opb

Część 1 – HARMONIZACJA DWUPROCESOWYCH CIĄGÓW TECHNOLOGICZNYCH

Dane:

Obrys fundamentów:

Załącznik 1

3 wykopy

6 segmentów na wykop

Fundament: 40x70 cm

Głębokość wykopu: 3,9 m

Kategoria gruntu: III

Odległość od miejsca wyładunku urobku: 21 km

Pochylenie skarpy: 1:0,5

Przyjęcie poszerzenia dana wykopu przy fundamencie: 60 cm

Obliczenie objętości mas ziemnych dla jednego wykopu i segmentu:

V = (A1+A2+4A0)*h/6

Wykop:

Objętość wykopu z częścią nieodspojoną:

A1 = 857,94 m2

A2 = 1201,725 m2

A0 = 1026,03 m2

h = 3,9

Vwykopu+nieod.= 4006,45 m3

Objętość humusu:

A1 = 1183,355 m2

A2 = 12017,725 m2

A0 = 1192,53 m2

h = 0,2 m

Vhumusu = 238,51 m3

Objetość gruntu odspojona koparką:

A1 = 891,80 m2

A2 = 1183,355 m2

A0 = 1034,855 m2

h = 3,3 m

Vkoparką =3418,02 m3

Objętość gruntu odspojona ręcznie:

A1 = A11  −  12A12  −  6A13

A2 = A21  −  12A22  −  6A23

A0 = A01  −  12A02  −  6A03

A11 = 773,24 m2

A12 = 12,285 m2

A13 = 14,8925 m2

A21 = 811,5 m2

A22 = 9,265 m2

A23 = 11,0925 m2

A01 = 793,33 m2

A02 = 10,735 m2

A03 = 12,9525 m2

A1 = 536,465 m2

A2 = 633,765 m2

A0 = 585,795 m2

h = 0,4

Vręcznie = 234,23 m3

Objętość nieodspojona:

A1 = 2A11 +  5A12 +  12A13 +  6A14

A2 = 2A21 +  5A22 +  12A23 +  6A24

A0 = 2A01 +  5A02 +  12A03 +  6A04

A11 = 8,8 m2

A12 = 13,42 m2

A13 = 12,285 m2

A14 = 14,8925 m2

A21 = 8,8 m2

A22 = 12,54 m2

A23 = 9,265 m2

A24 = 11,0925 m2

A21 = 8,8 m2

A22 = 12,98 m2

A23 = 10,735 m2

A24 = 12,9525 m2

Vnieod. = 115,71 m3

Objetość wykopu:

Vwykopu = Vwykopu+nieod. – Vnieod. =4006,46 – 115,71 =3890,75

Objętość fundamentów:

Vf =Af *h

Af = A0-12A1-6A2

A0 = 660,380 m2

A1 = 23,27 m2

A2 = 28,21 m2

Af = 211,88 m2

h = 0,4 m

Vf = 84,75 m3

Objętość ścian w gruncie:

Vśc = Vf / (hf *bf) *0,25* (3,9 -hf)

Vśc = 264,84 m3

Objętość gruntu na wywóz:

Vgr na wyw. = Vśc + Vf

Vgr na wyw. =349,59 m3

Objętość gruntu do obsypania fundamentów:

Vobs. f = Vręcznie - Vf

Vobs. f = 149,48 m3

Objętość gruntu wykopanego ręcznie pozostała po obsypaniu fundamentów:

Vręcznie poz. = Vf

Vręcznie poz. = 84,75 m3

Objętość do zasypania fundamentów i ścian:

Vzas. f i śc =Vkoparką +Vhumus + Vręcznie poz - Vgr na wyw.

