"Wrzuć strach do kapelusza"
Zawsze kiedy dzieci rozpoczynają swoja edukację szkolną dzieci, rodzice i nauczyciele pragną jednego, aby klasa w której przecież przyjdzie im być razem przez pewien okres swojego życia była fajnym, zgranym zespołem. Jest to istotne z wielu względów. Dobra, koleżeńska grupa wpływa pozytywnie na wszechstronny rozwój dzieci. Sprawia, że szkoła to miejsce gdzie się po prostu chętnie przebywa i każdy nowy dzień jest przez to radośniejszy. Oczywiście jest z tym bardzo różnie, ale znów ma tu wiele do powiedzenia i zrobienia nauczyciel i jego postawa. Bardzo pomocne są tutaj wszelkie programy wychowawczo- profilaktyczne typu: "Spójrz inaczej". Proponuję właśnie scenariusz zajęć częściowo zmodyfikowany przeze mnie wg propozycji zawartych w tym programie, a zajmujący się właśnie samopoczuciem dziecka w grupie klasowej.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I WEDŁUG PROGRAMU
"SPÓJRZ INACZEJ "
Anna Tracz
BLOK TEMATYCZNY- Uczestnictwo w grupie.
Razem uczymy się i razem bawimy.
TEMAT : Jesteśmy klasą.
Cele :
* Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasa to miejsce nauki i wspólnej zgodnej zabawy.
* Spostrzeganie siebie i innych w zespole klasowym.
* Integracja grupy.
* Uczenie akceptacji i wzajemnego poszanowania.
* Opanowanie swoich leków.
Metody: aktywizujące.
Formy :indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne : farby, kredki, papier pakowy, taśma klejąca, kapelusz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Dzieci zajmują miejsce w kręgu.
Zabawa w skojarzenia: dzieci podają po jednym wyrazie przychodzącym im do głowy związanym z hasłem: KLASA.
2. Rozmowa o klasie np.:
" Co to znaczy, że jesteście klasą?
" Co najbardziej lubicie robić razem?
" Czym różnią się poszczególne klasy w szkole?
" Jak sobie pomagacie w różnych sytuacjach?
" Czy coś w waszej klasie chcielibyście zmienić?
3. .Rozdanie dzieciom kartek w celu dokończenia przez nich rozpoczętego zdania:
W tej grupie boję się, że.................
4. TECHNIKA -WRZUĆ STRACH DO KAPELUSZA
" Dzieci kończą rozpoczęte zdania.
" Wrzucenie wszystkich kartek do kapelusza i wymieszanie ich.
" Dzieci losują dowolne kartki, odczytują wszystkim ich treść i próbują przekazać, co czuł autor, wskazując swoje obawy.
5. Zabawa integrująca : Wszyscy ci, którzy.......
Jeden uczestnik zabawy jest bez krzesła i staje w środku kręgu. On podaje hasła, np.: wszyscy ci, którzy mają zielony sweterek.. Wstają te osoby, które maja tego koloru bluzki i muszą zmienić swoje miejsca. Osoba wydająca polecenia korzysta z okazji i w trakcie chwilowego zamieszania zajmuje wolne miejsce ( ilość haseł zależy od pomysłowości prowadzącego i czasu przeznaczonego na zabawę).
6. WSPÓLNY RYSUNEK.
Duże arkusze szarego papieru kładziemy na podłodze i prosimy, aby dzieci narysowały siebie lub inne osoby z klasy podczas wykonywania ulubionego zajęcia w szkole- praca w grupach ( lub indywidualna)
" Po skończonej pracy wspólne obejrzenie prac.
" Dzieci omawiają swoje prace i doświadczenia podczas ich wykonywania odpowiadając na następujące pytania :
" Czy rysowaliście wspólnie, czy każdy oddzielnie?
" Jak podzieliliście się pracą?
" Jak sobie pomagaliście?
" A może było wam trudno współpracować?
7. Zakończenie.
Nauczyciel kładzie na podłogę lub ławkę trzy kontury twarzy dziecka, o różnym zabarwieniu uczuciowym. Uczniowie wybierają tą, która odpowiada ich odczuciom po tych zajęciach.
Wróć do strony głównej
"KOLEŻANKI- DOKUCZANKI "
Rozwiązywanie problemów spornych, zachodzących pomiędzy członkami różnych grup społecznych ( taką grupą jest też każda klasa) wymaga czasami wiele wysiłku i jest przedmiotem ciągłej troski nauczycieli. Stosowanie upomnień, próśb , tłumaczenie w kółko tego samego, bardzo często nie daje porządanych rezultatów. Człowiek jest trochę przewrotną istotą. Im częściej słyszy- "Tego nie wolno, bo....." (i tu setki zakazów i nakazów) , tym bardziej próbuje je złamać. Uświadomienie, poznanie, przeżycie, doświadczenie skutków niewłaściwych zachowań , jest czasami jedynym sposobem na pozytywną zmianę i rozwiązanie problemów spornych. Przedstawiony poniżej scenariusz zajęć zintegrowanych jest próbą rozwiązania występującego bardzo często problemu dokuczania sobie, czyli kłótni koleżeńskich, w oparciu o program wychowawczo- profilaktyczny "Spójrz inaczej"
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Blok tematyczny : Nasze uczucia
Temat : Dokuczanie
Cele ogólne:
* Uświadomienie sobie przez dzieci dlaczego ludzie sobie dokuczają.
