CAŁA CZARNA, JAK TA CZEKOLADA.
MAŁY NASZ MURZYNEK PO MURZYŃSKU GADA:
FILI-FILI-FA. FILI-FILI-FA.
CHODŹ DO MNIE MURZYNKU, PODAJ RĄCZKI SWE
ZROBIMY KÓŁECZKO, ZABAWIMY SIĘ.
DALEJ, DALEJ, DALEJ KRĘĆMY SIĘ W KÓŁECZKO,
JAK SIĘ ZABAWIMY WYPIJEMY MLECZKO.
- piosenka inscenizowana ruchem ,,Żabki”( dziecko w parze z rodzicem ):
MY SĄ ŻABKI, MY SĄ ŻABKI, MY NIE MAMY NIC TAKIEGO:
JEDNA CZAPKA, DRUGA CZAPKA, SKRZYDEŁKA ŻADNEGO.
UŁA-KŁA-KŁA, UŁA-KŁA-KŁA.
TYŚ JEST ŻABKA, TYŚ JEST ŻABKA, TY NIE MASZ NIC TAKIEGO
JEDNA CZAPKA, DRUGA CZAPKA, SKRZYDEŁKA ŻADNEGO.
UŁA-KŁA-KŁA. UŁA-KŁA-KŁA.
mgr ELŻBIETA JASZCZAK
Nauczycielka Przedszkola nr 25 w Koninie
Dzień pasowania
Idzie sobie przedszkolaczek
Śpiewa, tańczy oraz skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
Bo to dzień jest pasowania.
2.10.2009, 18:23
Pasowanie
Kalendarz dziś datę ważną wskazuje,
bo pani dyrektor
na przedszkolaków was pasuje.
Choć pod ciężarem lizaka się uginamy,
wszystkim wyzwaniom w przedszkolu,
na pewno sprostamy.
Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
I prawdziwym przedszkolakiem
niech każdy zostanie.
Wszyscy
Jesteśmy przedszkolakami
Zawsze chcemy być zuchami
Bawić się uczyć grzecznie będziemy
Tutaj wszystkim to ślubujemy.
Akt ślubowania:
- Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
Przyrzekamy
Bo już jesteś przedszkolakiem: dużą dziewczynką i dużym chłopakiem!
Pasowanie na Przedszkolaka |
---|
Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola. Chciałyśmy sprawić aby ich początek edukacji był dla nich czymś wyjątkowym dnia 28.10.2009odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Maluszki zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Celem również było budowanie więzi pomiędzy dziećmi a paniami poprzez wspólne przeżywanie przyjemności i radości.
Wszystkie dzieci wygłosiły tekst przysięgi, następnie p. Dyrektor czarodziejskim ołówkiem pasowała je na przedszkolaków. Grupa nazwana została „Misiaczki”.
Po pasowaniu odbyła się uczta i tańce naszych najmłodszych. Zostały wręczone nagrody-niespodzianki oraz okolicznościowe dyplomy.
Na upamiętnienie tego wyjątkowego dnia Misiaczki odcisnęły swoje paluszki pod składaną przysięgą. |
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA
DZIECI 3-LETNICH
Pasowanie na przedszkolaka jest kolejnym etapem okresu adaptacji dziecka trzyletniego do nowych warunków. Od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola.
Jesteśmy przekonane, że dzieci maja poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy mogą pozostawić swoje dziecko.
