KONSPEKTY ZAJĘĆ Z TERAPII PEDAGOGICZNEJ:
DOSKONALENIE ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ I ORIENTACJI W SCHEMACIE WŁASNEGO CIAŁA.
Opracowała: Wioleta Niemczyk
L.p | Rodzaj ćwiczenia | Cel ćwiczenia | Przebieg ćwiczenia | Pomoce |
---|---|---|---|---|
CZĘŚĆ WSTĘPNA | ||||
1. | Śpiewanie piosenki i ilustrowanie jej ruchem |
Doskonalenie umiejętności prawidłowego rozumienia określeń dotyczących stosunków przestrzennych oraz wskazywania części ciała |
Wspólne śpiewanie piosenki i ilustrowanie jej ruchem zgodnie z jej słowami: „A gimnastyka dobra sprawa |
|
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA | ||||
2. | Opowiadanie wydarzeń przedstawionych na obrazku : Na placu zabaw. | Stosowanie określeń dotyczących stosunków przestrzennych: nad, pod, za, przed, na, obok. | Nadanie tytułu ilustracji, ustalenie, co się na niej znajduje za pomocą pytań np. - Co widzisz przed sobą? - Co znajduje się koło huśtawki? - Co znajduje się po prawej stronie obrazka? itp. |
|
3. | Zabawa w poszukiwanie przedmiotu ukrytego w sali. | Kształcenie umiejętności w posługiwaniu się pojęciami: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, 2 kroki, 5 kroków... |
Nauczyciel (lub dziecko - na zmianę) chowa wybrany przedmiot w sali, a następnie pomaga dziecku (nauczycielowi) znaleźć daną rzecz, używając pojęć: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo, 2 kroki, 5 kroków, wyżej, niżej.. |
|
4. | Zagadki ,, Co to za przedmiot?” | Określenie wzajemnego położenia przedmiotów w przestrzeni i względem siebie. | Nauczyciel stoi odwrócony tyłem do dziecka i opisuje położenie jednego ze sprzętów w sali. Dziecko odgaduje opisywany przedmiot np. - stoi obok okna, przed nią znajdują się ławki, a na niej stoi bukiet kwiatów (szafa) - stoi przed tablicą i nad nim wisi lampa (biurko) |
|
5. | Rysowanie z zachowaniem kierunku od lewej do prawej. | Ćwiczenie kierunku zgodnego z kierunkiem pisania. | Dziecko otrzymuje planszę, na której narysowane są szlaczki oraz kalkę techniczną. Zadaniem dziecka jest przekalkowanie szlaczków. |
|
6. | Rozróżnianie dźwięków upuszczanych przedmiotów. | Różnicowanie słuchowe dźwięków. | Nauczyciel demonstruje dziecku dźwięki wydawane przez upuszczane przedmioty. Potem dziecko odwraca się tyłem i zgaduje, co wydało usłyszany dźwięk. |
|
7. | Układanki. | Odtwarzanie układów przestrzennych. | Dziecko układa konstrukcje z zapałek wg modelu. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA | ||||
8. | Tor przeszkód | Określenie prawej i lewej strony własnego ciała, doskonalenie sprawności ruchowej i umiejętności słuchania. | Nauczyciel układa dwa tory z różnymi przeszkodami. Dziecko na hasło ,, wróg z prawej” pokonuje lewy tor przeszkód, na hasło ,, wróg z lewej” zmienia tor przeszkód na prawą stronę. |
|