* Poznanie sposobów rozwiązywania takich sytuacji.
Cele operacyjne :
* Uczeń zna znaczenie słowa dokuczanie.
* Wie, dlaczego ludzie sobie dokuczają.
* Zna skutki dokuczania.
* Potrafi znaleĽć sposób na kończenie sytuacji spornych.
* Umie wchodzić w role.
Metody:
* Słowna
* Aktywizująca- burza mózgów.
* Psychodrama
I. Część wstępna.
1. Przywitanie:
* Witam wszystkich, którzy są dzisiaj w dobrym humorze.
* Witam wszystkich, którzy są smutni.
* Witam też wszystkich, którym jest wszystko jedno.
II. Część główna.
2. Opowiadanie nauczyciela
Ala i Paweł chodzą do klasy drugiej. Chodzili ze sobą do tego samego przedszkola i kiedyś się bardzo lubili, ale któregoś dnia pokłócili się, teraz nie pamiętaj już nawet o co. Od tej pory zaczęli siebie nie lubić, a Ala zaczęła dokuczać Pawłowi, kiedy tylko go zobaczyła. "O, idzie ten grubas" mówiła głośno, kiedy tylko Paweł wchodził do klasy. Paweł nie bardzo wiedział, co robić. Chciał nawet pobić Alę, ale gdzieś usłyszał, że nie należy bić dziewczynek. Któregoś dnia schował teczkę Ali tak, że nie mogła jej znaleźć i śmiał się, kiedy Ala była zmartwiona. Ala domyśliła się kto to zrobił. "Tego mu nie daruję" pomyślała i ........................
3. Nauczyciel prosi dzieci o dokończenie opowiadania.
* Jak myślicie, co mogło być dalej?
* Jak się czuli bohaterowie opowiadania?
* Do czego takie sytuacje mogą doprowadzić?
4. Burza mózgów- podział klasy na cztery grupy ( przynależność do grupy jest losowa na podstawie koloru wylosowanej kartki), każda z nich ma w ciągu 10 minut przygotować swoje pomysły odpowiedzi na następujące pytania :
1. Grupa- ( zieloni ) Dlaczego ludzie sobie dokuczają?
2. Grupa -(niebiescy) Jakie są skutki dokuczania?
3. Grupa- ( czerwoni) Jakie są sposoby zakończenia kłótni?
4. Grupa- ( biali) W jaki sposób można pomoc osobom, które sobie nawzajem dokuczają?
5. Praca w grupach i zapisanie na kartkach szarego papieru przez lidera grupy wszystkich propozycji wypływających podczas wspólnej pracy w danym zespole. ( w tym czasie nauczyciel puszcza cichutko relaksującą muzykę)
6.Przedstawienie przez komentatora danej grupy wyników pracy.
7.Wybranie najciekawszych propozycji dotyczących poszczególnych pytań- problemów.
8. Uzupełnienie ( w razie potrzeby) odpowiedzi przez pozostałe dzieci.
9. Psychodrama
* Nauczyciel proponuje chętnym dzieciom przedstawienie za pomocą scenek sytuacji, w której jakieś osoby dokuczały sobie nawzajem i w końcu przestały to robić, oraz scenek pokazujących sposoby zakończenia kłótni.
III. Część końcowa.
11.Zakończenie zajęć rundką dokończenia zdań:
* "Dokuczanie to..."
* "Co czuje kiedy mi ktoś dokucza..."
* "Co czujesz kiedy Ty komuś dokuczasz..."
12. Podziękowanie i pożegnanie się z dziećmi.
Mgr Anna Tracz
Sprawdzian ze środowiska społeczno-przyrodniczego dla klasy III
1. Napisz nazwy czterech roślin zbożowych.
a)..............................................................................
b)..............................................................................
c)..............................................................................
d)..............................................................................
2. Podaj ogólną nazwę następującym grupom roślin:
a) rzepak , słonecznik, soja
..............................................................................
b) ziemniak, marchew, burak cukrowy
..............................................................................
3. Na polach spotykamy takie zwierzęta:
..............................................................................
4. Mieszkam w województwie:
..............................................................................
5. Wisła wypływa z:
a) Baraniej Góry
b) z morza
c) z Mazur
6. Wymień warstwy lasu i ich roślinność:
a)..............................................................................
b)..............................................................................
c)..............................................................................
7. Wawel znajduje się:
a) w Krakowie
b) Szczecinie
c) Tarnowie
8. Pierwsza stolica Polski to:
a) Łódź
b) Gniezno
c) Gdańsk
9. Zakopane leży:
a) w górach
b) nad morzem
c) na Mazurach
10. Największe Polskie rzeki to:
a) Wisła i Nil
b) Wisła i Odra
c) Odra i Soła
11. Morze Bałtyckie znajduje się na:
a) północy Polski
b) wschodzie Polski
c) zachodzie Polski
12.Niziny na mapie oznacza się kolorem:
a) żółtym
b) zielonym
c) brązowym
13. Warszawa leży:
a) w górach
b) na Pojezierzu Pomorskim
c) Nizinie Mazowieckiej
14.Na Pojezierzu Mazurskim jest:
a) dużo gór
b) dużo jezior
c) latarni morskich
15. Napisz swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
16.Podaj nazwy trzech drzew iglastych
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
17.Podaj nazwy trzech drzew liściastych
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
18.Podaj nazwy trzech krzewów
..............................................................................
