więźba wojtek

Obciążenia stałe :

Pokrycie – dachówka karpiówka pojedynczo.

gk =0,90$\ \frac{\text{kN}}{m^{2}}$ γf =1,1 g=gk* γf=0,90*1,1=0,99 $\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

g=0,99 $\frac{\text{kN}}{\ m^{2}}$

Obciążenia zmienne :

-śnieg strefa II Bydgoszcz α=55°

Qk =0,9$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ $C = 1,2*\frac{\left( 60 - \alpha \right)}{30} = 1,2*\frac{\left( 60 - 55 \right)}{30} = 0,2$ Sk=Qk*C=0,9*0,2=0,18$\frac{\text{kN}}{m^{2}}\text{\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ }\gamma f = 1,5$

$S = \text{\ S}k*\ \gamma\text{f\ } = 0,18*1,5 = 0,27\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

-wiatr strefa I ,teren B Wysokość z=9m β=1.8

qk=0,30$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ Ce=0,55+0,02*z=0,55+0,02*9=0,73

C=0,015*α-0.2=0,015*55-0,2=0,625

pk=qk*Ce*C*β

pk =0.3*0,73*0.625*1.8=0,246$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ γf=1.5

p=pk* γf

p=0,246*1.5=0,369 $\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

Zebranie obciążeń na kierunki:

-prostopadłym:

qk1=gk*cos(α)+Sk*(cos(α))2+pk

qk1=0.9*cos(55)+0.18*(cos(55))2+0,246=0,821$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

q01=g*cosα+S*(cos(α))2+p

q01=0,99*cos(55)+0,27*(cos(55))2+0,369=1,356$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

-pionowym :

qk2=gk+Sk*cos(α)+pk*cos(α)

qk2=0.90+0.18*cos(55)+0,246*cos(55)=1.144 $\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

q02=g+S*cos(α)+p*cos(α)

q02=0,99+0,27*cos(55)+0,369*cos(55)=1,356$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

-poziomym:

qk3=pk*sin(α) qk3= 0,246*sin(55)=0,201$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

q03=p*sin(α) q03=0,369*sin(55)=0,302$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

Wymiarowanie krokwi:

Rozpiętość krokwi l=2.90m Rozstaw krokwi a=1,15m

qk=qk1*a=0,821 *1,15 qk =0,944$\frac{\text{kN}}{m^{}}$

q0=q01*a q0 =1,025*1,15=1,179$\frac{\text{kN}}{m^{}}$

My=$\frac{q_{0}*l^{2}}{8}\ $= $\frac{1,179*{2,90}^{2}}{8} =$1,239 kNm

Przyjęto krokiew o wymiarach :

b=5cm h=14cm

Iy=$\frac{b*h^{3}}{12}\ $ Iy = $\frac{5*2744}{12} = 1143,33$ cm4

Wy=$\frac{b*h^{2}}{6}\ $ Wy = $\frac{5*196}{6} = 163,33\ $cm3

Naprężenia

δmd=$\frac{\text{My}}{Wy}$=7,59 MPa

fmk=22 MPa kmod=0.9 γM=1.3

fmd=$\frac{f_{\text{mk}}*k_{\text{mod}}}{\gamma_{M}} = 15,230MPa\ \ \text{\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ }f\text{md} = 15,230$MPa > δmd=7,59 MPa

Ponieważ krokwie zabezpieczone są w strefie ściskanej przed przemieszczeniami bocznymi , więc nie należy uwzględniać wpływu zwichrzenia .

Ugięcie :

$\frac{l}{h}$=20,71 > 20 nie uwzględnia się wpływu sił poprzecznych

Ugięcie od obciążenia stałego: E0mean=10*103MPa

qk11=a*gk*cos(α) qk11 =1,15*0,90*cos(55)=0,594$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

uinst1=$\frac{5*q_{k11}*l^{4}}{384*E_{\text{omean}}*I_{y}}$=0,478cm kdef=0.8

Ugięcie od obciążenia zmiennego

Sk=0.18$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ pk=0,246$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$

qk12=(Sk*(cos(α))2+pk)*a qk12 =(0.18*(cos(55))2+0,246)*1,15=0,351$\frac{\text{kN}}{m^{}}$

uinst2=$\frac{5*q_{k12}*l^{4}}{384*E_{\text{omean}}*I_{y}}$=0.283cm kdef2=0

Ugięcie całkowite

Ufin=uinst1*(1+kdef1)+uinst2*(1+kdef2) Ufin =0,478*(1+0.8)+0,283*(1+0)=1,143 cm

Ugięcie dopuszczalne :

