SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II SP
Prowadzące: Kinga Bryja, Jadwiga Cieśla, Magdalena Czapiga, Anna Dąbrowa
Data: 19.11.2012 r.
Temat bloku: Jakie są sposoby zwierząt na przetrwanie zimy?
Temat lekcji: Mieszkanko na zimę.
Cele główne:
- poznanie nazw zimowych domów wiewiórki, niedźwiedzia, nietoperza, borsuka, zajaca
- kształtowanie umiejętności mierzenia długości odcinków
Cele operacyjne
Uczeń:
wie, w jaki sposób zwierzęta (borsuk, świerszcz, wiewiórka, niedźwiedź, zając) przygotowują się, aby przetrwać zimę.
wie, jak wyglądają i z czego zbudowane są zimowe kryjówki zwierząt,
wyrazi swoje zdanie na temat pomocy ptakom w zimie - konkretnie!
rozwiąże zadania matematyczne - jakie?
poda różne sposoby mierzenia długości
w grupie wykona karmnik dla ptaków wg własnego pomysłu
Metody: pogadanka, zadania stawiane uczniom, pokaz, zadania wytwórcze, mini projekt
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: 2 prezentacje multimedialne („Zimowanie zwierząt” i „Rodzaje karmników”), ilustracje zwierząt + teksty z informacjami na ich temat, sylwety (słońce, księżyc i orzech), losy z nazwami zwierząt, wycinanka „Karmnik” (po 1 dla każdego dziecka), karty do projektu graficznego Karminka, fotografie wynalazków służących ratowaniu zwierząt.
Przebieg zajęć:
RODZAJ ZADANIA | PRZEBIEG ZADANIA |
---|---|
Ustalenie zasad wspólnej pracy (zawarcie umowy dotyczącej zachowywania się podczas zajęć). | Ustalenie zasad wspólnej pracy (zawarcie umowy dotyczącej zachowywania się podczas zajęć). |
Czytanie opowiadania pt. „Wiercipiętek ogląda mieszkania na zimę" | Nauczyciel wzorowo odczytuje tekst opowiadania o Wiercipiętku (załącznik nr 1). Opowiadanie ilustrowane jest rysunkami wyświetlanymi za pomocą tablicy interaktywnej. Po przeczytaniu tekstu, chętni uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
|
Oglądanie filmu (ok.6 min) przestawiającego życie zwierząt w zimie. | Dzieci oglądają film edukacyjny prezentujący zimowe zwyczaje zwierząt. Po obejrzeniu filmu odpowiadają na pytania nauczyciela. Pytania po obejrzeniu filmu:
|
Grupowanie zwierząt ze względu na sposób spędzania zimy | Nauczycielka przypina na tablicy sylwety słońca, księżyca, orzecha. Dziecko podchodzi do tablicy odczytuje nazwę zwierzęcia i przypina do odpowiedniej sylwety.
|
Zdobywanie informacji na temat nazw mieszkań | Dzieci pracują w 5 stałych grupach. Każda z grup otrzymuje kopertę ,w której jest ilustracja zwierzęcia (nietoperza, wiewiórki, zająca, borsuka, niedźwiedzia) i informacje na jego temat oraz tabelkę z lukami. (załącznik nr 3 i 4) Uczniowie rozpoznają te zwierzęta i na podstawie prezentacji i informacji określają ich przystosowania do przetrwania zimy zwracając uwagę na: sposób zdobywania pokarmu i ochronę przed zimnem . Każda grupa wypełnia tabelkę tylko ze swoim zwierzęciem na koniec podaje informacje innym grupom. Każda grupa przygotowuje się , a następnie za pomocą gestów , ruchów przedstawia wylosowane zwierzę . Uczeń , który rozpozna to zwierze omawia jego przystosowanie do przetrwania zimy. |
Utrwalenie nazw mieszkań zwierząt - | Wykonanie zadania 1 i 2 str 32, 33 w „Ćwiczeniach” Dzieci mają za zadanie odgadnąć zagadkę o zwierzątku i wpisać w kratki. Następnie z zadaniu drugim wpisują w kratki odpowiednie litery z zadania pierwszego. Powstają nazwy mieszkań zwierząt. |
przerwa | przerwa |
Pogadanka – pomoc ptakom w zimie | Zwrócenie uwagi na potrzebę pomocy ptakom w przetrwaniu zimy. Konieczność budowania karmników i dokarmiania niektórych ptaków. |
Prezentacja multimedialna – rodzaje karmników | Nauczycielka pokazuje uczniom różne rodzaje karmników (drewniany, z siatki wypełnionej tłuszczem i nasionami, karmniki przygotowane z materiałów pochodzących z recyklingu i inne). Pyta dzieci czy znają jeszcze inne rodzaje. |