..............................................................................
..............................................................................
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III
Nauczyciel: mgr Alina Jabłonowska
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisław Jachowicza w Ostrołęce
Temat ośrodka: Sławni Polacy - Fryderyk Chopin.
Temat dnia: Życie i twórczość Fryderyka Chopina.
Tematyka: Życie i twórczość Fryderyka Chopina na podstawie zgromadzonych materiałów z wykorzystaniem utworów muzycznych.
Nauka podstawowego kroku poloneza.
Przedstawienie środkami malarskimi nastrojów i stanów uczuciowych inspirowanych utworem muzycznym Fryderyka Chopina.
Rozwiązanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyrażeń dwumaianowanych.
Cele operacyjne:
Uczeń umie:
Wypowiadać się zdaniami na określony temat
Poruszać się w rytm muzyki
Ułożyć zdanie z sylab
Szeregować liczby rosnąco i malejąco
Ułożyć wzór do zadania
Analizować i rozwiązywać zadania z treścią
Poprawnie budować odpowiedzi na pytania
Uważnie słuchać muzyki
Zna zasady malowania farbami
Umie obliczyć sumę wyrażeń dwumianowanych.
Uczeń rozumie:
Polecenia nauczyciela
Pojęcie: wyrażenie dwumianowane
Związki wyrazów w zdaniu
Uczeń stosuje:
Wielką literę w pisowni imion, nazwisk, nazw miejscowości
Zamyka myśl w granicy zdania
Techniki plastyczne
Posiada nawyk sprzątania stanowiska pracy po skończonej lekcji oraz nawyk mycia rąk
Metody: problemowa, pokazowa, podająca rozmowa kierowana, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: magnetofon, odtwarzacz płyt kompaktowych, taśma z nagraniami utworów Fryderyka Chopina, płyty CD, karty pracy, ilustracje, plansze, karty z informacjami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina, albumy, książki, mapy: Polski, Europy, blok rysunkowy, farby plakatowe, papier kolorowy, materiały włókiennicze, krzyżówki, zagadki, zestaw pytań.
RZECZOWNIKI |
---|
Przykłady rzeczowników | Liczby rzeczowników | Rodzaje rzeczowników |
---|
Rzeczowniki to nazwy : przedmiotów, osób, zwierząt i roślin, czynności i stanów, zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych, państw, miast, rzek, gór, imiona i nazwiska. |
---|
Odpowiadają na pytania:
KTO? CO?
PRZYKŁADY
mama | pies | kwiatek | telewizor |
---|---|---|---|
Polska | Wisła | deszcz | lampa |
szkoła | Magdalena | Kowalska | Kraków |
Rzeczowniki występują w dwóch liczbach:
pojedynczej - np. | kot | drzewo | lalka |
---|---|---|---|
mnogiej - np. | koty | drzewa | lalki |
W liczbie pojedynczej rzeczowniki występują w jednym z trzech rodzajów:
męskim (ten) - np. | chłopiec | długopis | żółw |
---|---|---|---|
żeńskim (ta) - np. | dziewczynka | lalka | choinka |
nijakim (to) - np. | dziecko | okno | jajko |
W liczbie mnogiej rzeczowniki występują w dwóch rodzajach:
męskoosobowym (ci) - np. | chłopcy | rolnicy | murarze |
---|---|---|---|
niemęskoosobowym (te) -np. | dziewczynki | kwiaty | żółwie |
CZASOWNIKI |
---|
Przykłady czasowników | Odmiana przez osoby | Czasy czasowników | Rodzaje czasowników | Formy czasowników |
---|
Czasowniki oznaczają czynności lub stany |
---|
Odpowiadają na pytania:
CO ROBI?
CO SIĘ Z KIMŚ LUB CZYMŚ DZIEJE?
PRZYKŁADY
myje | rysuje | rozmawia | kwitnie |
---|---|---|---|
płynie | budzi się | myśli | pisze |
biegnie | gotuje się | dzwoni | jedzie |
Czasowniki odmieniaja się przez osoby:
Liczba pojedyncza |
---|
1.osoba (ja) - np. |
2.osoba (ty) - np. |
3.osoba (on, ona, ono) - np. |
Liczba mnoga |
---|
1.osoba (my) - np. |
2.osoba (wy) - np. |
3.osoba (oni, one) - np. |
Czas teraźniejszy | Czas przeszły | Czas przyszły |
---|
Czasowniki mają trzy czasy:
teraźniejszy, przeszły, przyszły
Czasowniki w czasie teraźniejszym oznaczają czynności,
które odbywają się w chwili mówienia o nich
PRZYKŁADY
czytam | piszę | rysuje | gotuje |
---|---|---|---|
biegniesz | myślisz | ogląda | spaceruje |
Czasowniki w czasie przeszłym oznaczają czynności,
które już się odbyły w przeszłości.
Czasowniki w czasie przeszłym mogą być dokonane lub niedokonane
PRZYKŁADY
Czas przeszły dokonany | Czas przeszły niedokonany |
---|---|
wybrali | wybierali |
kupili | kupowali |
zjedli | jedli |
namalowali | malowali |
przeczytali | czytali |
Czasowniki w czasie przyszłym oznaczają czynności,
które dopiero odbędą się w przyszłości.