Cele ogólne:
- wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania
- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci, rodziców i nauczycieli
- zaprezentowanie umiejętności dzieci
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
Cele operacyjne:
- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i starszakami
- dziecko śpiewa i inscenizuje ruchem piosenki, recytuje wiersze,
- dziecko nazywa owoce i warzywa
- dziecko segreguje liście
- dziecko wykonuje taniec „ Grozik”
- dziecko pokonuje tor przeszkód
- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi
- dziecko integruje się ze społecznością lokalną
Pomoce:
Dekoracja sali: postacie „smerfów” , „smerfowy domek”,
fragmenty materiału B. Szurowskiej i K. Konińskiej „Skrzat”;
dziecko przebrane za Papę Smerfa i Skrzata; dziecko przebrane za panią jesień, dziecko przebrane za wiatr, dziecko w kapeluszu muchomora; kolorowe liście, szablony owoców i warzyw bądź naturalne okazy;kałuża wykonana z niebieskiej folii,
magnetofon, nagrania piosenek: „ Malowała jesień” –sł. i muz.:D.K. Jagiełło z płyty „Już w szkole-cd sześciolatka”,
„Wesołe przedszkole” –sł.i muz.T.Wójcik, Owocowe przysmaki”- sł.i muz.T Wójcik oraz „Jestem sobie przedszkolaczek”-sł.Maria Terlikowska, muz.:L. Miklaszewski z płyty „ Moje 3i4lata”
Taniec „Grozik” z płyty „Piosenki pięciolatka”,
przyrządy gimnastyczne ( zjeżdżalnia, tunel)duża atrapa kredki, smerfowe czapeczki dla 3-latków, duża „czarodziejska kredka”, dyplomy dla każdego dziecka z grupy 3-latkow, słodycze dla wszystkich
PRZYGOTOWANIE UROCZYSTOŚCI:
wykonanie dekoracji, przygotowanie zaproszeń dla rodziców i innych gości, przygotowanie przebrań dla Skrzata, Papy Smerfa, wiatru; zakup materiału i uszycie czapek dla dzieci, opracowanie dyplomów, przydział ról dzieciom z grupy 6-latków, zakup lizaków i cukierków
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
Spotkanie z rodzicami przed uroczystością – przedstawienie w zarysie rozwoju społeczno- emocjonalnego dzieci 3-letnich oraz ich ewentualnych zachowań podczas imprezy. Udzielenie rad, jak zachować się w przypadku wystąpienia trudności.
Program artystyczny w wykonaniu dzieci sześcioletnich:
Narrator:
Cieszę się, że wszyscy tak licznie przybyli,
By być razem z nami w tak radosnej chwili.
Proszę o uwagę panowie i panie,
Dziś to nasze maluchy złożą ślubowi.
Jest tez z nami Papa Smerf oraz Skrzacik druh nasz wierny
Wzrostem może jest mizerny, lecz serduszko wielkie ma,
Przedszkolaki dobrze zna.
Wie, że grzeczni są i śmiali, słychać ich z oddali.
Chętnie bawią się śpiewają, na nasz program zapraszają.
Na środek wchodzą trzylatki i sześciolatki tworząc dwa półkola i śpiewają:
„NIECH ŻYJE SMERFÓW ŚWIAT”
Papa Smerf:
Spójrzcie oto są starszaki
Nasze przedszkolne ważniaki,
Tacy duzi teraz są
I przywitać was tu chcą
Dzieci:
Czy wy wiecie drogie smerfy
Kto wraz z nami tu przychodzi?
Taka pani roześmiana, z koszem darów pięknie ubrana.
Liście zrzuca z drzew i szumem wiatru piosenki śpiewa.
Dzieci:
Pani jesień oczywiście!
Złotem maluje liście,
Spotkaliśmy ją na drodze
Jadąc w parku na hulajnodze
Deszczem nas przegoniła, do przedszkola zaprosiła.
Skrzat:
A gdzie ona?
Dzieci:
Tuż za nami. Właśnie idzie spójrzcie sami…
( wchodzi pani jesień )
Jesień:
Jestem jesień!
Przychodzę do was z wielkim koszem,
Moc dobrodziejstw wam przynoszę: jabłka, gruszki, marchew, pory, pomidory, kalafiory. Byście silne, zdrowe były,
no i z nami tu w przedszkolu, uśmiechnięte się bawiły.
„Malowała jesień” - ruchowa interpretacja piosenki:
( w trzeciej zwrotce dziecko wiatr rozsypuje kolorowe liście)
Nauczyciel zwraca się do dzieci:
Drogie dzieci spójrzcie wiatr postrącał liście z drzew – kochane maluszki pomóżcie je posprzątać – (każde dziecko podnosi listek i wkłada go do odpowiedniego kosza – segregowanie liści według kolorów)
Jesień:
Kosz z darami wam przynoszę,
W koszu pyszne rzeczy noszę,
Ale za nim wam je dam, to zgadnijcie co tu mam?
