sumienie

103. Sumienie - sanktuarium Boga w człowieku.

Konspekt katechezy szczegółowy

/klasa I ZSZ/

 

I. Dane ogólne:

Katecheta: imię i nazwisko: s. Agnieszka Mizińska

Klasa, szkoła: I fz, Zespół Szkół Odzieżowo – Włókienniczych im. W. S. Reymonta w Lublinie.

 

Sala: Nr  23

Dzień rozpoczęcia zajęć, godz.: 13.03.2008; 11.50.

Wpisz pomoce dydaktyczne wykorzystane w katechezie:                                                             

podręcznik, Pismo święte, świeca, kartki A4 z tekstami KKK, arkusze szarego papieru, flamastry, Praktyczny Słownik Biblijny. 

 

Wpisz nazwy stosowanych metod:

 dyskusja, okienko informacyjne, refleksja, prezentacja, analiza tekstu.

Wpisz zastosowane pomoce:                                                                                                         

podręcznik, Pismo święte, świeca, kartki A4 z tekstami KKK, arkusze szarego papieru, flamastry, Praktyczny Słownik Biblijny. 

 

Temat bieżącej katechezy: Sumienie – sanktuarium Boga w człowieku.
Temat katechezy poprzedniej: Odwaga pokory.

II. Cel ogólny /opisz/:                                                                                                             

ukazanie czym jest sumienie i jaka jest jego rola w pogłębianiu życia duchowego. Kształtowanie umiejętności formowania własnego sumienia. Poznawanie zagrożeń związanych z brakiem troski o sumienie.

III. Cele szczegółowe:

 

a)      dydaktyczny /opisz/: uczeń wie, czym jest sumienie i jaka jest jego rola w pogłębianiu życia 

                                       duchowego;

b)   wychowawczy /opisz/: uczeń rozumie konieczność kształtowania w sobie prawego sumienia;

c)  operacyjne /opisz/ : uczeń potrafi wymienić przykłady chorego sumienia i wie, jak ustrzec się tej   

                                      choroby.

IV. Elementy wstępne katechezy:

 

Najpierw podaj w punktach kolejne czynności:

      a) powitanie;

      b) stanąć w obecności Pana;

      c) modlitwa;

      d) sprawdzenie obecności;

      e) sprawdzenie pracy domowej. Przypomnienie treści poprzedniej katechezy.

 

 

Powitanie i modlitwa wstępna /wpisz zdania i komentarze, w jakich zwrócisz się do uczniów
wprowadzając ich do modlitwy/:

-         Szczęść Boże! Cieszy mnie spotkanie z Wami. Mam nadzieję, że będziecie aktywni podczas katechezy.

 

 

Napisz komentarz, z jakim się zwrócisz do uczniów dla wyrażenia myśli: stanąć w obecności Pana:

-         Jezus powiedział, że: „Gdzie dwaj albo trzej zgromadzą się w Imię Moje tam ja jestem pośród nich”. Świadomi Jego obecności pośród nas módlmy się wspólnie…    

 

Wpisz intencję modlitwy:                  

      - Słowami Aktu nadziei pomódlmy się o prawość naszych sumień.

 

 

 

Sprawdzenie obecności /opisz metodę oraz na co tu należy zwrócić uwagę/:

  1. Otwieram dziennik i sprawdzam obecność, czytam z imienia i nazwiska (uczniowie po 

      usłyszeniu swego nazwiska, wstając mówią „Jestem" i siadają).

      2.   Pytam o nieobecnych (Co się stało?).

3.      Staram się zapamiętać imiona uczniów, żeby poznać klasę i zwrócić się osobiście przy 

      wykonaniu różnych czynności podczas katechezy.

 

 

Sprawdzenie pracy domowej /opisz kolejne czynności, podaj słowa komentarza, w jakim się
zwrócisz do uczniów/:

 

 

1. Wprowadzenie uczniów.  

- Wiem, że mieliście zadaną pracę domową przez siostrę. Waszym zadaniem domowym było napisanie odpowiedzi w formie listu, na list Elżbiety, który dotyczył pokory, omawiany na poprzedniej katechezie.

 

 

2. Sprawdzenie pracy domowej:

a) - Kto chciałby przeczytać swoją pracę? (uczeń, który podniósł rękę za moim pozwoleniem czyta);

b) przechodząc między ławkami sprawdzam u wszystkich uczniów;

c) oceniam tych, którzy wykonali pracę, a tych, którzy jej nie wykonali odznaczam „minusem” dając 

    im szansę na poprawę.

