KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Kolor żółty – wypełnianie konturu słońca kawałkami żółtego materiału.
Data: 27.11.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności rozróżniania żółtego koloru i utrwalanie jego nazwy,
kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
rozpoznaje kolor żółty,
klasyfikuje przedmioty według jednej cechy,
poznaje nową technikę plastyczną.
Metody:
słowna – objaśnienia, - rozmowa kierowana, rozwiązywanie zagadek,
oglądowa - ćwiczenie klasyfikacyjne.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
spinacze do bielizny w różnych kolorach, koło wycięte z żółtego kartonu A2, klej, kawałki żółtego materiału, żółte zabawki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci siadają w kole. Wyobraźcie sobie, że przenosimy się do dziwnej krainy, gdzie wszystko było żółte: domy, ulice, samochody, ludzie i zwierzęta. W krainie żółtej dzieci chodzą do żółtych przedszkoli, bawią się żółtymi klockami, lalkami, samochodami. I ja tam była w tej krainie i zobaczcie co przywiozłam. Nauczyciel wyciąga z torby żółty klocek. Udaje zdziwionego i tłumaczy dzieciom, że widocznie spiesząc się zgubił wszystkie żółte przedmioty i prosi o pomoc w odszukaniu w sali żółtych zabawek. Dzieci szukają wyłącznie żółtych zabawek i ustalają ich wspólną cechę.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: czy znacie inne przedmioty w kolorze żółtym? Co jest jeszcze żółte? Czeka na odpowiedź – słońce.
Nauczyciel pokazuje dzieciom koło wycięte z żółtego kartonu A2 i posmarowane klejem. Zrobimy piękne żółte słoneczko do naszej sali. Każdy z was dostanie kawałek materiału w kolorze (tu pokazuje kawałek żółtego materiału) żółtym, za każdą dobrą odpowiedź. Dziecko, które dostanie kawałek materiału przykleja go w wybrane miejsce na kartonie. Przykładowe pytania:
Czy trawa jest żółta? Czy niebo jest żółte? Czy śnieg jest żółty?
Jaki kolor ma słońce? Jaki kolor ma gruszka? Jaki kolor ma cytryna?
Kiedy słońce jest wyklejone materiałem, nauczyciel mówi: Czego brakuje naszemu słońcu? Wysypuje na dywan spinacze do bielizny. Jaki kolor mają promienie słońca? Karol, wybierz spinacz w kolorze żółtym i przypnij go do naszego słońca – to nasz promyczek. Każde dziecko po kolei, wybiera żółty spinacz. Gotową pracę wieszamy w oknie.
III Podsumowanie zajęć
Trójkąty i koła – segregowanie figur geometrycznych
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wyjaśnia reguły zabawy: Wszyscy siedzą w kole. Za chwilę zaśpiewamy piosenkę i będziemy szukać trójkątów i kół. Nauczyciel robi z palców obu rąk trójkąt, a następnie koło i mówi: Triangle! Circle! Rozkłada klocki o różnych kształtach i zadaje pytanie: Is it a triangle? Is it a circle? - kiwa potakująco głową, dzieci odpowiadają: yes! Powtarza pytanie kilkakrotnie.
Gdzie ukryły się trójkąty? – zabawa ruchowa, rozpoznawanie kształtu trójkąta.
Nauczyciel pokazuje dzieciom, gdzie ukryły się trójkąty. Następnie wspólnie z nauczycielem, dzieci śpiewają piosenkę:
Triangle, triangle, can you find a triangle? x2
Can you find a triangle… Krzyś?
Dziecko wstaje i pokazuje coś trójkątnego. Nauczyciel pyta dzieci: Is it a triangle? Dzieci odpowiadają: Yes lub No!