( pani jesień podchodzi do maluszków i pokazuje owoce i warzywa– dzieci podają nazwę )
„Ruchowa interpretacja piosenki: „Owocowe przysmaki”
( pani jesień przechadza się po lesie zbliża się do niej muchomor)
Muchomor:
Jestem muchomorem mieszkam sobie w lesie,
Wesołym uśmiechem witam panią jesień.
Czerwony kapelusz wyrósł mi na głowie.
Czego tu brakuje? Kto z was mi podpowie?
Dzieci:
Kropek muchomorku ! Kropek ci brakuje,
Niech ci pani jesień kropki namaluje?
Jesień:
Chętnie, bo właśnie skończyłam kolorować liście.
Jaki wybrać kolor? Jak maczek czerwony?
Dzieci:
Nie!
Dzieci:
Nie, nie, nie!
Stara to jest prawda, więc wszyscy ją znają:
Że muchomorki białe jak śnieg kropki mają.
Jesień:
Masz już muchomorku jak śnieg kropki białe.
Przyjrzyj się w kałuży. I jak?
Muchomorek:
Doskonale! Dziękuję, dziękuję, lecz już na mnie czas.
Biegnę, by ozdabiać kapeluszem las!
Jesień:
Kochany skrzacie. Miło tu u was w przedszkolu, lecz czas wracać do pracy, dużo obowiązków na mnie czeka.
Wiedzą o tym przedszkolaki, wie łąka i rzeka.
( pani jesień wychodzi )
Skrzat:
My zaś wszyscy razem chwyćmy się za ręce. Niech nam dziś w przedszkolu zrobi się goręcej.
„Stańmy wszyscy razem w kole”-interpretacja ruchowa piosenki przez 3 i 6-latki
Nauczycielka zwraca się do dzieci: Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
-prawdziwy przedszkolak umie zaśpiewać piosenkę
Trzylatki śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem pt. „Wesołe przedszkole”
Kiedy słonce świeci i gdy deszcz nie pada
Idzie do przedszkola wesoła gromada
Tupią małe nóżki tupu- tupu –tup
Raźno do przedszkola idzie mały zuch
Klocki, misie, lalki czekają od rana
Z uśmiechem nas wita pani roześmiana.
Bawimy się w zgodzie zawsze ty i ja
Tańczymy wesoło hopsa, hopsa sa.
A gdy usiądziemy wszyscy na dywanie
To nasze kółeczko zmienia się w słoneczko
Śpiewamy piosenki tra,la la la la
Wesoło w przedszkolu mija zawsze czas.
Nauczycielka znów zadaje pytanie: „Co umie prawdziwy przedszkolak?
–starszaki odpowiadają- prawdziwy przedszkolak umie powiedzieć wierszyk.
Trzylatki recytują wiersz pt.;”Trzylatku”
Mój mały trzylatku
usiądź z nami w kole
Pani ci pokaże – twoje przedszkole
W szatni schowaj butki a zabawki w Sali
W umywalni powieś recznik
Zuch jesteś – choć mały!
Nauczycielka zadaje kolejne pytanie: „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
– starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak potrafi zatańczyć taniec
Trzylatki tańczą w parach taniec „Grozik”
Nauczycielka pyta: „Jaki powinien być prawdziwy przedszkolak?
– starszaki odpowiadają – prawdziwy przedszkolak powinien być wysportowany
Maluszki pokonują tor przeszkód:
-przejście przez tunel
-zjazd po zjeżdżalni
Wychodzi Papa smerf:
Moje drogie smerfy, dzielne zuchy
to chwila radosna i wesoła
Przyjmować was do naszego przedszkola!
