Konspekt klasa IV
Temat lekcji religii: Świętowanie Bożego Narodzenia
Cele katechezy: Ukazanie tradycji i zwyczajów Bożego Narodzenia w kontekście wiary.
Cele szczegółowe (przewidywane osiągnięcia uczniów):
Uczeń:
uczeń wie, jakie treści biblijne związane są ze Świętami Bożego Narodzenia,
uczeń potrafi wymienić podstawowe chrześcijańskie tradycje bożonarodzeniowe,
uczeń umie wskazać właściwe sposoby duchowego przeżywania świąt.
Środki dydaktyczne:
Pismo Święte, kolęda, ilustracja, elementy do stroika, świeca, elementy słoneczka.
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy:
Słoneczko, pogadanka, rozmowa, aranżacja stroika.
Przebieg katechezy:
Modlitwa na rozpoczęcie
Wprowadzenie
Na dzisiejszej katechezie zapoznamy się ze zwyczajami, tradycjami chrześcijańskimi związanymi z Bożym Narodzeniem.
Niech każdy z was wybierze rzecz lub czynność, która kojarzy się z Bożym Narodzeniem.
Następnie układamy karteczki obok napisu BOŻE NARODZENIE.
Nazwy, które się powtarzają proszę układać obok siebie. Powstaną tzw. promienie.
Komentarz:
Ubieramy choinkę.
Mama przygotowuje wieczerzę wigilijną. Potrawy wigilijne.
Nakrywamy do stołu o jedno nakrycie więcej.
Oczekujemy na pierwszą gwiazdkę.
Przygotowujemy na stole Pismo Święte i opłatek.
Śpiewamy kolędy.
Idziemy wraz z całą rodziną w nocy na Mszę Świętą - Pasterkę.
My też powinniśmy się odpowiednio przygotować do obchodzenia Świąt, aby Pan Bóg obdarował nas potrzebnymi łaskami pomagają nam w tym tradycje Bożonarodzeniowe.
Zapowiedź tematu: Świętowanie Bożego Narodzenia.
Przybliżenie uczniom pojęcia tradycja
Co roku obchodzimy święta Bożego Narodzenia. Co roku towarzyszą im podobne zwyczaje. Co roku przystrajamy domy, uczestniczymy w liturgii mszy świętej. Fakt, że czynności, zwyczaje są zawsze powtarzane nazywamy tradycją. Co oznacza słowo tradycja – poszukajmy informacji w słowniku i encyklopedii.
Słowo TRADYCJA oznacza przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, przekonań, zasad, wierzeń, sposobów myślenia, postępowania.
– obyczaje, zasady postępowania, wiadomości przekazywane z pokolenia na pokolenia.
– robienie czegoś tak, jak robiła to nasza mama, babcia i prababcia.
Przypomnienie tradycji polskich związanych z Bożym Narodzeniem.
Mamy wiele tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Praca w grupach:
I. Udzielcie pisemnej odpowiedzi na pytanie:
W jaki sposób przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia?
II. Udzielcie pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Jakie znacie kolędy?
III. Udzielcie pisemnej odpowiedzi na pytanie:
Jakie potrawy podaje się na wigilijnym stole?
IV. Udzielcie pisemnej odpowiedzi na pytanie:
W jaki sposób przygotowujemy dom do świąt Bożego Narodzenia?
Prezentacja wyników pracy w grupach
Sens zachowywania tradycji jest tylko wtedy, gdy uświadamiamy sobie ich związek
z obecnością Jezusa wśród nas.
Przybliżenie znaczenia religijnego poszczególnych zwyczajów
Dzielenie się opłatkiem - wyraża miłość, zgodę i jedność ze wszystkimi ludźmi.
Tradycyjne potrawy- 12 potraw przypomina liczbę 12 Apostołów.
Choinka- symbolizuje rajskie drzewo, ozdoby to symbole łask otrzymanych od Boga.
Pierwsza gwiazdka – przypomina gwiazdę, która przyprowadziła Trzech Mędrców do Jezusa.
Śpiewanie kolęd – pieśni o treści religijnej przypominającej narodzenie Jezusa.
Wolne miejsce przy stole - wyraża pamięć o naszych krewnych nieobecnych
lub bliskich zmarłych.
Sianko pod obrusem- przypomina, że Jezus urodził się w ubóstwie, na sianie.
Wszyscy pragniemy jak najlepiej przeżyć na nowo tę chwilę, w której Jezus przyszedł
na świat, by nas zbawić.
Jezus Chrystus przyszedł dla wszystkich, a największą miłością obdarza smutnych, biednych, pragnie, by uwierzyli Jego miłości. On potrafi dać radość nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest smutno.
Odczytanie z Pisma Świętego fragmentu o narodzeniu Pana Jezusa
Posłuchajmy jak Pismo Święte opowiada o tej świętej nocy (Łk 2, 1-20).
– Pan z wami - i z Duchem twoim.
– Słowa Ewangelii według świętego Łukasza - chwała Tobie, Panie.
„W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak, że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: „dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.
Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił. Udali się też
z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.
A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.”
– Oto słowo Pańskie - Chwała Tobie, Chryste.
Omówienie zdarzeń związanych z narodzeniem Jezusa w Betlejem - analiza tekstu
Kim jest Jezus? / Syn Boży?
Jak nazywa się Jego matka?
Czyim Synem jest Jezus?
Kim dla Jezusa jest Józef?
Gdzie narodził się Pan Jezus?
Dlaczego w stajence?
Kto pierwszy przybył oddać pokłon Panu Jezusowi?
Radosne Święta Bożego Narodzenia przeżywamy w duchu wdzięczności wobec Boga Ojca
za dar Zbawiciela świata. Przygotowujemy się do nich przez okres Adwentu. Nasze spotkanie jest także przygotowaniem się do tych świąt. By budować świąteczną atmosferę w domu, stroimy choinki, ozdabiamy drzwi, balkony. W naszej klasie przygotujemy wspólnie stroik.
Wykonanie stroika – wybieranie elementów kojarzących się z Bożym Narodzeniem.
Stroik tworzy radosną atmosferę, która przypomina nam, że narodził się Zbawiciel. Naszą radość możemy również wyrazić poprzez wspólny śpiew kolęd. Stańmy w kole przy naszym stroiku i wspólnie zaśpiewajmy „Dzisiaj w Betlejem”.
Śpiewanie kolędy „Dzisiaj w Betlejem”
Zachęcenie uczniów do dobrego przeżycia zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Najważniejsze jest przygotowanie naszych serc na spotkanie z Jezusem. Możemy to zrobić poprzez:
- dobre uczynki;
- słuchanie rodziców;
- słuchanie nauczycieli;
- modlitwę;
- udział we Mszy świętej;
- udział w rekolekcjach.
Podsumowanie
Cieszymy się, że Pan Jezus się narodził, aby nas Zbawić. Czekamy na Niego. Będziemy wspólnie starać się by radość z narodzenia Chrystusa panowała w naszym domu, naszej klasie i szkole.
Zadanie pracy domowe
Napisz o zwyczajach świąt Bożego Narodzenia pielęgnowanych w Twoim domu.
Praca zindywidualizowana
Narysuj jeden ze zwyczajów świąt Bożego Narodzenia pielęgnowanym w Twoim domu.