SCENARIUSZ
SPOTKANIA Z PIELĘGNIARKĄ
Data: 14. 03. 10. 2013 r.
Czas trwania zajęć: 45 min.
Klasa: Uczniowie Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
lekkim, umiarkowanym znacznym i głębokim.
Temat: „Śnieżnobiały uśmiech”.
Cele zajęć:
Cele ogólne:
- rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych,
- zapoznanie uczniów z zasadami higieny jamy ustnej,
- poznanie sposobów i konieczności dbania o higienę jamy ustnej,
- poznanie techniki prawidłowego mycia zębów,
- wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów,
- uświadamianie dzieciom konieczności odwiedzania gabinetu stomatologicznego, - integracja uczniów.
Cele szczegółowe:
- rozumie potrzebę dbania o higienę jamy ustnej,
- potrafi wymienić przybory związane z higieną zębów,
- wie, że zdrowe zęby poprawiają jego wygląd zewnętrzny,
- potrafi wyliczyć sposoby dbania o higienę jamy ustnej,
- potrafi prawidłowo szczotkować zęby,
- zachęcenie dzieci do wizyty w gabinecie dentystycznym,
- potrafi współdziałać w grupie,
- potrafi śpiewać piosenkę: „Myję zęby”,
- potrafi rozwiązywać zagadki,
- podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach,
- rozwija umiejętności sprawnego komunikowania się.
Metody pracy: Oglądowa: pokaz z objaśnieniem (zademonstrowanie techniki mycia zębów),
obserwacja; słowna: opis, rozmowa, czynna: ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne: Film rysunkowy „Wyprawa Zuzi po śnieżnobiały uśmiech”, pytania
testowe o tematyce zdrowotnej, ,,zaczarowany worek”, płyta CD,
plansza pokazowa, przybory toaletowe: pasta i szczoteczka do zębów,
model uzębienia.
Forma pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęcia:
Zajęcia wstępne
Powitanie uczestników.
Witam wszystkich, którzy umyli dzisiaj zęby. Osoby te pomachają do mnie ręką.
Przedstawienie gościa i celu jego wizyty – pielęgniarkę szkolną: P. Sylwię Reniewicz.
Wprowadzenie do tematu:
Dzisiaj na zajęciach nasz gość porozmawia z wami o zębach. Powie wam o tym co należy robić, żeby nasze zęby były zawsze ładne i zdrowe. A jeżeli któryś ząb zachoruje, to gdzie go leczyć. Pokaże wam też, jak należy prawidłowo ząbki szczotkować.
Zajęcia właściwe
Obejrzenie filmu rysunkowego „Wyprawa Zuzi po śnieżnobiały uśmiech”.
Rozmowa na temat treści obejrzanego filmu.
Uczniowie wyszukują odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów dbania o zęby i je omawiają wspólnie z nauczycielem.
Jak miała na imię główna bohaterka filmu? ( żyrafa Zuzia).
Czego bała się Zuzia? ( wypadania zębów, ,,Wielkiej Dziury).
W jaki sposób Zuzia dbała o swoje zęby? ( myła prawidłowo zęby, używała pasty z fluorem, odpowiedniej szczoteczki do zębów, włściwie się odżywiała, chodziła do dentysty).
Zadanie dla uczniów młodszych.
Zabawa dydaktyczna: ,,Przybory do mycia zębów”.
W środku pudełka znajdują się różne przybory toaletowe. Chętni do zabawy uczniowie wybierają i nazywają przybory do higieny jamy ustnej.Wyeliminowanie kosmetyków i akcesoriów nieprzydatnych do higieny jamy ustnej.
Zadanie dla uczniów starszych.
Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z tematem zajęć.
Pogadanka pielęgniarki Omówienie trzech zasad utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej:
a) systematyczne szczotkowanie zębów przez pełne 2 minuty
b) używanie odpowiedniej pasty do zębów
c) stosowanie prawidłowej techniki szczotkowania
Dzieci, poznają również nazwę choroby zębów – próchnicę.
Próchnica to stan objawiający się powstawaniem dziur w zębach. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest ilość spożywanych cukrów Niszczenie zębów przez próchnicę może wywołać następujące problemy:
- mniej atrakcyjny wygląd,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ból,
- trudności w żuciu pokarmów,
- problemy z mową spowodowane utratą zębów,
- kosztowne leczenie.
Pokaz przwidłowego szczotkowania zębów na modelu szczęki.
Zachęcenie dzieci do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Teraz kolejne zadanie:
Zadanie dla uczniów młodszych. Zabawa ruchowa.
Niech za mną utworzy się krąg, kto uważa że „co dzień zęby myć należy, by mieć zawsze oddech świeży” .
Zadanie dla uczniów starszych.
Ankieta sprawdzająca wiedzę uczniów na temat higieny jamy ustnej.
Pokaz pantomimy ( przedstawianie mimiką, słowami, gestami):
Jak zachowuje się dziecko zdrowe, którego nie boli ząb?
Jak zachowuje się i jak wygląda dziecko z bolącym zębem?
Wspólna zabawa ruchowa w kole przy piosence pt.: ,,Szczotka, pasta”.
Zajęcia końcowe
Pożegnanie - podziękowanie wszystkim za udział w spotkaniui.
Zaproszenie poszczególnych klas do szczotkowania zębów.
Po rozdaniu szczoteczek do zębów, poszczególne klasy, przy udziale pielęgniarki szkolnej prawidłowo szczotkują zęby w łazience.
ZAGADKI
Co to jest? Na pewno wiesz: Najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie kłuje Tylko zęby szoruje. (szczoteczka do zębów).
Jest biała i siedzi w tubie. Zeby czyścić nią lubię.( pasta do zębów).
Małe, twarde, Z wierzchu szkliste, Naprawiane Przez dentystę. (zęby)
Zawsze w przychodni w fartuchu białym Zęby tak leczy, by nie bolały (dentysta)
Quiz „Na wesoło”
1) Aby mieć zdrowe zęby należy:
a. Jeść słodycze; b. Pić mleko;
2) Myję zęby:
a) przynajmniej dwa razy dziennie po posiłku
b) tylko wtedy, gdy przypomni mi o tym mama
3) Zęby myję:
a) szybko, aby zdążyć się jeszcze pobawić
b) machając jeden raz lewo, jeden raz w prawo, tylko tak, aby w buzi pachniało pastą
c) powoli i dokładnie, masując zęby, dziąsła i język kolistymi ruchami
4) Jakiej pasty powinno się używać do mycia zębów?
a) z fluorem b) kolorowej
4) Nasze zęby leczy:
a.) stomatolog; b) zębowiec;
TEST DLA UCZNIÓW
Nr | ZADANIE | TAK | NIE |
---|---|---|---|
1. | Zęby powinno się myć po każdym posiłku. | ||
2. | Wieczorem zamiast umycia zębów można zjeść jabłko. | ||
3. | Zęby powinno się szczotkować co najmniej przez 2 minuty. | ||
4. | Do dentysty powinno się chodzić przynajmniej co pół roku. | ||
5. | Częste jedzenie między posiłkami jest zdrowe dla zębów. | ||
6. | Od pasty z fluorem ciemnieją zęby. | ||
7. | Próchnica jest chorobą, która prowadzi do dziur w zębach. | ||
8. | Mleczna czekolada jest zdrowa dla zębów. | ||
9. | Zdrowe zęby wpływają na nasz wygląd. |