Czasowniki w czasie przyszłym mogą mieć formy proste lub formy złożone
PRZYKŁADY
Formy proste | Formy złożone |
---|---|
napiszę | będę pisał |
zjem | będę jadł |
porozmawiam | będę rozmawiał |
namaluję | będę malował |
Czasowniki w czasie przeszłym w liczbie pojedynczej występują w jednym z trzech rodzajów:
męskim - np. | siedział | malował | pływał |
---|---|---|---|
żeńskim - np. | siedziała | malowała | pływała |
nijakim - np. | siedziało | malowało | pływało |
Czasownikiw czasie przeszłym w liczbie mnogiej występują w dwóch rodzajach:
męskoosobowym - np. | siedzieli | malowali | pływali |
---|---|---|---|
niemęskoosobowym - np. | siedziały | malowały | pływały |
Czasowniki mogą występowaćw formie:
osobowej np. maluję, rysujesz
nieosobowej np. malowano, rysować
PRZYMIOTNIKI |
---|
Przykłady przymiotników | Liczby przymiotników | Rodzaje przymiotników | Stopniowanie przymiotników |
---|
Przymiotniki to wyrazy oznaczające cechy osób,zwierząt, roślin, przedmiotów itd. Są określeniami rzeczowników |
---|
Odpowiadają na pytania:
JAKI? JAKA? JAKIE?
PRZYKŁADY
zielony | mały | troskliwy | zabawny |
---|---|---|---|
kolorowa | ciekawa | duża | wspaniała |
słoneczne | wysokie | stare | powolne |
Przymiotniki występują w dwóch liczbach:
pojedynczej - np. | zabawna | wesoła | smutna |
---|---|---|---|
mnogiej - np. | zabawne | wesołe | smutne |
W liczbie pojedynczej przymiotniki występują w jednym z trzech rodzajów:
męskim - np. | ciekawy | smaczny | powolny |
---|---|---|---|
żeńskim - np. | ciekawa | smaczna | powolna |
nijakim - np. | ciekawe | smaczne | powolne |
W liczbie mnogiej przymiotniki występują w jednym z dwóch rodzajów:
męskoosobowym - np. | zmęczeni | zadowoleni | dokładni |
---|---|---|---|
niemęskoosobowym - np. | zmęczone | zadowolone | dokładne |
Przymiotniki stopniują się .
Mają trzy stopnie
stopień równy - np. | ciekawy | smaczny | miły | chory |
---|---|---|---|---|
stopień wyższy - np. | ciekawszy | smaczniejszy | milszy | bardziej chory |
stopień najwyższy - np. | najciekawszy | najsmaczniejszy | najmilszy | najbardziej chory |
PRZYSŁÓWKI |
---|
Przykłady przysłówków |
---|
Przysłówki to wyrazy oznaczające sposób wykonania czynności |
---|
Tworzy się je najczęściej od przymiotników |
Przysłówki określają czasowniki |
Odpowiadają na pytanie:
JAK?
PRZYKŁADY
słodko | ładnie | miło | ciekawie |
---|---|---|---|
kolorowo | powolnie | wspaniale | cicho |
słonecznie | dokładnie | niestarannie | zimno |
LICZEBNIKI |
---|
Przykłady liczebników |
---|
Liczebniki to wyrazy oznaczające liczbę, ilość, kolejność. |
---|
Rozróżniamy liczebniki główne i liczebniki porządkowe. |
Odpowiadają na pytanie:
ILE? KTÓRY Z KOLEI?
PRZYKŁADY
Liczebniki główne |
---|
jeden |
dwanaście |
Liczebniki porządkowe |
---|
pierwszy |
dwunasty |
RODZAJE ZDAŃ |
---|
Zdania oznajmujące | Zdania pytające | Zdania rozkazujące | Zdania wykrzyknikowe | Zdania pojedyncze | Zdania złożone |
---|
Zdanie oznajmujące powiadamia nas o kimś lub o czymś. Zakończone jest kropką. |
---|
PRZYKŁADY
Dzisiaj jest słoneczna pogoda.
Wczoraj byłam na zakupach.
Lubię żółwie.
Czytam bardzo ciekawą książkę.
Zdanie pytające jest pytaniem o coś lub o kogoś. Zakończone jest znakiem zapytania. |
---|
PRZYKŁADY
Jak mają na imię twoi rodzice?
Kiedy do mnie przyjdziesz?
Jaką ocenę dostałeś dzisiaj w szkole?
Która jest teraz godzina?
Zdanie rozkazujące wyraża rozkaz, polecenie, życzenie, prośbę. Zakończone jest kropką lub wykrzyknikiem. |
---|
PRZYKŁADY
Posprzątaj pokój!
Wyłącz ten telewizor!
Przynieś mi kapcie!
Sprawdź, kto dzwoni!
Zdanie wykrzyknikowe wyraża uczucia mówiącego, np. radość, zniecierpliwienie, gniew. Zakończone jest wykrzyknikiem. |
---|
PRZYKŁADY
Ach, jakie pyszne ciasto!
Jaka dzisiaj jest piękna pogoda!
Cieszę się, że do mnie zadzwoniłaś!
Pospiesz się!
Zdanie pojedyncze to zdanie, które zawiera tylko jeden czasownik. |
---|
PRZYKŁADY
Idę na spacer.
Kasia karmi psa.
Dyżurna podlewa kwiaty.
kiedy to skończysz?
Zdanie złożone to zdanie, które zawiera dwa lub więcej czasowników. |
---|
PRZYKŁADY
Mama gotuje obiad i piecze ciasto.
