Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Prowadzący : Izabela Kłosowska i Anna Styn
Data: 30.05.2008
Klasa I d
Przybory: woreczki, piłki, kółka - czerwone i zielone.
Czas lekcji: 45 min
Liczba dzieci: 26
Miejsce:
Cele lekcji:
Doskonalenie umiejętności wybijania piłki.
- Kształtowanie zwinności.
- Doskonalenie umiejętności czworakowania.
Przybory:
Szarfy
Woreczki
Pachołki 2
Czerwone i zielone kółko lub szarfa
Umiejętności:
"Zbijany w kole" - zabawa bieżna - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz.
„Światło czerwone" - zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.
Toczenie piłki głową - doskonalenie czworakowania i orientacji przestrzennej.
Wiadomości:
Znajomość przepisów zabawy "Zbijany w kole".
Sprawność motoryczna:
Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na przedmioty będące w ruchu.
Kształtowanie zwinności i szybkości
Postawy:
Uczeń systematycznie podnosi swoją sprawność
Uczeń potrafi współpracować w zespole
Tok zajęć | Zadania i sposób realizacji | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|
Organizacja | Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji. | 3 min | |
Zabawa ożywiająca | Uczeń uczestniczy w zabawie „ Ogonki ”. Wyłonienie ucznia, który zebrał najwięcej „ ogonków ”( szarf) | 2 min | Wszyscy biegają w rozsypce i starają się wzajemnie wyciągnąć „ ogonek ”- szarfę założoną z tyłu za gumkę spodenek, którą następnie wkłada sobie . |
Ćwiczenia kształtujące | Stanie w rozkroku: - -krążenia głowy, tułowia skłony do prawej nogi, lewej nogi , przysiady ,wymachy ramion --podskoki w miejscu raz na lewej raz na prawej nodze |
3 min | |
Wybrane uczennice prezentują ćwiczenia według własnej intencji. Pozostali wykonują ćwiczenia. Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie woreczków, marsz na piętach. W marszu: podrzut woreczka w górę i chwyt, - przekładanie woreczka pod kolanami przekładanie dookoła tułowia - marsz z woreczkami na głowie |
5min 1 min 3min |
Nauczyciel zwraca uwagę aby wykonywane ruchy przebiegały w podstawowych płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. | |
Część II- główna Zabawy bieżne |
Szybki start. W grze biorą udział dwie drużyny o równej liczbie uczestników. Ustawiają się one na liniach startu oddalonych od siebie o 10-12 m. Na środku nauczyciel z laską gimnastyczną, którą ustawia pionowo, na przemian, startują do laski, starając się chwycić ją przed upadkiem na podłoże. Sygnałem do startu jest moment puszczania laski przez nauczyciela. Ten, kto ją złapie, zdobywa punkt. Suma zdobytych punktów decyduje o zwycięstwie. | 5 min | |
"Samochodziki" - dzieci biegają naśladując samochody, warkot silnika, uważają aby się nie zderzyć. "Światło czerwone" - (Nauczyciel trzyma czerwone kółko w górze) - zatrzymać się, "światło zielone" - jechać dalej. |
2min 3 min |
Przed rozpoczęciem zabawy przypominamy znaczenie sygnałów. | |
Zabawy skoczne | „Deptany” - Grupa dobiera się w pary i chwytają się za ręce. Każdy próbuje nadepnąć partnerowi na palce stóp, samemu umykając z nogami. |
2 min | |
"Skoki konika" - dzieci naśladują konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod siatką, "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają. | 2 min | ||
Toczenie piłki głową Nauka zabawy Ćwiczenia uspokajające Ćwiczenia korekcyjne |
Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami. | 5 min | |
Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami. | 6min | ||
Marsz po obwodzie koła na zewnętrznych częściach stóp.
|
3 min | ||
Zbiórka w szeregu, siad skrzyżny, wyprostować się, ściągnąć łopatki, dłonie uniesione na wysokości ramion. | 1 min | ||
Podsumowanie lekcji | Czego dzieci dzisiaj nauczyły się? Co im się najbardziej podobało? |
2 min | |