SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH Z UCZNIEM MAJĄCYM TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ.
Temat: Mylne odtwarzanie położenia liter n-u.
Cele:
- wiedza: uczeń rozpoznaje literę „n” i „u” w tekście
- umiejętności: uczeń potrafi na podstawie wzoru samodzielnie odtworzyć położenie litery „n” i „u”
- postawy: rozumie
Metody:
- praktycznego działania
- ćwiczeniowa
- słowna
Środki: karty pracy z literami n i u, wiersz jana Brzechwy „Skarżypyta”, kredki, nożyczki, ołówek
Przebieg zajęć:
Przywitanie z uczniami. Wprowadzenie do zajęć: Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki z literami n i u, wyjaśnia ich zapis i wyjaśnia, że n należy do grupy spółgłosek a u do samogłosek. Uczniowie podają przykłady wyrazów, w których występuje litera n i u.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z literą n i u – uczniowie piszą po śladzie oraz samodzielnie.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z literami N i U. Uczniowie wycinają po wyznaczonych liniach, a następnie układają puzzle, tak aby powstały wcześniejsze obrazki z literkami. ( załącznik 1)
3. Nauczyciel rozdaje uczniom wiersz Jana Brzechwy „Skarżypyta”, odczytuje, a uczniowie uważnie wysłuchują tekstu. Prosi uczniów o podkreślenie wszystkich wyrazów, które zawierają literkę u i n ( u- na niebiesko, n- na zielono). ( załącznik 2)
4. Uczniowie podkreślone wyrazy z literami u i n wpisują do odpowiednich rubryk w tabeli.
5. Nauczyciel odczytuje uczniom cztery zdania. Uczniowie klaszczą w dłonie, gdy usłyszą wyrazy, w których znajduje się głoska n i u.
- Ula lubi duże lody o smaku gumy.
- Noga nadal mocno boli Anetkę.
- Natalia nadal kupuje banany i ananasy na nowym rynku.
- Uwaga, uwaga na ulicy Bukowej jest dużo wody bo była ulewa.
6. Uczniowie dzielą wyrazy usłyszane przez Nauczyciela na sylaby: cudo, uwaga, nos, numerek, ulica, noga.
7. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki na których zapisane są zaszyfrowane dwa zdania, aby je odczytać uczniowie z pierwszego zdania wykreślają literę „n”, a z drugiego zdania literę „u”. Nauczyciel przypomina uczniom o kierunku zapisu zdań (od lewej do prawej) oraz prosi uczniów o staranny zapis.
-Mamanintatanidąndonlasunponjagodyn.
- Olauiumamaumająuowoceu:ubananyuananasyuiumaliny.
8. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, na której znajdują się gwiazdki z wyrazami, które zawierają literę u i n. uczniowie kolorują na zielono wyrazy zawierające literę n, a na niebiesko wyrazy zawierające literę u. ( załącznik 3)
Zakładane efekty:
- uczeń zna położenie litery n i u;
- wie, że n jest spółgłoską a u samogłoską;
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby;
- potrafi ze słuchu wyodrębnić wyrazy z literami n i u ;
- samodzielnie zapisuje zdania w liniaturze.
Literatura:
Pomirska Z. , Wokół dyskusji. Co warto wiedzieć o dysleksji i nowoczesnych sposobach przeciwdziałania jej, Warszawa 2010