KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI PRZEPROWADZONEJ
W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Działania na liczbach całkowitych.
Cele ogólne:
Utrwalenie wiadomości o własnościach liczb całkowitych,
Ćwiczenie biegłego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia i potęgowania liczb całkowitych,
Doskonalenie umiejętności korzystania z tablicy interaktywnej,
Weryfikacja skuteczności nauczania z wykorzystaniem tablicy interaktywnej na podstawie obserwacji pracy uczniów.
Cele operacyjne:
Doskonalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia, i potęgowania liczb całkowitych
Stosowanie reguł kolejności wykonywania działań
Formy pracy:
praca z tablicą interaktywną
indywidualizacja nauczania
Metody:
metoda aktywizująca:
ćwiczenia interaktywne
gry dydaktyczne
metoda praktyczna:
uczenie się poprzez działanie
Pomoce:
komputer
wirtualna tablica interaktywna
scenariusz lekcji opracowany w programie Smart Notebook
płyta CD dołączona do podręcznika „Matematyka wokół nas” dla kl. VI
PRZEBIEG LEKCJI
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Nauczyciel rozpoczyna interaktywne ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i programów multimedialnych
PREZENTACJA 1 – BALONY
Uczniowie odczytują temat lekcji ukryty pod balonami
PREZENTACJA 2 – ZAPOZNANIE UCZNIÓW Z CELAMI LEKCJI
Uczniowie zostają zapoznani z celami lekcjiPREZENTACJA 3 – GUMKA – GĄBKA
Uczniowie przypominają zasady kolejności wykonywania działań, sprawdzają poprawność swoich wypowiedzi za pomocą narzędzi: „gumka-gąbka”PREZENTACJA 4 – ANAGRAM - KULKI
Uczniowie układają wyrazy – pojęcia matematyczne, związane z tematem ostatnich lekcjiPREZENTACJA 5 – DOPASOWANIE SŁÓW KLUCZOWYCH
Uczniowie interpretują pojęcia matematyczne, używają języka matematycznegoPREZENTACJA 6 – ROZSYPANKA LICZBOWA
Uczniowie łączą w pary liczby równePREZENTACJA 7 - OŚ LICZBOWA
Uczniowie zaznaczają liczby na osi liczbowej.
PREZENTACJA 8 - LUPA
Uczniowie uzupełniają brakujące słowa w zdaniach.
PREZENTACJA 9 – WYNIK DODATNI CZY UJEMNY
Uczniowie łączą wyrażenie z jego wynikiemPREZENTACJA 10– PRAWDA FAŁSZ
Uczniowie oceniają prawdziwość uzyskanych wynikówPREZENTACJA 11 - QUIZ
Uczniowie wybierają jedna poprawną odpowiedź.
PREZENTACJA 12 - KOSZYKÓWKA
Uczniowie odgadują pojęcia matematyczne – hasłaPREZENTACJA 13 - PRAWDA FAŁSZ
Uczniowie oceniają czy równanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
PREZENTACJA 14 – JEDNA POPRAWNA ODPOWIEDŹ
Uczniowie wskazują jedną poprawną odpowiedź po prawidłowym odczytaniu instrukcjiPREZENTACJA 15 – KOSZ
Uczniowie wskazują wszystkie poprawne odpowiedzi i umieszczają je w koszu.PREZENTACJA 16 – MEMORY
Uczniowie mają za zadanie dopasować do siebie parami równe liczby odwracając na tablicy interaktywnej zakryte karty
Rozwiązywanie zadań (gier dydaktycznych) przy użyciu płyty dołączonej do podręcznika wydawnictwa WSiP „Matematyka wokół nas”.
3. Ewaluacja lekcji:
Nauczyciel w formie krótkiej ankiety( załącznik nr 1) skierowanej dla uczniów sprawdza, czy zastosowanie wirtualnej tablicy interaktywnej wpłynęło pozytywnie na przyswajanie wiedzy i atrakcyjność lekcji.
4. Nagrodzenie aktywnych uczniów plusami.
5. Nauczyciel zadaje i objaśnia zadanie domowe.
Zadanie domowe:
1. Wykorzystując słownictwo poznane na ostatnich lekcjach matematyki rozwiąż krzyżówkę (załącznik nr 2).
2. Poćwicz wykonywanie działań na liczbach całkowitych z płytą.
Załącznik nr 1
ANKIETA
(podkreśl wybieraną odpowiedź)
Czy lekcja matematyki z zastosowaniem wirtualnej tablicy interaktywnej była dla ciebie ciekawa i interesująca?
TAK
NIE
Czy obsługa tablicy interaktywnej była dla ciebie trudna?
TAK
trochę
NIE
Czy ta forma prowadzenia lekcji pomogła ci w przyswajaniu wiedzy?
TAK
trochę
NIE
Czy w przyszłości chci(a)łbyś uczestniczyć w lekcjach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej?
TAK
NIE
ANKIETA
(podkreśl wybieraną odpowiedź)
Czy lekcja matematyki z zastosowaniem wirtualnej tablicy interaktywnej była dla ciebie ciekawa i interesująca?
TAK
NIE
Czy obsługa tablicy interaktywnej była dla ciebie trudna?
TAK
trochę
NIE
Czy ta forma prowadzenia lekcji pomogła ci w przyswajaniu wiedzy?
TAK
trochę
NIE
Czy w przyszłości chci(a)łbyś uczestniczyć w lekcjach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej?
TAK
NIE