J Kochanowski 'O żywocie ludzkim'

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 4.03.2013r. w kl. I b

Temat lekcji: Życie niczym fraszka – Jan Kochanowski „ O żywocie ludzkim”.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń poznaje klasykę polskiej literatury analizując utwór „O żywocie ludzkim”.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- zna definicję fraszki.

- wie jakie są cechy fraszki.

- wie jaką rolę pełniły fraszki w twórczości Kochanowskiego.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- potrafi analizować fraszkę i jej tytuł.

- określa funkcję toposu świata-teatru we fraszce „O żywocie ludzkim”.

- rozpoznaje postawę podmiotu lirycznego wobec różnych wartości i możliwości ludzkiego poznania.

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

- nabiera świadomej postawy wobec wizji człowieka i wartości okresu odrodzenia.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – pogadanka.

  2. Asymilacji wiedzy – wykład.

  3. Praktyczne – ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca zbiorowa.

  3. Praca grupowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna :

  1. Chmiel M., Herman W., Pomirska Z., Doroszewski P., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum., Warszawa 2010, s. 149.

  2. Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

    1. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat życia. Pyta:

- Czy odczuwacie zadowolenie ze swojego życia?

- Co cieszy was najbardziej?

- Co uważacie za najważniejsze w życiu?

- Co chcielibyście zmienić na lepsze i w jaki sposób?

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie informacji o Janie Kochanowskim z poprzedniej lekcji.

  2. Jeden z uczniów odczytuje informacje o autorze z podręcznika.

  3. Zapisanie tematu lekcji : Życie niczym fraszka – Jan Kochanowski „ O żywocie ludzkim”.

Opracowanie
  1. Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie podręczników na stronie 149.

  2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o odczytanie utworu z podręcznika.

  3. Uczniowie wraz z nauczycielem dokonują porównania swoich wypowiedzi z tym co utworze zawarł Kochanowski.

  4. Nauczyciel prosi ochotników aby w formie dramy pokazali co wg podmiotu lirycznego nie ma znaczenia w utworze. ( Jeden z uczniów ma pokazać sławę, inny pieniądze, następny urodę itd.)

  5. Nauczyciel przedstawia znaczenie słowa fraszka jako drobiazg, rzecz niepoważną, błahostkę. Na tej podstawie uczniowie dochodzą do wniosku, że wg podmiotu lirycznego wszystko co myślimy i robimy jest błahostka, rzeczą nieważną.

  6. Uczniowie wypowiadają się na temat fraszki jako gatunku literackiego, mówią o swoich skojarzeniach i podejrzeniach czym może być.

  7. Nauczyciel dyktuje definicję fraszki do zeszytu:

Fraszka – krótki, wierszowany utwór, najczęściej żartobliwy i zawierający przewrotną puentę.

  1. Uczniowie analizują ostatnie dwa wersy utworu. Nauczyciel pyta z czym kojarzą im się te słowa (teatr). Uczniowie podaja pomysły interpretacji tego fragmentu .

  2. Nauczyciel wraz z uczniami formułuje notatkę do zeszytu :

Topos świata jako teatru polega na ukazaniu człowieka jako marionetki, która gra w przedstawieniu, czyli życiu. Nie ma on wpływu na przebieg zdarzeń, ponieważ kieruje nim siła wyższa.

  1. Uczniowie formułują puentę utworu, którą nauczyciel zapisuje na tablicy.

Człowiek to marionetka, na scenie życia. Gromadzone przez niego dobra doczesne nie posiadają żadnej wartości. Kierująca człowiekiem siła wyśmiewa się z niego i jego złudnego porządku świata.

Utrwalenie
  1. Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania „Człowiek to …” i zapisania do zeszytów.

  2. Podsumowanie toku lekcji, powtórzenie wszystkich wiadomości i odwołanie do postawy człowieka w renesansie.