Wycinanka „Karmnik” | Dzieci wycinają i układają paski tworzące karmnik wg podanej instrukcji (konieczność mierzenia każdego z elementów) – praca indywidualna. Po wykonaniu zadania dzieci wymieniają się kartkami między sobą i sprawdzają koledze/koleżance wykonane zadanie. Załącznik nr 5 |
Rozwiązywanie zadań matematycznych. | Nauczycielka poleca dzieciom wykonanie zadań w domu w ćwiczeniach do matematyki s.23 zad. 1,2, 5. Wykonanie zadania s. 23-25 zad. 3, 4, 6. |
Wprowadzenie do projektu pt. „Mali wynalazcy pomagają ptakom”, ciekawostka. | Dzieci słuchają opowieści nauczyciela o wynalazcach, którzy przyczynili się dla dobra zwierząt. Oglądają kolorowe ilustracje wynalazków. Np. tunele dla żab przechodzących przez ruchliwe ulice, paśnik w lesie, obrączki z nadajnikiem, butelki do karmienia młodych itp. |
Realizacja mini projektu pt: „. „Mali wynalazcy pomagają ptakom” | Wykonanie projektu.
|
Załącznik nr 1
"Wiercipiętek ogląda mieszkania na zimę" – teatrzyk kukiełkowy.
Pewnego razu Wiercipiętek wyszedł na podwórka i spotkał wróbelka Dlaczego jesteś taki smutny? – zapytał Wiercipiętek. Nie mam swojego domku, jest mi zimno, nie mam co jeść, bo śnieg przykrył ziemię. Proszę, pomóż zbudować domek dla mnie! – poprosił wróbelek. Domek dla ptaszka? Jak mam to zrobić? – zastanawiał się Wiercipiętek. Chodź pójdziemy do lasu, pokażę ci mieszkania leśnych zwierząt. O spójrz! Tu pod liśćmi znajduje się domek! – zawołał wróbelek. Tu chyba musi mieszkać jakiś straszny zwierz – powiedział Wiercipiętek. Co, ja straszny – odezwał się zaspany zwierz. Dzień dobry jeżyku1 - powiedzieli przyjaciele. Tak głośno krzyczycie, żeście mnie zbudzili ze snu zimowego, bo w tych ciepłych liściach zasypiam i spędzam tu całą zimę – powiedział grubym głosem jeż. To my już nie przeszkadzamy, śpij dobrze, do widzenia – zawołali i poszli dalej w las. O zobacz, czyj to domek? – zapytał Wiercipiętek, i wspiął się na drzewo. Tu nikogo nie ma, ale jest za to pełno orzechów, żołędzi... Hola, hola, to mój domek - zawołała wiewiórka, która właśnie przeskoczyła z innego drzewa. Mój domek nazywa się dziupla, tutaj gromadzę pożywienie potrzebne do przeżycia zimy. Teraz już nic nie mogę zdobyć, wszędzie jest śnieg, drzewka są zmarznięte, od czasu do czasu wychodzę ze swojego mieszkania, żeby się przewietrzyć. Masz bardzo ładny domek – zawołał Wiercipiętek – ale my idziemy dalej. Do widzenia ! O, jeszcze jeden dom! Ale tutaj lepiej nie podchodzić. W tej gawrze całą zimę śpi niedźwiedź i jak się zbudzi może być bardzo zły – powiedział rozważnie wróbelek. Nagle Wiercipiętek zawołał: ,,O jej co to za dziura, prawie bym do niej wpadł’’. Z dziury wyszedł zaspany lis : czy ktoś pukał do mojej nory? Na to wróbelek: przepraszamy Cie lisku, nie wiedzieliśmy, że to twoje mieszkanie. Dobrze już dobrze- odpowiedział lis- idę zatem dalej spać. Nie hałasujcie tak, bo mieszka tu także sowa, która nie lubi hałasu. Wróbelek rozejrzał się i zobaczył małą dziuplę a w niej śpiącą sowę. Chodżmy już Wiercipiętki, nie przeszkadzajmy już więcej. Na to Wiercipiętek : Już wiem jak będzie wyglądał domek dla ciebie ! – zawołał radośnie . Następnego dnia pracował nieprzerwanie, aż wreszcie zawołał wróbelka i pokazał mu śliczny karmnik. To dla ciebie! – powiedział Wiercipiętek i nasypał do karmnika garść ziaren. Przez całą zimę będę pamiętał, żeby w twoim domku nigdy nie zabrakło pożywienia. Bardzo się cieszę i dziękuję = powiedział wzruszony wróbelek
Załącznik nr 2
WIEWIÓRKA
ZAJĄC
GIL
WRÓBEL
BOCIAN
NIEDŹWIEDŹ
BORSUK
NIETOPERZ
JEŻ
LIS
Załącznik nr 3
Informacje:
Nietoperze- Są to jedyne ssaki latające na świecie. W zimę nie mają pokarmu jakim są owady, więc też muszą zapadać w sen. Zimowymi schronieniami nietoperzy są najczęściej jaskinie.