Pies chodzi wokół domu i szczeka .
Po lekcjach biegałam po łące i zbierałam kwiatki.
Magda pięknie śpiewa, wspaniale rysuje i przepysznie gotuje.
PRZYKŁADOWE SPRAWDZIANY |
---|
Sprawdziany dla klasy II | Sprawdziany dla klasy III |
---|
|
---|
Przewiń do sprawdzianów dla klasy II
|
---|
Przewiń do sprawdzianów dla klasy II
|
---|
Przewiń do sprawdzianów dla klasy II
|
---|
OZNACZENIE MIĘKKOŚCI SPÓŁGŁOSEK |
---|
Przed spółgłoskami | Na końcu wyrazu | Przed samogłoską |
---|
Przed spółgłoskami miękkość oznaczamy przez kreskę nad literą: ć, ń, ś, ź,dź
PRZYKŁADY
źrebię | środa | hańba | Baśka |
---|---|---|---|
śpi | ślad | śliwka | dźwig |
wiśnia | przebiśnieg | goście | liście |
Na końcu wyrazu miękkość oznaczamy przez kreskę nad literą: ć, ń, ś, ź,dź
PRZYKŁADY
Staś | Krzyś | jeleń | robić |
---|---|---|---|
styczeń | kąpać | śledź | struś |
maszerować | spaść | paźie | jechać |
Przed samogłoskami miękkość oznaczamy przez literę i : ci, ni, si, zi,dzi
PRZYKŁADY
kapcie | Jadzia | konie | przysięga |
---|---|---|---|
prosięta | ciastko | dzięcioł | bocian |
dłonie | zielony | babcia | ziemniak |
DZIELENIE WYRAZÓW PRZY PRZENOSZENIU |
---|
Podział na sylaby | Dwie jednakowe spółgłoski | Nie dziel |
---|
Przenosimy wyrazy zgodnie z podziałem na sylaby
PRZYKŁADY
kom-pu-ter | or-to-gra-ficz-ny | te-le-wi-zor | Ja-kub |
---|---|---|---|
Ko-wal-ska | te-le-fon | ka-len-darz | kla-wisz |
Rozdzielamy dwie jednakowe spółgłoski występujące obok siebie
PRZYKŁADY
pan-na | lek-ki | man-na | kon-ny |
---|---|---|---|
wa n-na | An-na | lek-ko | fon-tan-na |
NIE DZIEL:
Wyrazów jednosylabowych, np.
stok, płot, wół, kot, dom, mysz, stół
Dwugłosek au, eu wymawianych jednosylabowo, np.
Eu-ropa, au-to-ry-tet, au-tor
Połączeń ia, ie, io, oraz ch, cz, sz, dz, dź, dż, rz oznaczających jedną spółgłoskę, np.
pia-sek, dziec-ko, cio-cia, cho-wać, dzwo-nek
PISOWNIA WYRAZÓW WIELKĄ LITERĄ |
---|
Wiersz | Imiona i nazwiska | Nazwy zwierząt | Nazwy planet | Nazwy państw | Nazwy geograficzne | Nazwy mieszkańców | Nazwy dzielnic | Dni świateczne | Zwroty grzecznościowe |
---|
Wielka Litera
Ja, wielka Litera kłaniam ci się nisko
napisz mnie, gdy piszesz imię i nazwisko.
Napisz mnie w tytule, po kropce mnie napisz...
bo gdy nie napiszesz, powiem, że się gapisz.
Bo: mają swe nazwisko miasta, mają morza głębokie,
kraje, maleńkie wioski, rzeki i góry wysokie,
mają nazwy ulice, nawet zaułki ciasne
-pisane wielka literą, bo to ich imię własne.
WIELKĄ LITERĄ PISZEMY:
początek każdego zdania rozpoczynający tekst oraz następujący po kropce
po pytajniku i wykrzykniku
imiona, nazwiska ludzi, przydomki, pseudonimy, przezwiska
PRZYKŁADY
Maria | Magdalena | Piotr | Jakub |
---|---|---|---|
Kowalska | Nowak | Mickiewicz | Szymborska |
Łokietek | Chrobry | Lwie Serce | Krzywousty |
imiona zwierząt
PRZYKŁADY
Burek | Azor | Pikuś | Dżeki |
---|---|---|---|
Hektor | Reksio | Amor | Madera |
• nazwy planet, gwiazd, konstelacji
PRZYKŁADY
Mars | Jowisz | Uran | Ziemia |
---|---|---|---|
Wielki Wóz | Panna | Gwiazda Polarna | Mała Niedźwiedzica |
nazwy państw, regionów, miast, osiedli, wsi
PRZYKŁADY
Polska | Włochy | Stany Zjednoczone | Wielkopolska |
---|---|---|---|
Małopolska | Warszawa | Paryż | Mokotów |
Saska Kępa | Anin | Nowa Huta | Bronowice |
nazwy geograficzne (oceanów, mórz, rzek, jezior, gór, wyżyn, nizin, dolin, pustyń, wysp, kanałów, wulkanów)
PRZYKŁADY
Ocean Atlantycki | Morze Bałtyckie | Wisła | Odra |
---|---|---|---|
Góry Świętokrzyskie | Kasprowy Wierch | Nizina Mazowiecka | Puszcza Białowieska |
Pustynia Błędowska | Sahara | Wezuwiusz | Wolin |
nazwy mieszkańców państw, części świata, regionów, krain geograficznych
PRZYKŁADY
Polak | Amerykanin | Europejczyk | Rosjanin |
---|---|---|---|
Małopolanin | Mazowszanin | Ślązak | Japonka |
nazwy dzielnic, osiedli, ulic, placów, rynków, parków, budowli, zabytków, cmentarzy
PRZYKŁADY
Praga | Planty | Łazienki | Wawel |
---|---|---|---|
Zamek Królewski | Powązki | Barbakan | Cmentarz Rakowicki |
nazwy świąt i dni światecznych
PRZYKŁADY
Nowy Rok | Boże Narodzenie | Wielkanoc | Wszystkich Świetych |
---|---|---|---|
Popielec | Dzień Matki | Dzień Nauczyciela | Trzeci Maja |
WIELKĄ LITERĄ MOŻEMY NAPISAĆ:
wyrazy Matka, Ojciec, Ojczyzna, Naród, dla zaznaczenia szacunku lub ze względów uczuciowych
nazwy osób, do których się zwracamy w listach, podaniach, np.: Szanowna Pani Dyrektor!, Królu! Panie Prezydencie!, Pozdrawiam Cię!