Unetfin=$\frac{\mathbf{l}}{\mathbf{200}}$=1.45 cm

Ufin=1,143cm < Unetfin=1.45 cm

SGU jest spełniony

Wymiarowanie płatwi:

Id=2,90m lg=1,40m a=1,15m

Obciążenia pionowe „z”:

qk2=1,144 $\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ q02=1,356$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ lz=2a=2,30m lg=1,4m ld=2,90m

Pzk= qk2*(lg+$\frac{l_{d}}{2}$)*a Pzk =1,144(1,4+$\frac{2,90}{2}$)1,15=3,75 kN

Pzo= q02*(lg+$\frac{l_{d}}{2}$)*a Pzo =1,356 (1,4+$\frac{2,90}{2}$)1,15=4,44 kN

Obciążenia poziome „y”:

qk3=0.201$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ q03=0,302$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$ ly=4*a=4,6m

Pyk= qk3*(lg+$\frac{l_{d}}{2}$)a Pyk =0,201(1,4+$\frac{2,90}{2}$)1,15=0,659 kN

Py0= q03*(lg+$\frac{l_{d}}{2}$)a Py0 =0,302(1,4+$\frac{2,90}{2}$)1,15=0,99 kN

My=$\frac{P_{y0}*I_{y}}{2} = \frac{0,99*4,6}{2} = 2,277$kNm

Mz=$\frac{P_{z0}*I_{z}}{4} = \frac{4,44*2,30}{4} = 2,553$kNm

Wymiary płatwi : fmd = 24, 231 MPa

b= 11 cm h= 13 cm

Wz=$\frac{b*h^{2}}{6}$=$\frac{11*169}{6}$=309,83 cm3

Wy=$\frac{h*b^{2}}{6}$=$\frac{13*121}{6}$=262,17 cm3

Iz=$\frac{b*h^{3}}{12}$=$\frac{11*2197}{12}$=2013,92 cm4

Iy=$\frac{h*b^{3}}{12}$=$\frac{13*1331}{12} =$1441,92 cm4

σmyd=$\frac{M_{y}}{W_{y}}$=8,69MPa

σmzd=$\frac{M_{z}}{W_{z}}$=8,24MPa km=0,7

km$*\frac{\sigma_{\text{myd}}}{f_{\text{md}}} + \frac{\sigma_{\text{mzd}}}{f_{\text{md}}}$=0,940 < 1

$\frac{\sigma_{\text{myd}}}{f_{\text{md}}} +$km$*\frac{\sigma_{\text{mzd}}}{f_{\text{md}}}$=0,949 < 1

Ugięcie płatwi:

-ugięcie w pionie „z”:

$\frac{l_{z}}{h}$=$\frac{230}{13} = 18$ <20 Należy zatem uwzględnić wpływ sił poprzecznych.

-ugięcie od obciążenia stałego:

Pzk1= a*gk(lg+$\frac{l_{d}}{2}$) Pzk1 =1,15*0,90 (1.4+$\frac{2.90}{2}$)=2,95 kN

uinst1=$\frac{P_{\text{zk}1}*\text{lz}^{3}}{48*E_{\text{omean}}*I_{z}}$ uinst1 =$\frac{2,95*10^{3}*{2,3}^{3}}{48*{10*10}^{9}*{2013,92*10}^{- 8}}$=0,00371m = 0,371 cm

kdef=0.8

Ugięcie od obciążenia zmiennego:

Pzk2=(Sk*cos(α)+pk* cos(α))*a*( lg+$\frac{l_{d}}{2}$)

Pzk2=(0,18*cos(55)+0,246*cos(55))*1,15*(1.4+$\frac{2.90}{2}$)=0,80 kN

uinst2=$\frac{P_{\text{zk}2}*\text{lz}^{3}}{48*E_{\text{ome}\text{an}}*I_{z}}$ uinst2 =$\frac{0,8*10^{3}*{2,3}^{3}}{48*{10*10}^{9}*{2013,92*10}^{- 8}}$=0.1007cm

kdef2=0

Ugięcie całkowite :

Ufinz1=uinst1*(1+kdef1)+uinst2*(1+kdef2) Ufinz1 = 0,371*(1+0.8)+0.1007*(1+0)=0,7685cm

Po uwzględnieniu sił poprzecznych

ufinz=ufinz1*(1+19,2* ($\frac{h}{l_{z}})$2) ufinz = 0,7685*(1+$19.2*(\frac{13}{230})$2)=0,816cm

Ugięcie dopuszczalne :

Unetfinz=$\frac{l_{z}}{200}$=$\frac{230}{200}$=1,15 cm > ufinz=0,816 cm

Ugięcie w poziomie „y”

$\frac{l_{y}}{b}$=$\frac{460}{11} = 41,81 > 20$

Nie trzeba uwzględniać sił poprzecznych

Ugięcie od obciążenia stałego :

