KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Uniwersytet Opolski
Wydział Historyczno - Pedagogiczny
Katarzyna Młynek Marta Machaj
Kształcenie wczesnoszkolne z gimnastyką korekcyjną i profilaktyką rok III
Studia stacjonarne
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Ćwiczenia ogólnorozwojowe.
ZADANIA GŁÓWNE:
WADA: Plecy okrągłe, wklęsłe, skoliozy.
WIEK: 12 lat
PŁEĆ: mężczyźni
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 8
CZAS TRWANIA: 45 minut
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
PRZYBORY: ławeczki, woreczki, drążek, szarfy, skrzynia.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
WIADOMOŚCI:
Uczeń rozumie znaczenie jego aktywnego udziału w ćwiczeniach korekcyjnych.
Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, brzucha, prostego uda i ściągające łopatki.
Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha (zwłaszcza prosty), rozciągające prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego.
Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.
UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń umie prawidłowo oddychać.
Uczeń wie po co ćwiczy.
Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.
MOTORYCZNOŚĆ:
Gibkość:
Rozciąganie: m. prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego.
Siła:
Wzmacnianie mięśni: brzucha, grzbietu, ściągające łopatki, prostego uda.
Koordynacja ruchowa:
Ćwiczenia równoważne.
AKCENT WYCHOWAWCZY:
Uczeń dba o higienę osobistą.
Uczeń zna i potrafi nazwać części swojego ciała.
Uczeń stosuje się do zasad bezpieczeństwa.
Tok lekcji | Zadania | Opis ćwiczeń | Uwagi | Dozowanie |
---|---|---|---|---|
I Część wstępna 1. Czynności organizacyjno-porządkowe |
Wprowadzenie uczniów do wykonania zadań lekcji. | Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, podanie celu ćwiczeń. | Zbiórka w szeregu z zachowaniem prawidłowej postawy | 5 min. |
2. Rozgrzewka | Pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. | Rozgrzanie mięśni: bieg w miejscu, skip A i C w miejscu, krążenia ramion w tył, przysiady, brzuszki, pompki. | Uczniowie stoją w rozsypance po całej Sali. | 4 min. |
3. Ćwiczenie oddechowe | Wzmocnienie m. oddechowych | Zdmuchiwanie świeczek. Dzieci siedzą w kółeczku. Siad skrzyżny rączki w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte, kciuk do góry. Na hasło „zdmuchujemy lewą świeczkę” dzieci dmuchają na lewy kciuk imitując zdmuchiwanie świeczki. To samo z prawą stroną. |
Kształtowanie prawidłowego oddechu, uspokojenie organizmu po rozgrzewce. | 1 min. |
II. Część główna. Obwód stacyjny. Stacja I | Rozciąganie m. prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego. | Siad prosty i przenoszenie nogami, włożonego między kostki woreczka, nad głową. Przenoszenie woreczka z jednej obręczy do drugiej. | Dziecko wykonuje to ćwiczenie mając wyprostowane nogi. | Każdy po 30 sekund |
Stacja II | Wzmacnianie mięśni brzucha. | Dziecko leży na skrzyni na brzuchu. Nogi zaczepia o 2 szczebelek drabinki. Unosi tułów na wysokość skrzyni, a następnie robi opad w dół. | Uczeń trzyma ręce w skrzydełka. Nie podnosi tułowia wyżej niż wynosi wysokość skrzyni. | Każdy po 30 sekund |
Stacja III | Wzmacnianie m. grzbietu. | Uczniowie ćwiczą na ławeczce do podciągania. Wykonują ślizgi w górę i w dół. | Każdy po 30 sekund | |
Stacja IV | Elongacja kręgosłupa. Wzmacnianie m. brzucha. | Zwis na drążku. Dziecko ugina nogi w kolanach i trzyma na udach piłeczkę. | Każdy po 30 sekund | |
Stacja V | Ćwiczenia równoważne. | Dziecko przechodzi po ławeczce, utrzymując prawidłową postawę ciała i trzymając ręce w skrzydełka. Na głowie ma woreczek, który nie powinien mu spaść. | Uczeń nie powinien zeskakiwać z ławeczki. | Każdy po 30 sekund |
Stacja VI | Wzmacnianie m. prostych uda. | Uczeń staje tyłem do ściany. Ugina nogi pod kątem 90 stopni, jakby siedział na niewidzialnym krzesełku. Plecy ma oparte o ścianę. | Każdy po 30 sekund. | |
Stacja VII | Wzmacnianie mięśni ściągających łopatki. | Dziecko kładzie się na brzuchu na ławeczce, gdzie znajduje się kocyk. Nogi trzyma w rozkroku po obu stronach ławeczki. Następnie wyciąga ręce do przodu i łapie za boki ławeczki starając się przesunąć do przodu. | Uczeń powinien mieć wałeczek na wysokości pępka. | Każdy po 30 sekund |
III Część końcowa | Zabawa | Chłopcy dzielą się na dwie grupy. Jedna grupa siada w siadzie ugiętym z jednej strony liny, a druga z drugiej strony twarzami do siebie. Na sygnał chłopcy ciągną linę stopami w swoją stronę. Wygrywa ta drużyna, która przeciągnie całą linę na swoją stronę. | 5 min. | |
Zbiórka, omówienie zajęć, zachęcenie do ćwiczenia w domu, pożegnanie. | Zbiórka w dwuszeregu. | 5 min. |