PISOWNIA PARTYKUŁY "NIE" Z RÓŻNYMI CZĘŚCIAMI MOWY |
---|
"Nie" pisane rozdzielnie | "Nie" pisane łacznie |
---|
"NIE" piszemy ROZDZIELNIE:
Z czasownikami | Z liczebnikami | Z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym |
---|
z czasownikami
PRZYKŁADY
nie życzy | nie zjem | nie piła | nie rządzi |
---|---|---|---|
nie marzyć | nie zdjąć | nie wziąć | nie śpiewa |
nie kopie | nie pracuje | nie myśli | nie uważa |
WYJĄTKI
niedomagać, niepokoić, niewolić, nienawidzę, niedosłyszę
z liczebnikami
PRZYKŁADY
nie pierwsza | nie sto | nie jeden (ale dwóch) |
---|
WYJĄTKI
niejeden, niejedna (wielu, wiele), niemało (niewiele, niedużo)
z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym
PRZYKŁADY
nie krótszy | nie mniejszy | nie krócej | nie mniej |
---|---|---|---|
nie najwyższy | nie najlepszy | nie najwyżej | nie najlepiej |
"NIE" piszemy ŁĄCZNIE:
Z rzeczownikami | Z przymiotnikami w stopniu równym | Z przysłówkami w stopniu równym |
---|
z rzeczownikami
PRZYKŁADY
nieposłuszeństwo | nieprzychylność | niepokój | nieszczęście |
---|
WYJĄTKI
gdy rzeczownik jest częścią wyraźnego przeciwstawienia
nie samochód (ale wrak), nie przyjaciel (lecz wróg)
z przymiotnikami w stopniu równym
PRZYKŁADY
niemały | niegruby | niewysoki |
---|
WYJĄTKI
gdy przymiotnik jest częścią wyraźnego przeciwstawienia
nie ładny (ale brzydki), nie mądry (ale głupi)
z przysłówkami w stopniu równym pochodzącymi od przymiotników
PRZYKŁADY
nieładnie | nieciekawie | niemądrze | niegrzecznie |
---|
WYJĄTKI
gdy przysłówek jest częścią wyraźnego przeciwstawienia tekstowego
nie źle (ale świetnie)
PISOWNIA WYRAZÓW Z "u" |
---|
Wiersz | W cząstkach czasowników | W cząstkach wyrazów | Na początki i końcu wyrazów | Inne |
---|
Zapamietaj
zawsze tu pisz otwarte, zwykłe u
w słowach: skuwka i zasuwka gdyż wyjątkiem są te słówka;
w cząstkach: -unka, -un, i -unek,opiekunka, zdun, pakunek.
Pisz je także: w cząstce -ulec, więc: budulec i hamulec
w ulu, dwu, gdzie u litera wyraz kończy i otwiera.
LITERĘ "u" PISZEMY:
w cząstkach -uję, -uje, -ujesz, -ują czasowników
PRZYKŁADY
prasuje | gotuje | maluje |
---|---|---|
próbują | wachlują | smarują |
rachujesz | pakujesz | maszerujesz |
spaceruję | pruję | ratuję |
ZAPAMIĘTAJ! -uje nigdy sie nie kreskuje!
