PKM sciagacz

Dane Obliczenia Wyniki
  1. Przyjmuję za materiał śruby w ściągaczu stal S185 o kc=100MPa

F=20kN

dk=25mm

kc=100MPa

  1. Obliczam średnicę rdzenia śruby


$$\frac{F}{\frac{\pi d_{3}^{2}}{4}} \leq 0,75k_{c}$$


$$d_{3} \geq \sqrt{\frac{4F}{0,75k_{c}\pi}} = \sqrt{\frac{4 \bullet 20000}{0,75 \bullet 100 \bullet 10^{6} \bullet \pi}} = 18,4\ mm$$

Przyjmuję śrubę odpowiednio większą od średnicy kulki na końcu śruby (dk) czyli S30x6 (o gwincie trapezowym niesymetrycznym) o d3=25,79mm.

d3≥18,4mm

d=30mm

H=50mm

Sprawdzenie śruby na wyboczenie

  1. Przyjmuję wstępnie wysokość nakrętki H=50mm i obliczam długość wyboczeniową śruby


lwyb = lmax + 0, 5H = 100 + 0, 5 • 50 = 125mm

lwyb=125mm
d3=25,79mm
  1. Obliczam promień bezwładności śruby


$$i = \frac{d_{3}}{4} = \frac{25,79}{4} = 6,45mm$$

i=6,45mm
lmax=100mm
  1. Obliczam smukłość śruby:


$$\lambda = \frac{\alpha \bullet l_{\text{wyb}}}{i} = \frac{1 \bullet 125}{6,45} = 19,38$$

λ=19,38

λ=19,38

λp=95

  1. Obliczam względną smukłość śruby

Smukłość porównawczą λp odczytuję z tabel


$$\overset{\overline{}}{\lambda} = \frac{\lambda}{\lambda_{p}} = \frac{19,38}{95} = 0,204$$

Współczynnik wyboczeniowy φ odczytuję z tabeli.


$$\overset{\overline{}}{\lambda} = 0,204$$


φ = 0, 983

Sprawdzenie warunku samohamowności

7.

dc=20mm

Dc=25,5mm

  1. Wyliczam średnią średnicę czopa:


$$D_{\text{sc}} = \frac{d_{c} + D_{c}}{2} = \frac{25,5 + 20}{2} = 22,75mm$$

Dsc=22,75mm

dc=20mm

Dc=25,5mm

l=55mm

  1. Obliczam tworzącą stożka:


$$t = \sqrt{l^{2} + {(\frac{D_{c}}{2} - \frac{d_{c}}{2})}^{2}} = \sqrt{55^{2} + {(\frac{25,5}{2} - \frac{20}{2})}^{2}} = 55,07mm$$

t=55,07mm

dc=20mm

Dc=25,5mm

l=55mm

t=55,07mm

  1. Obliczam pole powierzchni bocznej stożka:


$$A = \pi t\left( \frac{D_{c}}{2} + \frac{d_{c}}{2} \right) = \pi 55,07\left( 12,75 + 10 \right) = 3934mm^{2} = 3,934 \bullet 10^{- 3}m^{2}$$

A=3,93410-3 m2

Mo=21,39Nm

μ=0,1

Dsc=22,75mm

  1. Z warunku Mt=Mo obliczam wartość siły normalnej N działającej na powierzchnię boczną stożka (dla μ=0,1):


Mt = Mo


$$\text{Nμ}\frac{D_{\text{sc}}}{2} = M_{o}$$


$$N = \frac{2M_{o}}{D_{\text{sc}}\mu} = > N = \frac{2 \bullet 21,39}{0,02275 \bullet 0,1} = 18800N$$

N=18800N

Re=400MPa

A=3,93410-3 m2

  1. Z warunku maksymalnego nacisku na powierzchnię boczną stożka wyliczam maksymalną wartość siły N:


$$k_{d} = 0,5\frac{R_{e}}{2} = 0,5 \bullet 400 = 100\text{MPa}$$


$$\frac{N}{A} \leq k_{d}$$


kdA ≥ N


N ≤ 100 000 000 • 0, 003934 = 393400N

Widać więc, że maksymalna dopuszczalna siła N znacznie przekracza założoną N=18800N

kd=100MPa

N423600N

N=18,8kN

α=5,72

N=18,8kN

  1. Za pomocą funkcji trygonometrycznych kąta α wyliczonego wcześniej obliczam siłę osiową Q którą należy wykonać nad wciśnięciem czopa stożkowego w element:


$$sin\alpha = \frac{Q}{\frac{N}{2}}$$


Q = 0, 5Nsinα = 0, 5 • 18800 • sin5, 72 = 937N

Q=937N
Re=400MPa
  1. Wyliczam dopuszczalną minimalną średnicę gwintu potrzebnego aby utrzymać czop w elemencie (za pomocą rozciągania siły osiowej na mniejszej średnicy czopa):


$$k_{r} = 0,6\frac{R_{e}}{2} = 120\text{MPa}$$


$$A^{'} = \frac{\pi d^{2}}{4}$$


$$\frac{\sigma_{\text{red}}}{A^{'}} \leq k_{r}$$


$$\sqrt{\frac{4\sigma_{\text{red}}}{k_{r}\pi}} \leq d$$


$$\sigma_{\text{red}} = \sqrt{Q^{2} + {(\frac{k_{r}}{k_{s}}\tau_{s})}^{2}}$$


$$\tau_{s} = \frac{M_{0}}{w_{x}} = \frac{16M_{0}}{\pi d_{c}^{3}} = \frac{16 \bullet 21,39}{\pi{0,02}^{3}} = 14\text{MN}$$


$$\sigma_{\text{red}} = \sqrt{937^{2} + \left( \frac{120}{80}14000000 \right)^{2}} = 4677N$$


$$\sqrt{\frac{4\sigma_{\text{red}}}{k_{r}\pi}} \leq d = > \sqrt{\frac{4 \bullet 4677}{120\pi}} \leq d$$


d ≥ 7, 04mm

Widać więc, że założenie początkowe odnośnie średnicy było poprawne.