Vzas. f i śc = 3391,61 m3

Segment:

Objętość humusu:

Vhumusu / 6 = Vhumusu (seg) = 39,75 m3

Objętość gruntu odspojona koparką:

Vkoparką / 6 = Vkoparką (seg) = 569,67 m3

Objetość odspojona ręcznie:

Vręcznie / 6 = Vręcznie (seg) = 39,04 m3

Objetość wykopu:

Vwykop / 6 = Vwykop (seg) = 648,46 m3

Objetość fundamentów:

Vf / 6 = Vf (seg) =14,125 m3

Objętość ścian w gruncie:

Vśc / 6 = Vśc (seg) = 44,14 m3

Objętość gruntu na wywóz:

Vgr na wyw. / 6 = V gr na wyw. (seg) = 58,265 m3

Objętość gruntu do obsypania fundamentów:

Vobs. f / 6 = V obs. f (seg) = 24,91 m3

Objętość do zasypania fundamentów i ścian.

Vzas. f i śc / 6 = Vzas. f i śc (seg) = 565,28 m3

Bilans mas ziemnych dla jednego segmentu:

Lp. Czynność Odkład [m3] Wywóz [m3] Przywóz [m3]
1 Zdjęcie humusu (zgarniarka 20cm) 39,75 -------------------- --------------------
2 Wykop koparką 511,41 58,265 --------------------
3 Wykop ręczny 39,04 -------------------- --------------------
Suma: 590,2 58,265

Obliczenia dla jednego segmentu:

Dobrano koparkę podsiębierną R317 Litronic Liebherr

Rodzaj nadwozia: gąsienicowe

Pojemność łyżki: 1 m3

Głębokość kopania: 6 m

Promień kopania: 6,5 m

wysokość załadunku: 4 m

wysokość wyładunku: 9 m

Obliczenie wydajności eksploatacyjnej koparki jednonaczyniowej Oe:

Gdzie:

n – liczba cykli pracy koparki na minutę

q – pojemność łyżki

Sn – współczynnik napełnienia naczynia

Ss – współczynnik trudności odspojenia gruntu

Sw – współczynnik wykorzystania czasu pracy maszyny w okresie zmiany roboczej

Sw = Sw1 · Sw2

Sw1 = 0,90 (dla kat III gruntu)

Sw2 = 0,80 (bezpośredni załadunek na środek transportowy)

0,87 (odkład)

Przyjęto następujące dane:

n = = 2,73 min (czas trwania cyklu roboczego dla pojemności naczynia q=1,0 m3 o osprzęcie

podsiębiernym wynosi 22 s)

q =

Sn = 0,75

Ss = 0,91 (ponieważ Ss = , a Sp dla gruntu kategorii III wynosi 1,1)

Sw = 0,9x0,8 = 0,72 (przy bezpośrednim załadunku na środek transportowy)

Wydajność eksploatacyjna koparki przy załadunku urobku na wywóz:

Qe = 60 · 2,73 · 1,0 · 0,91 · 0,75 · 0,72 = 80,49 m3/h

WZM = Qe · 8 h = 80,49 · 8 = 643,92 m3/zmianę

Zwyw = 58,265 / 643,92 = 0,09048 zmiany

Wydajność eksploatacyjna koparki przy odkładzie urobku:

Sw = 0,9x0,87 = 0,783 (przy odkładzie urobku)

Qe = 60 · 2,73 · 1,0 · 0,91 · 0,75 · 0,783 = 87,53 m3/h

WZM = Qe · 8 h = 87,53 · 8 = 700,24 m3/zmianę

Zod = 511,41 / 700,24 = 0,73 zmiany

Określenie ilości środków transportowych dla wywozu mas ziemnych:

Dobrano środek transportowy Kamaz 6540

Nośność (ładowność): 20,15 t

Pojemność użytkowa:

Średnia prędkość samochodu z załadunkiem: 50 km/h

Droga na teren wyładunku: L = 21 km

Iilość gruntu do przewiezienia: Vz = 58,265 m3

Pojemność naczynia koparki: q =

Wydajność koparki: Qe = 80,49 m3/h

Czas jednego cyklu koparki: tc = 22 s = 0,37 min

Pojemność użytkowa jednostki transportowej:

Pjt = Nnośność / (γ · Ss) = 20150 / (1900 · 0,91) = 11,65 m3 >11 m3

Przyjęto Pjt = 11m3

Gdzie:

