KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
Przeprowadzonej w klasie 6c
TEMAT: Recepta na złość.
CZAS REALZACJI: 1 godzina lekcyjna- 45 minut.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń zna synonimy słowa „złość”
Uczeń wie jak sobie radzić ze złością
Uczeń zna przysłowia ze słowem „złość”
Uczeń potrafi wyszukiwać trafne cytaty w tekście
METODY I FORMY PRACY:
Heureza
Burza mózgów
Metoda analizy dokumentacyjnej
Metoda impresyjno- eksponująca
Praca indywidualna
Praca zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Słowa na start. Podręcznik do kształcenia językowego dla klasy 6, cz.1.
Uryga Z., Godziny polskiego. Z zagadnień kształcenia literackiego, Warszawa 1996.
Balon
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Witam się z uczniami.
Proszę uczniów o wyjęcie karteczek.
Sprawdzam obecność.
Daję plusy za aktywność na ostatniej lekcji.
Sprawdzam zadanie.
CZĘŚĆ ZASADNICZA:
Pytam: jak możemy nazwać tę grupę słów? (wypisane na tablicy UCZUCIA)
Co tworzy uczucia? (EMOCJE)
Jaka jest różnica między emocjami a uczuciami? (krótkotrwałe, długotrwałe)
Jakie znacie emocje? (m.in. ZŁOŚĆ)
Tym właśnie zajmiemy się na dzisiejszej lekcji. Będziemy mówić o złości.
Otwórzcie zeszyty i zapiszcie temat lekcji: Recepta na złość.
Jak inaczej możemy nazwać złość?
Gniew
Wzburzenie
Wściekłość
Irytacja
Rozdrażnienie
Szał
Furia (pytanie na 5: kim były Furie w mitologii?)
Otwórzcie podręczniki na stronie 28, przeczytamy tekst, który pomoże nam się zastanowić nad złością.
Uczniowie czytają.
Wymieńcie wszystkich bohaterów tekstu.
Który z nich ma problem ze złością?
BALON (pęknięcie- agresja)
Jak nazwana zostaje ta emocja w tekście? (KAN- NO- MUSHI)
Co to jest dokładnie Kan- No- Mushi? Kto znajdzie cytat?
Jak pozostali bohaterowie radzą sobie ze złością?
Yuriko trenuje karate.
Yoshimi słucha ulubionej muzyki i pozwala się masować mamie.
Jaki sposób na walkę ze złością wybrała Małgosia? (TANIEC)
Teraz stwórzmy wspólnie receptę na złość. (MOJA RECEPTA NA ZŁOŚĆ)
Jakie inne sposoby pozwolą nam uśpić naszego robaka?
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA:
Notatka o bohaterach tekstu i ich sposobach radzenia sobie ze złością.
Wystawiam plusy za aktywność na lekcji.
ZADANIE DOMOWE:
W jaki sposób częste wpadanie w złość wpływa na relacje z innymi ludźmi? Odwołaj się do własnych doświadczeń.