 

 

 

V. Zainteresowanie:

     /opisz w kolejności działania, użyj zdań, w jakich zwrócisz się do uczniów, opisz to, co   

     wykorzystasz jako element zainteresowania/:

 

a)      polecam jednemu z uczniów przeczytać treść z podręcznika (pkt. I str 126);

b)      dzielę klasę na cztery grupy, które pracują nad okienkiem informacyjnym;

c)   podsumowując, czytam definicję sumienia z Praktycznego Słownika Biblijnego.

 

 

SUMIENIE

 

 

1. Definicja, opis słowny

 

 

 

 

 

 

3. Metafora, porównanie

 

2. Schemat graficzny

 

 

 

 

 

 

4. Dialog komiksowy

 

 

VI. Podanie nowego materiału:

       /najpierw napisz w punktach kolejne czynności/: 

 

a)      prowadzę dyskusję wykorzystując tekst Pisma świętego Mt 7,12;

 

 b)  dzielę klasę na trzy grupy;

 c)   w oparciu o naukę Kościoła uczniowie odpowiadają na pytania:

      I gr. – co to jest sumienie i na czym polega jego osąd? (KKK 1776; 1777);

      II gr. – jak należy kształtować sumienie i co daje nam dobrze ukształtowane sumienie? (KKK 1779);

      III gr. – w czym przejawia się wybór zgodny z sumieniem? (KKK 1790 – 1792).

     

d)      efekty pracy w grupach odczytują ich przedstawiciele;

e)       najważniejsze wypowiedzi zapisuję na tablicy.

VII. Cel wychowawczy:

Podaj kolejność czynności:

 

  1.  Stosuję refleksję po przeczytaniu treści z podręcznika (pkt III str. 127-128).

  2.  Dla podsumowana refleksji stwierdzam:

 - Jeżeli każdego dnia człowiek podda ocenie swoje czyny, pozwoli mu to wyzwolić się z     egoizmu, złości, lenistwa i pychy.

 

 

 

VIII. Podsumowanie:                                                                                                                              

/opisz z podaniem kolejności postępowania; w komentarzu użyj zdań, w jakich zwrócisz się do uczniów/:

 

1. Stwierdzam, że sumienie jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie           przebywa     on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa. Osądza konkretne wybory, aprobując, te, które są dobre, a potępiając złe, nakazuje pełnić dobro a unikać zła. Sumienie powinno być dobrze uformowane, prawe i prawdziwe. Wybór zgodny z sumieniem to osąd pewny. Przykład źle uformowanego sumienia to sumienie faryzejskie, szerokie i skrupulanckie.

2.  Modlitwa dziękczynna (w kręgu i przy zapalonej świecy):

     a) jako pierwsza podaję intencję za dar wewnętrznego głosu, który pomaga nam weryfikować  nasze  

         wybory;

      b) uczniowie podają swoje intencje.

 

3.  Podaję treść notatki do zeszytu: uczniowie przepisują z tablicy treści pracy w grupach.

 

IX. Tematy prac domowych:

 

1.      Napisz co może być dla ciebie pobudką, wzorcem do prawidłowego kształtowania sumienia.

2.      Napisz czym jest sumienie według Jana Pawła II (pomocą mogą być katolickie portale internetowe).

3.      „Sumienie odzywa się w człowieku dopóty, dopóki nie zatraci on sam siebie” – rozwiń tą myśl i napisz czy się z nią zgadzasz, czy też nie.

 

X. Zakończenie:

 

  1. Podziękowanie Panu Bogu za katechezę.

Napisz komentarz zakończenia katechezy: Podaj treść modlitwy, w której użyjesz własnych myśli dla podziękowania Bogu za tę katechezę:

-         Dziękujemy Ci, Panie Jezu za  spotkanie z Tobą! (wszyscy odpowiadają „Dziękujemy Ci Jezu").

-         Prosimy Cię, Panie Jezu, abyśmy umieli każdego dnia kształtować w sobie prawe sumienia  (wszyscy odpowiadają „Prosimy Cię Jezu”).

 

Temat: Robimy rachunek sumienia.
Cele katechezy:
Uczeń:

Metody: opowiadanie, pogadanka, pokaz, praca w grupach, rozmowa kierowana,
Pomoce:

Plan:

I Część wstępna

1. Modlitwa.
2. Sprawdzenie pracy domowej i wiadomości.

II Część główna
3. Punkt wyjścia opowiadanie („Dzieciom o sakramencie pojednania” P. Pawlukiewicz)
- odczytanie tekstu (Łk  15, 11-18) podróż w wyobraźni
- analiza tekstu
4. Pokaz serc na ilustracji i omówienie .
5. Praca w grupach. Uczniowie w 4 osobowych grupach układają pytania do rachunku sumienia na podstawie...