Na podstawie tych informacji dobieram odpowiedni gwint metryczny (z racji dobrej jego samohamowności, gdyż element projektowany nie jest tworzony z myślą o częstym rozłączaniu.

d=16 (gwint metryczny)

Za materiał śruby przyjmuję stal klasy 8,8 (A2 70) – normy DIN 933 / ISO 4017 / PN 82105.

kr=120MPa

d7,04mm

d=16mm

d=16mm

D1=13,835mm

P=2

  1. Dobierając nakrętkę, pamiętam o fakcie, że korzystnym dla elementu by było, aby nakrętka była samohamowna – uniemożliwiła rozkręcenie elementu. Korzystając zatem z norm DIN985 / ISO7040 / PN82175 dobieram nakrętkę samohamowną ze stali A2 50 (Re=500MPa). Jej wysokość Hn dla M16 wynosi 16mm, a wymiar pod klucz to 24mm. Jednakże, dla formalności:


$$p = \frac{Q}{A^{''}} = \frac{4QP}{\pi\left( d^{2} - D_{1}^{2} \right)H_{n}} \leq p_{\text{dop}}$$


$$H_{n} \geq \frac{4QP}{\pi\left( d^{2} - D_{1}^{2} \right)p_{\text{dop}}} = \frac{4 \bullet 2491 \bullet 2}{\pi \bullet \left( 16^{2} - {13,835}^{2} \right) \bullet 250} \geq 0,39mm$$

Hn=16mm
  1. Do śruby M16 dobieram podkładkę płaską z normy DIN EN ISO 7092 (2000-11), o klasie twardości 200V i wymiarach: i HV i wymiarach: nominalny 16, dn1=17mm, dn2=28mm i hn=2,7mm

Q=2491N

d=16mm

D1=13,835mm

P=2

µ=0,1

αr=15°

dn1=17mm

dn2=28mm

  1. Teraz należy wyliczyć moment siły, jakim trzeba zakręcić śrubę z nakrętką, aby się nie odkręciła. Korzystam z wzoru na moment skręcający który należy przyłożyć do śruby by wywołać jej ruch w dół:


Ms = 0, 5Qdstg(γ − ρ)

Gdzie:

ds – średnia średnica współpracy śruby i nakrętki


$$d_{s} = \frac{d + D_{1}}{2} = \frac{16 + 13,835}{2} = 14,92mm$$

γ - kąt wzniosu linii śrubowej


$$\text{tgγ} = \frac{P}{\pi d_{s}} = \frac{2}{\pi \bullet 14,92} = 0,04$$


γ = 2, 44

ρ - pozorny kąt tarcia dla μ=0,1


$$\text{tgρ}^{'} = \frac{\mu}{\cos\alpha_{r}} = \frac{0,1}{cos15} = 0,1035$$


ρ = 5, 91

Jak widać, spełniony jest warunek samohamowności gwintu, gdyż pozorny kąt tarcia jest większy niż kąt wzniosu linii śrubowej.


Ms = 0, 5 • 2491 • 0, 01492 • tg(2,44−5,91) = 0, 9Nm

Jednakże nie jest to wszystko. Trzeba także uwzględnić moment tarcia rozwijany na powierzchni zetknięcia nakrętki z elementem:


Mt = 0, 5Qdmμ

Gdzie:

dm- średnia średnica powierzchni zetknięcia nakrętki z powierzchnią oporową


$$d_{m} = \frac{d_{n1} + d_{n2}}{2} = \frac{17 + 28}{2} = 22,5mm$$


Mt = 0, 5 • 2491 • 0, 1 • 0, 0225 = 2, 8Nm

Sumując:


Mc = Ms + Mt = 0, 9 + 2, 8 = 3, 7Nm

Mc=3,7Nm

Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PKM ściąga 2 wer
PKM SCIAGA
PKM sciaga, POLITECHNIKA ŚLĄSKA Wydział Mechaniczny-Technologiczny - MiBM POLSL, Inżynierskie, Semes
PKM sciaga 1, PKM egzamin kolosy ( łukasik, Salwiński )
spis tresci, MiBM Politechnika Poznanska, IV semestr, PKM, sciaga PKM
pkm sciaga 1 5
PKM sciaga - przek adnie pasowe, PRZEKŁADNIE:
PKM sciaga 3 wer id 359796 Nieznany
PKM - sciaga 1, różne przeróżne, 4Misiek, Materiały
PKM I ściąga, PKM egzamin kolosy ( łukasik, Salwiński )
PKM 2 Ściąga
punkt 5, MiBM Politechnika Poznanska, IV semestr, PKM, sciaga PKM
PKM sciaga - waly i ozyska 1, PKM egzamin kolosy ( łukasik, Salwiński )
PKM@SCIAGA, SiMR, PKM II, PKM-projekty
punkt 6, MiBM Politechnika Poznanska, IV semestr, PKM, sciaga PKM

więcej podobnych podstron