w wyrazach z cząstkami -utki, -utka, -utkie, -unia, -uszek, -unek, -uszko -un, -ula, -ulec, -usia, -uch, -uchna, -unio, -uś, -ur
PRZYKŁADY
leciutki | kruchutki | wesolutka | cichutka |
---|---|---|---|
króciutkie | malutkie | babunia | lalunia |
paluszek | maluszek | pakunek | rachunek |
serduszko | poiekun | piastun | matula |
brzydula | hamulec | budulec | córusia |
kłamczuch | córuchna | dziadunio | dzidziuś |
na początki i na końcu wyrazu
PRZYKŁADY
umywalka | ustawić | uczynny |
---|---|---|
(o) kotku | (przy) mrowisku | (do) zamku |
WYJĄTKI
ów, ówczesny, ówdzie, ósemka,ósmy
w wyrazach, w których nie ma uzasadnienia pisownia "ó"
PRZYKŁADY
nauczyciel | chmura | lustro |
---|---|---|
bluzka | biurko | komputer |
chustka | cukier | budowa |
PISOWNIA WYRAZÓW Z "ó" |
---|
Wymiana na o, e, a | W zakończeniach wyrazów | W cząstkach -ów | Na początku wyrazów | Niewymienne |
---|
LITERĘ "ó" PISZEMY:
jeżeli wymienia się na o, e, a w innych formach wyrazu lub w wyrazach pokrewnych
PRZYKŁADY
parowóz - parowozy | bródka - broda |
---|---|
zaniósł - zanieść | pióro - pierze |
przeróbka - przerabiać | wrócić - wracać |
w zakończeniach -ów rzeczowników rodzaju męskiego
PRZYKŁADY
kolegów | baranów | dzbanów | Holendrów |
---|
w cząstkach -ów, -ówka, -ówna
PRZYKŁADY
Kraków | kwiatów | grzybów |
---|---|---|
pocztówka | złotówka | widokówka |
Kowalczykówna | Nowakówna | Gilówna |
WYJĄTKI
skuwka, okuwka, podkuwka, zasuwka
(zostały one utworzone za pomocą cząstki -ka czasowników skuwać, okuwać, podkuwać, zasuwać),
ale podkówka (mała podkowa)
na początku małej grupy wyrazów
PRZYKŁADY
ów | ówczesny | ówdzie | ósemka | ósmy |
---|
w niektórych wyrazach - mimo braku wymiany na o, a, e - "ó" niewymienne
PRZYKŁADY
jaskółka | królewna | ogórek |
---|---|---|
żarówka | wkrótce | włóczęga |
różnica | północ | kłótnia |
DZIELENIE WYRAZÓW PRZY PRZENOSZENIU |
---|
Podział na sylaby | Dwie jednakowe spółgłoski | Nie dziel |
---|
Przenosimy wyrazy zgodnie z podziałem na sylaby
PRZYKŁADY
kom-pu-ter | or-to-gra-ficz-ny | te-le-wi-zor | Ja-kub |
---|---|---|---|
Ko-wal-ska | te-le-fon | ka-len-darz | kla-wisz |
Rozdzielamy dwie jednakowe spółgłoski występujące obok siebie
PRZYKŁADY
pan-na | lek-ki | man-na | kon-ny |
---|---|---|---|
wa n-na | An-na | lek-ko | fon-tan-na |
NIE DZIEL:
Wyrazów jednosylabowych, np.
stok, płot, wół, kot, dom, mysz, stół
Dwugłosek au, eu wymawianych jednosylabowo, np.
Eu-ropa, au-to-ry-tet, au-to
Połączeń ia, ie, io, oraz ch, cz, sz, dz, dź, dż, rz oznaczających jedną spółgłoskę, np.
pia-sek, dziec-ko, cio-cia, cho-wać, dzwo-nek
PISOWNIA WYRAZÓW Z "ą, ę, om" |
---|
Wiersz | Zakończenia | Zdrobnienia |
---|
Litera ą | Litera ę |
---|---|
Zabawiono się raz grą | Staś powiedział:-A ja chcę |
Kto wynajdzie słówko z "ą". | znaleźć słówka z samym "ę" |
Jaś napisał słówek rząd, a więc: | Więc w zeszycie pisać będę: |
mąka, łąka, prąd, | Bęc, bęc, bęc, bęc, bębni bęben. |
kąt, sąsiadka, bąk, bąbelek. | Co to będzie, co to będzie, |
Nie dał się zawstydzić Felek... | gdy się zlęknie gęś na grzędzie? |
Tak napisał: Mądry zając | Gęś przysiędzie grzędę tę, |
przed pogonią uciekając, | będzie gęgać gę, gę, gę |
krążył, krążył pod dąbrową, | Udały się rymy gęsie, |
w głąb jej umknął z całą głową... | klasa się ze śmiechu trzęsie. |
Roman Pisarski |
Zakończenia -ą mają rzeczowniki w liczbie pojedynczej, ale w liczbie mnogiej mają zakończenie -om
PRZYKŁADY
Liczba pojedyncza rzeczowników | Liczba mnoga rzeczowników |
---|---|
książką | książkom |
szkołą | szkołom |
wychowawcą | wychowawcom |
matką | matkom |
różą | różom |
Tworząc wyrazy zdrobniałe do danego wyrazu -ę zamienia się na -ą
PRZYKŁADY
ręka - rączka | zęby - ząbki |
---|---|
gołębie - gołąbki | księga - książka |
wstęga - wstążka | gałęzie - gałązki |
PISOWNIA WYRAZÓW Z "ch" |
---|
Wiersz | Wymiana na sz | Po literze s | Na końcu wyrazu |
---|
Litera "ch"
Mieszkam w lesie w Częstochowie,
bywam także w Andrychowie.
Jestem w chlebie i grochówce,
lecz nie szukaj mnie w stołówce.
W chórze śpiewam oczywiście.
Czym ja jestem? Odgadliście?
