Utrwalenie działań na liczbach w zakresie 5. Pisanie scenariuszy zajęć.
Kształtowanie pojęć dodawania i odejmowania
Dziecko powinno zrozumieć poprzez dodawanie i odejmowanie na konkretach, potem na przedmiotach wyobrażanych działań na liczbach. I w rezultacie uczeń rozumie sens działania oderwanego od konkretnej sytuacji.
Symbolicznym zapisem działania na liczbach jest formuła matematyczna odzwierciedlona za pomocą cyfr i znaków matematycznych oraz odpowiadających im słów. Należy uczniów stopniowo wdrażać do poprawnego odczytywania treści formuły, a później do konstruowania manipulacyjnego na konkretnych przykładach ,słownego i symbolicznego formułowania oraz ich zapisu.
W dodawaniu liczb w zakresie 5 należy stopniować trudności, uwzględniając:
Ćwiczenia wstępne polegające na wymienianiu kolejnych liczb , rozpoznawaniu ilości wykonywanych przez kogoś czynności, wykonywaniu określonej liczby czynności , w tym głównie: dosuwania, łączenia, dosypywania itp.
Dodawanie przez doliczanie z zastosowaniem konkretów w odniesieniu do obu składników np. długość klocka równa się sumie długości dwóch klocków danych
Dodawanie przez doliczanie, z zastosowaniem konkretów w odniesieniu tylko do drugiego i następnych składników
Dodawanie bez konkretów przy ewentualnym rozkładaniu składników
Ćwiczenia w osiągnięciu sprawności przez zastosowanie działań do gier i zabaw, do grafów , tabelek, organigramów i zadań tekstowych.
W odejmowaniu liczb w zakresie 5 należy stopniowo dążyć do:
Wyrabiania zrozumienia związku odejmowania z dodawaniem i sprawności w rozkładzie liczb na dwa składniki
Określania różnic przy znanej odjemnej i przedstawionym za pomocą konkretu odjemniku, ze sprawdzeniem przez dodawanie
Odejmowanie bez konkretów , ze sprawdzeniem przez dodawanie
Ćwiczeń prowadzących do sprawności z zastosowaniem gier i zabaw, grafów, tabelek funkcyjnych, organigramów i rozwiazywania zadań tekstowych
Należy rozwiązywać zadania różnymi sposobami, mianowicie:
Na wszelkich konkretnych przedmiotach
Na kolorowych liczbach (układanie, później rysowanie)
W postaci graficznej
Za pomocą grafów strzałkowych
Na grafach tabelarycznych(rysowanie i odbijanie stempli)
Rozwiązywanie różnych kwadratów magicznych
Uzupełnianie tabelek funkcyjnych i ich konstruowanie
Uzupełnianie znaków równości lub nierówności w parach liczb
Porównywanie liczb z działaniami i ustalanie, które z nich są równe, większe lub mniejsze
Uzupełnianie znaków działań i znaków równości lub nierówności w formułach matematycznych z lukami np.: 2 2=4 1 4=5 5-2 3
Porządkowanie liczb od największej do najmniejszej i odwrotnie różnymi sposobami
Szukanie liczb sąsiednich na osi liczbowej według podanych działań
Środki dydaktyczne, na które powinno zwrócić się większą uwagę przy omawianym temacie:
Klocki Cuisenaire’a
Ilustracje do tablic magnetycznych i flanelowych
Foliogramy
Obrazy episkopowe i przeźrocza
Liczydła
Oś liczbowa
I inne środki pomocnicze w postaci:
Stempli
Tabelek funkcyjnych
Grafów
Organigrafów
Gry i zabawy matematyczne warto jest wykorzystać, aby pomóc dziecku w zapamiętywaniu materiału. Oto przykładowe:
Milczki
Zabawy w rozmowę liczb
Zabawy typu:
Jesteśmy komputerami
Skaczące liczby
Gry planszowe:
Uzupełnianki liczbowe
Układanki obrazkowo - matematyczne
Scenariusze zajęć
Temat: Dodawanie liczb w zakresie 5, wprowadzenie znaku dodać
Cele lekcji
wprowadzenie dodawania i znaku dodać
uogólnienie praktycznych czynności dodawania w działanie matematyczne w postaci formuły matematycznej
wdrażanie do dokładności i szybkości wykonywania czynności manipulacyjnych, ich odzwierciedlenia z rysunkiem i zapisem symbolicznym
Metody:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
patyczki
liczby w kolorach
klocki Dienesa
schematy gruszek
kartki
Przebieg lekcji:
Wykonywanie czynności manipulacyjnych prowadzących do dodawania:
Dosuwanie jeszcze jednego schematu np. 2 gruszki do 4 gruszek wcześniej ułożonych
Dowieszenie jeszcze 3 bombek na gałązce do 2 wcześniej zawieszonych
Dochodzenie innych dzieci do 3 ustawionych z przodu
Dorysowywanie 3 bałwanków do dwóch narysowanych na kartkach
2. Wykonywanie podobnych czynności, na patyczkach
Do 4 dzieci (ułożenie 4 patyczków) doszło 1 dziecko( dołożenie patyczka). Ile dzieci było razem?
Do 3 wiewiórek przybiegła jeszcze jedna wiewiórka. Ile wiewiórek było razem?
3. Wykonywanie podobnych czynności na liczmanach
Wykonywanie działań na klockach Dienesa-otaczanie pętlami zbiorów rozłącznych i łączenie ich w jeden zbiór
Wykonywanie działań wykorzystując ilustracje zbiorów(pętle Vena) i wprowadzenie na nich znaku dodawania. Np. Ile kwiatków ma razem ten zbiór?
Układanie dywaników liczby 5 i odpowiednich działań (kolorowe liczby)
Układanie działań do zadań z początku lekcji. Nauczyciel odsłania tablicę z rysunkami ,a dzieci ustalają działania.
Wykonały:
Karolina Wawrzyniak
Agnieszka Wieczór