N – nominalna nośność pojazdu ( ładowność) [kg]

γ – gęstość gruntu w stanie rodzimym [kg/m3]

Ss – współczynnik spoistości

Liczba cykli koparki do napełnienia skrzyni roboczej:

nc = Pjt / (q · Sn) = 11,0 / (1,0 · 0,75) = 14,67

Czas załadunku jednostki transportowej:

tz = nc · t / (Sw1 · Sw2) = 14,67· (0,37) / (0,72 · 0,783) =9,63 min

Swc = 0,90 (dla kategorii III gruntu)

Swa = 0,80 (bezpośredni załadunek na środek transportowy)

Swb = 0,87 (odkład)

Sw1= Swcx Swa=0,72

Sw2= Swcx Swb=0,783

Czas pracy jednostki transportowej:

tj = 60 · L / Vśr = 60 · 21/ 50 = 25,2 min

Czas trwania cyklu jednostki transportowej:

Tj = tp + tz + tw + 2 · tj = 1,2 + 9,63 + 3 + 2 · 25,2 = 64,23 min

tp – czas podstawiania samochodu bez zjazdu do wykopu (1,2 min)

tw – czas wyładunku (3 min)

tz – czas załadunku

Liczba jednostek transportowych:

n = Tj / tz · k

k = 1,1

n =64,23 / 25,2 · 1,1 = 6,063

Przyjęto 7 jednostki transportowe.

Liczba pełnych cykli podczas zmiany:

m = = 6 cykli / zmianę

Wydajność jednego pojazdu:

W = m · Pjt · Sn = 6 · 11,0 · 0,75 = 49,5 m3 / zmiana

Ilość zmian potrzebna do wywiezienia wykopanego gruntu:

Z = Vz / W = 58,265 / 49,5= 1,178 zmiany

Część 2 – ANALIZA PRACY ZESPOŁOWEJ

Wszystkie obliczenia wykonane dla jednego segmentu:

Potrzebna ilość betonu i zbrojenia w robotach fundamentowych (w jednym segmencie):

Przyjęto, że zapotrzebowanie na stal zbrojeniową żebrowaną wynosi 70 kg/m3 betonu.

Ilość betonu dla wszystkich ław V = 14,125 m3.

Zapotrzebowanie stali zbrojeniowej dla jednego segmentu wynosi 0,989t.

Objętość urobku do wykonania przed koparkę przeznaczona do wywozu: 58,265m3.

Objętość urobku do prac ziemnych ręcznych: 39,04 m3.

Roboty ziemne wykonywane koparką podsiębierną z transportem urobku samochodami- do

wywozu (wg tablicy 0203):

Nakład na 100m3:

- robotnik gr. I: R = 20,04 [r-g]

- koparka Skop = 2,4 [m-g]

- samochód Ssam = 7,2 [m-g] (na jeden kilometr, na 21: 21 x 0,68 + 7,2 = 21,48)

Ssam = 21,48 [m-g]

Przyjęto 1x koparka Nc = 2,4

Rrobotników = 20,04 / 2,4 = 8,35 Przyjmuję 9 robotników

RSamochodów = 21,48 / 2,4 = 8,95 Przyjmuję 9 samochodów

Norma wydajności:

Nw = 8h / Nc Nw = 8 / 2,4 = 3,33

Czas realizacji T = ilość / Nw

T = 58,265 / 100 * 3,33 = 0,175 zmiany

Roboty ziemne wykonywane ręcznie na odkład (wg tablicy 0310):

Nakład na 100m3:

- robotncy gr. I: R = 143,25 [r-g]

Przyjęto 8xrobotnicy gr.I Nc = 17,9

Norma wydajności:

Nw = 8h / Nc Nw = 8 / 17,9= 0,447

Czas realizacji T = ilość / Nw

T = 39,04 / (100 * 0,447) = 0,87 zmiany

Wykonanie ław fundamentowych żelbetowych, ilość 14,125 m3, metoda wykonywania: mechanicznie. II wariant. (wg tablicy 0252 i 0290)

