Scenariusz lekcji z dziejów ziemi wyrzyskiej adresowany jest przede wszystkim do nauczycieli z miasta i gminy Wyrzysk różnych typów szkół. Celem jest wywołanie zainteresowania własnym regionem, a także zbudowanie silnej więzi z małą ojczyzną. Tutaj kształtujemy i wychowujemy charaktery młodych ludzi, którzy nigdy nie powinni zapominać o swoich korzeniach, o ludziach tworzących historię naszego pięknego regionu w północnej części Wielkopolski. Scenariusz tej lekcji może być wykorzystany w całości lub fragmentach nie tylko na lekcjach historii ale także języka polskiego, geografii, plastyki, wiedzy o społeczeństwie oraz godziny wychowawczej. Tematyka zajęć pozwala na realizację edukacji regionalnej - dziedzictwo kulturowe w regionie.
Â
Cele ogólne:
-        ukazanie położenia geograficznego ziemi wyrzyskiej
-        przedstawienie genezy (pochodzenia) nazwy miejscowości, jej herbu
-Â Â Â Â Â Â Â Â zapoznanie z legendÄ… zwiÄ…zanÄ… z Wyrzyskiem lub okolicami
-        ukazanie związku między ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski a dziejami regionu
-        zapoznanie z najważniejszymi i najciekawszymi zabytkami Wyrzyska i okolic;
Â
Cele operacyjne:
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
-        pokazać na mapie swoją miejscowość
-        opowiedzieć legendę związaną z Wyrzyskiem lub jej herbem
-        opisać i narysować herb Wyrzyska
-        przedstawić najważniejsze dla ziemi wyrzyskiej wydarzenia historyczne
-        dostrzec związek dziejów ziemi wyrzyskiej z dziejami ojczystymi
-        wymienić i rozpoznać zabytki znajdujące się w gminie Wyrzysk;
Â
Â
Åšrodki dydaktyczne:
-Â Â Â Â Â Â Â Â mapa Polski, atlas historyczny i geograficzny
-        ilustracje przedstawiające herb miasta, powiatu i województwa
-Â Â Â Â Â Â Â Â dokumenty i ilustracje dotyczÄ…ce historii Wyrzyska i okolic
-        „Dzieje Wyrzyska”, praca zbiorowa pod red. StanisÅ‚awa Sierpowskiego, PoznaÅ„ 1999
-        foldery i broszurki o mieście i gminie Wyrzysk;
Â
Metody:
-Â Â Â Â Â Â Â Â pogadanka
-Â Â Â Â Â Â Â Â inscenizacja
-Â Â Â Â Â Â Â Â zgaduj - zgadula
-Â Â Â Â Â Â Â Â wycieczka historyczna;
Â
Czas: 1 godzina lekcyjna + ewentualnie wycieczka po ziemi wyrzyskiej
Motto lekcji: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.
PRZEBIEG LEKCJI
I Wstęp
-        WyjaÅ›nienie pojÄ™cia „MaÅ‚a Ojczyzna”
-Â Â Â Â Â Â Â Â Podanie tematu i celu lekcji
-        Podanie literatury dotyczącej dziejów ziemi wyrzyskiej
II Rozwinięcie
A)   Krótki zarys historii miasta i okolic
       położenie i powstanie Wyrzyska oraz okolicznych miejscowości
       legenda związana z założeniem Wyrzyska
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â opis herbu Wyrzyska
       okres krzyżacki w dziejach ziemi wyrzyskiej
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â lokacja miasta
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â okres niewoli zaborowej
       powstanie wielkopolskie i odzyskanie niepodległości
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â okres miedzywojenny
       II wojna światowa
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â czasy PRL -u;
B)Â Â Â Â Zabytki Wyrzyska i okolic
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â pokaz ilustracji lub wycieczka po gminie Wyrzysk
ï‚·Â Â Â Â Â Â Â walory turystyczne Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad NoteciÄ…
C)Â Â Â Miasto i gmina Wyrzysk u progu XXI wieku
       największe organizacje i zakłady pracy działające w regionie wyrzyskim
       ciekawostki z życia społeczności lokalnej
D)   „Zagubiony turysta” - inscenizacja z udziaÅ‚em przewodnika i turysty
       przedstawienie scenki ukazującej największe walory turystyczno - historyczne ziemi wyrzyskiej
III Zakończenie
-Â Â Â Â Â Â Â Â Podsumowanie lekcji w konkursie „zgaduj - zgadula”
-Â Â Â Â Â Â Â Â Propozycje pracy domowej
+ Wywiad ze znanÄ… osobÄ… z wyrzyskiego regionu (zadanie dla wszystkich)
+ Album Wyrzyska i okolic (zadanie dla chętnych)
+ Drzewo genealogiczne swojej rodziny (praca długoterminowa);