Dzieci:
Wszyscy pięknie dziś ubrani,
Uśmiechnięci, uczesani
Dzień tan w sercach nam zostanie
Bo dziś będzie –PASOWANIE
Odczytanie słów przysięgi przez Papę Smerfa.
My maluchy przyrzekamy!!!
Być od dziś przedszkolakami
Nie grymasić i nie szlochać
Zawsze swoje panie kochać
Grzecznie bawić się i fikać
W mig zajadać z talerzyka
Nauczymy się dziękować
I porządnie się zachować
Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami
Trzylatki pojedynczo przekraczają „smerfowy domek” – otrzymują smerfowe czapeczki – (wchodzą do grupy smerfów)
Pani dyrektor przedszkola pasuje każdego maluszka na Smerfa- przedszkolaka przez symboliczne dotknięcie ramienia dziecka dużą „czarodziejską kredką”.
Dzieci –maluszki śpiewają piosenkę: „Jestem sobie przedszkolaczek”
Papa Smerf i Skrzat częstują wszystkie dzieci, rodziców i gości lizakami i cukierkami.
III. Podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę.
JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
Opracowała: Bożena Pieńkowska
Grupa wiekowa- 3,4– latki
Cele ogólne:
kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną,
prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki,),
uczestnictwo w zabawach zespołowych, zbiorowych dających możliwość obserwowania siebie na tle innych i budowania obrazu własnego „ja”.
Cele operacyjne:
zaprezentować swoje umiejętności,
współdziałać w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,
recytować wiersze i śpiewać piosenki,
rozwiązywać zagadki,
prawidłowo wyszukać zapis globalny swojego imienia,
uważnie słuchać, rozumieć oraz wykonywać polecenia nauczyciela,
wyrazić swoje uczucia najbliższym- rodzicom.
Metody:
czynne, słowne, aktywizujące
Środki dydaktyczne:
scenografia,
upominki wykonane przez dzieci
magnetofon, płyty z nagraniami piosenek
znaki uśmiechniętej i smutnej buzi
dyplomy
listki z imionami dzieci
list od Wietrzyka Psotnika
Przebieg uroczystości:
I. 1. Powitanie gości
2. Piosenka Jestem sobie przedszkolaczek
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.
3. Wiersz Powitanie
My jesteśmy przedszkolacy,
Wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać,
Opowiedzieć, co tu słychać.
Teraz pora na występy,
Każdy dzieciak dziś przejęty.
Mili Państwo posłuchajcie,
Oklaskami nagradzajcie.
4. Piosenka Kotek Puszek
Kotek Puszek z czarną łatką
Dziś w przedszkolu był z AgatkąA z kieszeni u fartuszka
Wyglądały małe uszka.
Nagle ruszył się fartuszek,
Na podłogę skoczył Puszek.
Teraz kotku będziesz z nami
My już ciebie nie oddamy.
5. Wiersz pt. Pasowanie na przedszkolaka
Idzie sobie przedszkolaczek
śpiewa, tańczy, no i skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
bo to dzień jest do pasowania.
II. Część :
1. Odczytanie listu od Wietrzyka Psotnika- podanie dzieciom oraz rodzicom zadań do wykonania.
Nauczyciel: Popisywać się będą dzieci, zaś państwo oceniać ich umiejętności. Po każdym wykonaniu przez dzieci zadania poproszę o ocenę:
Jeżeli będziecie państwo zdania, że dobrze zostało wykonane zadanie to wówczas proszę o podniesienie „uśmiechniętej buzi” oraz o okrzyk: „ale fe, ale fe, ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !” Jeżeli jednak nie będziecie państwo zadowoleni z występu dzieci należy podnieść do góry „smutną buzię” i powiedzieć: „Oj, nie, nie-
List od Wietrzyka Psotnika
Wiatr Psotnik 23.11.2006r.
Hej Przedszkolacy !
Serdecznie Was pozdrawiam.
Często zaglądam przez okno do Waszego Przedszkola
i widzę jak miło spędzacie czas przy nauce i zabawie.
Bardzo podoba mi się jak śpiewacie
moją ulubioną piosenkę o wietrzyku.