LITERĘ "ch" PISZEMY:
gdy wymienia się na sz w innych formach tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych
PRZYKŁADY
mucha - musze | kożuch -kożuszek |
---|---|
fartuch - fartuszek | ruch - ruszyć |
suchy - susza | brzuch - wybrzuszyć |
słuch - słyszeć | kielich - kieliszek |
po literze s
PRZYKŁADY
schłodzić | schronisko | schowek | pascha |
---|---|---|---|
schemat | wschód | schody | schab |
na końcu wyrazu
PRZYKŁADY
pech | dach | kożuch |
---|---|---|
orzech | brzuch | uśmiech |
WYJĄTEK
Druh to jedyny wyraz z h na końcu wyrazu
PISOWNIA WYRAZÓW Z "h" |
---|
Wiersz | H wymienne | Imiona z h | W środku wyrazu | Inne |
---|
Litera "h"
Kłopotliwe samo h,
dość szczególną skłonność ma,
lubi hałaśliwe słowa:
hak, harmider, hałasować,
heca, hurmem, hej, hop,
hura, hola, horda, hejnał,
hulać, hasać, halo, hop, wataha...
W tych wypadkach się nie wahaj.
LITERĘ "h" PISZEMY:
gdy wymienia się na g, z, ż, dz w innych formach tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych
PRZYKŁADY
wahać - waga |
---|
błahy -błazen |
druh - drużyna |
Wiele imion piszemy przez h
PRZYKŁADY
Hania | Helena | Heniek | Halinka |
---|---|---|---|
Honorata | Hilary | Bohdan | Hubert |
W niektórych wyrazach "h" napiszemy w środku wyrazu
PRZYKŁADY
bohater | czyhać | ohydny |
---|---|---|
juhas | wahadełko | alkohol |
"h" występuje w wielu wyrazach - mimo braku reguły uzasadniającej jej pisownie
PRZYKŁADY
hamulec | hamak | hulajnoga |
---|---|---|
hodowla | hymn | helikopter |
herbata | hasło | harcerz |
PISOWNIA WYRAZÓW Z "ż" |
---|
Wiersz | Wymiana | Po literach | W cząstkach -aż | Po spółgłosce g | Inne |
---|
Litera "ż"
Ma ją żołnierz, pasażerka
ale nie chce mieć kelnerka.
Ma ją żmija, żuraw, wąż,
każda żona, każdy mąż.
jakaż to literka mała,
w tych wyrazach się schowała?
LITERĘ "ż" PISZEMY:
gdy wymienia się na g, dz, h, z, ź, s w innych formach tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych
PRZYKŁADY
potężny - potęga | dróżka -droga |
---|---|
mosiężny - mosiądz | drużyna - druh |
mażę - mazać | wożę - woźnica |
mężczyzna - męski | wyżej - wysoko |
po literach m, l, ł, r
PRZYKŁADY
mżawka | mży | odwilż | lżejszy |
---|---|---|---|
małżeństwo | małżowina | sierżant | szarża |
w wyrazach obcego pochodzenia z cząstką -aż
PRZYKŁADY
angaż | pejzaż | bandaż |
---|---|---|
sprzedaż | bagaż | garaż |
po spółgłosce g piszemy ż w wyrazach
piegża (ptak), gżegżółka (kukułka)
"Ż" występuje w wielu wyrazach - mimo braku reguły uzasadniającej jej pisownie
PRZYKŁADY
żegnać | życzenia | pożywienie |
---|---|---|
odzież | ponieważ | wąż |
pasażer | kożuch | łyżka |
PISOWNIA WYRAZÓW Z "rz" |
---|
Wiersz | Wymiana na r | W cząstkach -arz | W zakończeniach wyrazów | Po spółgłoskach | Niewymienne |
---|
Dwuznak "rz"
Rosnę na wierzbie, rosnę w brzozie
lubię burzę, kocham morze.
Jesz mnie z chrzanem i grzybkami
z czerwonymi porzeczkami.
Ma mnie orzech, chrzan i perz
Czym ja jestem? Czy już wiesz?
DWUZNAK "rz" PISZEMY:
jeśli wymienia się na r w innych formach tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych
PRZYKŁADY
morze - morski | mierzyć -miara |
---|---|
powtórzyć - powtórka | mądrze - mądry |
dobrze - dobry | podwórze - podwórko |
w cząstkach -arz, -erz, występujących w wielu wyrazach, zwłaszcza jeśli oznaczają wykonawcę czynności
PRZYKŁADY
tragarz | murarz | blacharz | kucharz |
---|---|---|---|
harcerz | kołnierz | nietoperz | żołnierz |
WYJĄTKI
instruktaż (instruowanie, szkolenie kogoś)
masaż (masowanie), kradzież, młodzież, odzież
w wyrazach z zakończeniami -mistrz, -mierz
PRZYKŁADY
kapelmistrz | ogniomistrz | zegarmistrz |
---|---|---|
kątomierz | kroplomierz | Kazimierz |
po spółgłoskach p, b, t, d, k, g, ch, j, w
PRZYKŁADY
przebiśnieg | przynieś | brzydal | brzask | trzepak |
---|---|---|---|---|
drzewo | drzazga | krzyk | grzejnik | Grzegorz |
chrząstka | chrzan | spójrz | dojrzeć | wrzawa |
WYJĄTKI
W nielicznych wypadkach piszemy -sz
* bukszpan, kształt, pszenica, pszczoła, wszystko, zawsze, Pszczyna, pszczelarz, wszyscy, *w stopniu wyższym i najwyższym przymiotników np. lepszy, najlżejszy
w wielu wyrazach - mimo braku wymiany na r - "rz" niewymienne
PRZYKŁADY
jarzębina | porządek | warzywa |
---|---|---|
rzodkiewka | korzeń | porzeczka |
korzystać | burza | rzepa |