Wiewiórka- Jest to małe zwierze popularnie spotykane w lasach i parkach. Zimą zapadają w sen. W dziupli mają swoje zapasy, zamieszkują gniazda ptaków lub budują je same. Gniazda te budują w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta.
Niedźwiedź- Jest wszystkożerny: żywi się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami,
jajami ptaków, chętnie zjada miód, poluje także na zwierzynę leśną, łowi też ryby. Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą i zapada w sen zimowy.
Borsuk- Dżdżownice stanowią najważniejsze źródło pożywienia borsuka; do ważnych należą także duże owady, małe i młode ssaki, padlina, zboża i owoce. Borsuk prowadzi życie nocne, dzień przesiaduje w norze, a właściwie w komorze nory. Nora ma często bardzo skomplikowaną budowę. Z nastaniem mrozów borsuk zasypia w norze. W czasie zimowego snu borsuk żyje nagromadzonym w organizmie tłuszczem
Zając- Zające są wyłącznie roślinożerne. Piją wodę ze zbiorników sporadycznie, najczęściej wystarcza im rosa z roślin, którymi się żywią. Zające szaraki nie kopią nor. Śpią w nieckach wyciśniętych podczas leżenia, które nazywa się kotlinkami. Zimą zające, zmuszone głodem często żerują w nieogrodzonych sadach. W zimie obgryzają gałązki drzew i krzewów, wczesną wiosną zjadają młode pędy.
Załącznik nr 4 -Tabelka
Nazwa zwierzęcia ……………………...... |
Nazwa mieszkania zwierzęcia …………………………………………… |
---|---|
Czym się żywi zwierzę? ……………………………………………. ……………………………………………. ……………………………………………. |
|
Miejsce na fotografię zwierzęcia | |
Sposób przetrwania zimy ……………………………………………. ……………………………………………. ……………………………………………. |
Załącznik nr 5 – Instrukcja do budowy karmnika z papierowych pasków
Wytnij kolorowe paski. Będziemy wyklejać z nich karmnik. Przygotuj białą kartkę papieru i postępuj wg dalszej instrukcji.
- Znajdź pasek tworzący podstawę karmnika. Pasek ten, ma 18cm:9cm szerokości i 37cm-23cm długości. Przyklej pasek na środku, poniżej połowy kartki A4 obróconej poziomo.
- Boki karmnika tworzą paski o szerokości 12cm +4cm -15cm, i długości 48cm:8cm. Znajdź boki karmnika i przyklej we właściwym miejscu.
- Górną belkę karmnika tworzy pasek o szerokości 1cm, i długości 56cm-12cm-32cm. Znajdź ten pasek i przyklej go u góry pomiędzy paskami będącymi bokami karmnika.
- Pasek tworzący prawą krawędź dachu karmnika ma 2cm szerokości i 27cm-9cm-10cm długości. Znajdź ten pasek i przyklej ukośnie, u góry, po prawej stronie karmnika.
- Lewa krawędź karmnika ma długość 12cm ∙ 3cm – 24cm, i szerokość 1cm. Znajdź ten pasek i przyklej go u góry karmnika, ukośnie, po lewej stronie.
Karmnik jest gotowy. Teraz wymieńcie się z kolegą z ławki gotowym obrazkiem i sprawdźcie sobie nawzajem, czy poprawnie wykonaliście to zadanie.