Uinst1=0 m kdef=0.8

Ugięcie od obciążenia zmiennego :

Pyk2=(pk*sin(α)* a*( lg+$\frac{l_{d}}{2}$) Pyk2= 0,246*sin(55)*1,15* (1.4+$\frac{2.90}{2}$)=0,660 kN

uinst2=$\frac{{19*P}_{\text{yk}2}*\text{ly}^{3}}{348*E_{\text{omean}}*I_{y}}$=$\frac{19*660*{4,6}^{3}}{348*{10*10}^{9}*1441,92*10^{- 8}}$=2,2cm kdef2=0

Ugięcie całkowite :

Ufiny=uinst1*(1+kdef1)+uinst2*(1+kdef2) Ufiny = 2,2*(1+0)=2,2cm

Ugięcie dopuszczalne :

Unetfiny=$\frac{l_{y}}{200}$=$\frac{460}{200}$=2,3 > ufiny=2,2

Ugięcie sumaryczne :

Ufin=$\sqrt{{u_{\text{finz}}}^{2} + {u_{\text{finy}}}^{2}}$ Ufin =$\sqrt{{0,816}^{2} + {2,2}^{2}} = 2,46$ cm

unetfin=$\sqrt{{u_{\text{netfinz}}}^{2} + {u_{\text{netfiny}}}^{2}}$ =$\sqrt{{1,15}^{2} + {2,2}^{2}}$=2,57 cm

Ufin=2,46 cm < 2,57 cm = Unetfin

Wymiarowanie słupka :

l=2,78m b=10 cm

Siła w słupku :

N=q02*( lg+$\frac{l_{d}}{2}$)*4a N=1,356$\frac{\text{kN}}{m^{2}}$*(1,4+$\frac{2,90}{2}$)*4,6=26,82 kN

Ze względu na usztywnienie w płaszczyźnie mieczy , wyboczenie należy sprawdzić w płaszczyźnie prostopadłej

E005=6700 MPa fc0k=20 MPa

fc0d=kmod$*\frac{f_{c0k}}{\gamma_{M}}$= 0,9$\frac{20}{1,3}$=13,85 MPa

µ=1 lc=µ*l =278 cm=2,78 m

i=0.289*b=0,289*10=2,89 cm

λ=$\frac{\text{lc}}{i}$=$\frac{278}{2,89} =$96,19

σccrit=∏2$*\frac{E_{005}}{\lambda^{2}} = \prod 2*\frac{6700}{{96,19}^{2}} =$7,147 MPa

λrel=$\sqrt{\frac{f_{c0k}}{\sigma_{\text{ccrit}}}}$=$\sqrt{\frac{20}{7,147}}$=1,67

βc=0.2 dla drewna litego

k=0.5(1+ βcrel-0.5)+ λrel2) k = 0.5(1+0.2(1,67-0.5)+1,672)=2,096

kc$= \frac{1}{(k + \sqrt{k^{2} - {\lambda\text{rel}}^{2}})}$ kc =$\frac{1}{(2,096 + \sqrt{{2,096}^{2} - {1,67}^{2})}} =$0,297

Ad=b2=0,0064 m2

$\frac{N}{k_{c}*A_{d}}$=$\frac{26,82}{0,297*0,01} =$9,03 < 13,85 MPa = fc0d


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
10, wojtek studia, Automatyka, studia 2010, obrona inz, Pytania na obrone, brak tematu , dyplomowka
Pytania Ania Woźnialis i Wojtek Zduńczyk, gik, semestr 7, seminarium, Seminarium
Propedeutyka Nauk Medycznych wykład 4 (Wojtek)
więźba dymek
9, wojtek studia, Automatyka, studia 2010, obrona inz, Pytania na obrone, brak tematu , dyplomowka
konspekt wojtek, Dokumenty szkoła, dok
Destylacja wojtek, Studia Politechnika Poznańska, Semestr I, Chemia, Chemia laboratoria, Destylacja
3, wojtek studia, Automatyka, studia 2010, obrona inz, Pytania na obrone, brak tematu , dyplomowka
wykrojnik wojtek
obliczenia wiezba
SPRAWOZDANIE ze skał WOJTEK
Wojtek PROJEKT TECHNICZNY
Więźba?chowa
Krzywe rozsyłu światłości, wojtek studia, Automatyka, studia 2010, Oświettlenie elektryczne
Lampy rtęciowe, wojtek studia, Automatyka, studia 2010, Oświettlenie elektryczne
Więźba?chowa podstawowe inf
0975 Dwa światy Wojtek Łuszczykiewicz
wojtekq napisał

więcej podobnych podstron