Zadeskowanie:

nakład na 1m3 betonu

- cieśle gr. II Rcieśli = 1,48r-g/m3

-żuraw wieżowy Rżurawia=0,0234 (maszyna wiodąca)

Rcieśli = 1,48/0,0234 =63cieśli

Przyjęto 3xcieśla Nc = 1,48/3=0,49

Norma wydajności brygady:

Nw = 8h / Nc

Nw = 8 / 0,49 =16,33

Czas realizacji T = ilość / Nw T = 14,125 / 16,33= 0,86 zmiany = 1 dzień

Zbrojenie:

nakład na 1t stali

-zbrojarz gr II Rzbr = 47,75 r-g/t

przyjęto 6 x zbrojarz Nc = 47,75/6= 7,96

Norma wydajności brygady:

Nw = 8h / Nc Nw = 8 / 7,96 = 1,01

Czas realizacji T = ilość / Nw T = 0,989/ 1,01 = 0,98 zmiany = 1 dzień

Betonowanie:

nakład na 1m3 betonu

-betoniarz gr. II Rbet = 0,29 r-g/m3
-pompa do betonu Rpomp = 0,0548 r-g/m3

(pompa o wydajności 60m3/h)

Nc=0,29

Przyjmuję jednego betoniarza

Norma wydajności brygady:

Nw = 8h / Nc Nw = 8 / 0,29 = 27,59

Czas realizacji T = ilość / Nw T = 14,125 / 27,59 = 0,512 zmiany = 1 dzień

Rozdeskowanie:

nakład na 1m3 betonu

-cieśle gr. II Rcieśli = 1,48 r-g/m3

-żuraw wieżowy Rżurawia=0,0234

Rcieśli = 1,48/0,0234 =63 cieśli

przyjęto 3x cieśla Nc = 1,48/3= 0,49

Norma wydajności brygady:

Nw = 8h / Nc Nw = 8 / 0,49 = 16,33

Czas realizacji T = ilość / Nw T = 14,125 / 16,33= 0,86 zmiany = 1 dzień

Część 3 - HARMONOGRAM SZCZEGÓŁOWY ROBÓT

Zastosowanie metody pracy równomiernej

Załcznik 2

Przerwa technologiczna- 4 dni na związanie betonu.

2. Podział na działki robocze.

Wydzielam każdy segment jako działkę roboczą, dzięki temu otrzymałem 18 działek roboczych. Obliczenia dla jednego segmentu, taki sposób zapewni równomierność i ciągłość pracy.

Elementy obiektu

Jednostka

Wielkość obiektu

Składy jednostek produkcyjnych

Przyjęta norma wydajności pracy na jednej zmianie

Pracochłonność

Liczba dzienna na jedną zmianę jednostek produkcyjnych

Liczba zmian pracy

Planowana produkcja jednej zmiany

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Montaż deskowania m3 14,125 Cieśla robotnicy 16,33 0,86 1 1 16,33
Układanie zbrojenia t 0,989 Zbrojarze 1,01 0,98 1 1 1,01
Betonowanie m3 14,125 Betoniarze robotnicy 27,59 0,512 1 1 27,59
Rozdeskowanie m3 14,125 Cieśla robotnicy 16,33 0,86 1 1 16,33

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OPB materialy od dr Hajdasz
OPB ver0.8, II rok II semestr, BWC, org pracy biurowej
projekt opb& 11 2014
OPB zadania 2012
Opis techniczny OPB
projekt z OPB
OPB od Bochenek
Notatki OPB
OPB ver1 0
rozkladana sciaga na OPB
opb gpio
OPB KOLOKWIUM ZAGADNIENIA
sciąga anki, szkoła, semestr 5, organizacja procesów budowlanych, OPB na egzamin
kolokwium OPB dr Hola 2010 id 4 Nieznany
opb model sieciowy 0604 Model
opb harmonogram
Lista 2 (1), PWR, semestr I, OPB
OPB05c
Harmonogram OPB, 1

więcej podobnych podstron