Ale, teraz mam dla Was zadania do wykonania, które potrafi wykonać
WZOROWY PRZEDSZKOLAK
Wierzę ,że Wam się uda.
Życzę powodzenia.
W zielonej kopercie znajdują się kolorowe listki podpisane Waszymi imionami- każdy z Was odszuka liść ze swoim imieniem, kto znajdzie pokaże rodzicom i przyklei ma gałązce drzewa.
Proszę rodziców o ocenę zadania.
W czerwonej kopercie znajduje się wykaz umiejętności, którymi powinien wykazać się
WZOROWY PRZEDSZKOLAK
1. Umiejętność
- przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę - dzieci śpiewają piosenkę Wiatr Psotnik
I. Wiatr zapukał w okno do dzieci:
Halo, hej maluchy, jak leci?
Nie chce mi się biegać po polach,
przyjdę do waszego przedszkola.
Ref.: Nie! Nie! Nie!
Wietrzyku psotniku,
masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień!
II. A ja chcę rozkręcić zabawki
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
zbudzić wasze misie i lalki.....
Ref.: Nie! Nie! Nie!......
Proszę rodziców o ocenę zadania.
2. Umiejętność
- przedszkolak potrafi recytować wiersz - Irena Suchorzewska „Mam trzy lata”)
Mam trzy lata , trzy i pół,
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłam się w przedszkolu.
Proszę rodziców o ocenę zadania.
3. Umiejętność
- przedszkolak potrafi się gimnastykować (piosenka Głowa, ramiona)
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód, i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, (x2)
Oczy, uszy, usta, nos!
Proszę rodziców o ocenę zadania.
4. Umiejętność - przedszkolak potrafi rozwiązywać zagadki
Ma krótkie nóżki i mały ryjek,
Chociaż ma igły, nigdy nie szyje.
To jest jeżyk.
Mały jeżyk.
Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.
Z kolców płaszczyk,
z kolców szalik,
tylko nosek jak koralik.
Patrzcie!
Jeżyk wlazł pod krzaczek i kolczasty zdjął plecaczek.
A z plecaczka
raz, dwa, trzy –
wyjął trzy kolczaste sny!
Proszę rodziców o ocenę zadania.
5. Umiejętność - przedszkolak jest samodzielny
- przedszkolak sprząta po sobie zabawki
( nauczyciel wysypuje na środek sali różne zabawki – dzieci wybierają dowolną zabawkę i odkładają na właściwe miejsce w sali).
- potrafi się ubrać - każde dziecko szuka swojej czapki i ubiera ją,
- potrafi samodzielnie jeść - przedszkolak częstuje się i zjada ciastko.
Proszę rodziców o ocenę zadania
6. Zadanie dla rodziców – potrafią śpiewać
- piosenka Nasze przedszkole (rozdanie kartek ze słowami piosenki ). Proszę dzieci o ocenę: „ale fe, ale fe, ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”
7. Umiejętność
- każdy przedszkolak kocha swoich rodziców - dziecko wręcza rodzicom upominek oraz laurkę.
Czy przedszkolaki zdały swój pierwszy egzamin i będą mogły złożyć ślubowanie? Na to pytanie poproszę o odpowiedź naszych szanownych gości, którzy bardzo uważnie przyglądali się i słuchali Was.
Proszę o zabranie głosu:
P. Dyrektor
przewodniczącej Rady Rodziców
8. Uroczysta przysięga przedszkolaków:
Jestem przedszkolakiem dzielnym, zawsze uśmiechniętym.
Będę słuchał swoje panie
I zjadał całe śniadanie.
Będę dbał o zabawki, książki i kwiaty,
aby nasz świat był piękny i bogaty.
Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył,
Żeby rodziców nie zasmucić.
- złożenie przez dzieci odcisku palca na karcie kroniki.
- wręczenie dyplomu, upominku.
Dziękuję wszystkim za aktywny udział w dzisiejszej uroczystości.
Wspólny poczęstunek dzieci, gości oraz rodziców.