Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
14.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI
TEMAT: Uczymy się rozwiązywać konflikty – scenki rodzajowe.
Cele ogólne:
Uczeń:
kształtuje własną wrażliwość, empatię i zdolność rozwiązywania problemów;
współpracuje z grupą, wspólnie z nią dąży do jak najlepszego wykonania zadania;
rozwija swoje umiejętności aktorskie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
uczy się rozwiązywać sytuacje konfliktowe;
współpracuje z grupą, szanuje opinie i pomysły innych;
potrafi dla potrzeb scenki przekazać określone emocje;
szanuje pracę własnej grupy i pozostałych grup.
Metoda nauczania:
drama
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności porządkowo-administracyjne.
Zapisanie tematu lekcji.
Rozdzielenie uczniów na 5 grup: (4 x 4 osoby, 1 x 3 osoby) poprzez odliczanie uczniów od 1 do 5.
Wyznaczenie przestrzeni w klasie dla każdej z grup.
Faza właściwa:
Rozdanie uczniom kartek na której mają przedstawioną sytuację konfliktową. Zadaniem uczniów jest przygotowanie i odegranie scenek rodzajowych, w których konflikt ostatecznie zostaje rozwiązany w sposób pokojowy. Uczniowie powinni pamiętać o poznanych dzień wcześniej słowach – agresor i mediator. Uczniowie mają 15 min na przemyślenie swojej scenki. Scenki:
Sytuacja 1: Chłopcy grali na podwórku w piłkę. Przypadkowo jeden z nich kopnął piłkę za mocno i ta wybiła sąsiadowi / sąsiadce okno. Teraz chłopcy muszą iść do sąsiada / sąsiadki rozstrzygnąć ten konflikt i odzyskać utraconą piłkę. – Role: 2-3 chłopców, 1-2 sąsiadów
Sytuacja 2: Rodzeństwo próbuje przekonać swoich rodziców do weekendowego wyjazdu do Krakowa. Rodzice nie chcą wyrazić zgody na tej wyjazd, tłumacząc się brakiem czasu w tym i złymi wynikami w nauce swoich pociech. Role: dwoje rodziców, dwoje dzieci.
Sytuacja 3: Podczas szkolnej przerwy grupka uczniów postanowiła pożartować sobie z innego ucznia. Zabrali mu plecak i zaczęli rzucać nim między sobą, tak by dręczony chodził z miejsca na miejsce. W pewnym momencie plecak rozpruł się… - Role: grupka, dręczony
Sytuacja 4: Klasa źle zachowywała się na lekcji. Nauczyciel postanowił ich ukarać, robiąc karny sprawdzian. Klasie nie poszło najlepiej. Samorząd klasowy idzie po lekcji do nauczyciela, by załagodzić sytuację.
Sytuacja 5: Grupka uczniów postanowiła spędzić czas u swojej koleżanki / swojego kolegi. Czas płynął miło, do czasu gdy nie zepsuli oni przypadkiem biurka kolegi / koleżanki…
Grupy kolejno prezentują swoje scenki. Po każdej pojedynczej scence jest chwila na refleksję nauczyciela i uczniów: Jak inaczej byłoby można jeszcze rozwiązać ten konflikt? Co pomogło w rozwiązaniu konfliktu? Co przeszkadzało? Uczniowie na bieżąco uzupełniają tabelkę:
Rozwiązywanie konfliktów |
---|
Co pomaga? |
- słuchanie - szacunek dla zdania innych - empatia - pokora - dążenie do kompromisu (przykładowe) |
Dokończenie tabelki – w sytuacji, gdyby scenki nie ukazały wszystkich aspektów rozwiązywania konfliktu.
Faza końcowa:
Podsumowanie lekcji – samodzielne zebranie wniosków przez uczniów, poproszenie uczniów o wyrażenie opinii.
Zapowiedź kolejnej lekcji – przypomnienie o zabraniu podręcznika na najbliższą lekcję.