Konspekt dla III ”LA”
Temat: Działania militarne w latach 1940 - 1943
Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem działań militarnych w latach 1940 -1943
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 10 lipca 1940, 31 października 1940, 22 czerwca 1941,grudzień 1941
Pojęcia: bitwa, dywizjon, okręt wojenny, korpus, szlak bojowy, koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: bitwa, dywizjon, okręt wojenny, korpus, szlak bojowy, koalicja antyhitlerowska, wojna totalna, Plan Barbarossa
Cechy charakterystyczne prowadzonych działań bojowych
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
Wymienić czynniki decydujące o działaniach wojennych
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w czasie lekcji
wskazać różnice pomiędzy działaniami militarnymi
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
analizować wpływ tych wydarzeń na współczesność
przedstawić pozytywne aspekty prowadzonych działań
oceniać dalekosiężne następstwa polityczne dla Niemiec
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonanie o bohaterstwie żołnierzy walczących w bitwie
Ukazanie złych skutków wojny
Pokazanie innej możliwości rozwiązywania konfliktów
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresowanie polityką aliantów wobec III Rzeszy
Metody Pracy: praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europa podczas II wojny światowej, karty pracy, podręcznik Historia. Poznajemy przeszłość od 1939 roku do współczesności. Z. rozszerzony Z. Kozłowska, I. Unger, P.Unger
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.W którym roku wybuchła II wojna światowa? 2.Czego żądał Hitler od Polski? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. 1 IX 1939 Odp. Eksterytorialnej autostrady do Gdańska, oddania Pomorza gdańskiego i wielkopolski Niemcom |
III. Wprowadzenie do tematu Działania militarne w latach 1940 – 1943 Omówienie bitwy o Anglię Podanie istotnych rzeczy do zanotowania: Bitwa o Anglię kampania powietrzna nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF, w czasie drugiej wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa. Omówienie przewagi na Atlantyku Podanie istotnych rzeczy do zanotowania: Bitwa o Atlantyk – najdłuższa kampania II wojny światowej: trwała od trwała od roku 1939 do kapitulacji Niemiec w 1945. Jej momentem kulminacyjnym był okres od połowy 1940 roku do końca 1943. Niemcy od początku wojny na Zachodzie próbowali przerwać dostawy morskie do Wielkiej Brytanii. W pierwszym okresie skierowali główny atak na wody okalające Wyspy Brytyjskie. Pierwszą stratą sprzymierzonych było zatopienie przez niemiecki okręt podwodny U-30 statku pasażerskiego SS Athenia. W wyniku tego ataku, niezgodnego z prawem międzynarodowym śmierć poniosło 112 osób. W obawie przed protestami państw neutralnych Niemcy wydały komunikat w myśl którego Kriegsmarine nie ma nic wspólnego z zatonięciem statku. Jednocześnie propaganda niemiecka próbowała sugerować że to Winston Churchill celowo zatopił Athenię by sprowokować Stany Zjednoczone do przystąpienia do wojny Omówienie ataku na ZSRR Najważniejsze rzeczy do zanotowania: Atak Niemiec na ZSRR (kryptonim Plan Barbarossa niem. Unternehmen Barbarossa) – agresja III Rzeszy na ZSRR w trakcie II wojny światowej. Pierwotny plan przewidywał atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Hitler musiał interweniować na Bałkanach, w Jugosławii, a także w Grecji. Przełożono więc atak na 22 czerwca 1941 r. Plan ataku był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera już 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Bitwy na froncie wschodnim, gdzie realizowano plan Barbarossa, okazały się być jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających potyczek dla obu stron. Nazwa „Barbarossa” wywodzi się od przydomku cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossy. Zadanie pytań uczniom Co Hitler chciał zyskać atakując ZSRR? Omówienie wojny na Pacyfiku z użyciem mapy Najważniejsze rzeczy do zanotowania: Wojna na Pacyfiku toczyła się w kilku etapach. Od 1937 r. trwała wojna chińsko-japońska, w której po początkowych sukcesach armii cesarskiej sytuacja ustabilizowała się aż do sierpnia 1945 r. Od 7 grudnia 1941 r. (atak na Pearl Harbor) do 4 czerwca 1942 r. (bitwy o Midway) trwał "japoński blitzkrieg", w czasie którego Japonia osiągnęła prawie wszystkie z wcześniej zakładanych celów. Po utracie przez Japonię w bitwie o Midway dużej liczby lotniskowców, odgrywających główną rolę w działaniach na Pacyfiku, nastąpił okres względnej równowagi w zmaganiach wojennych, który znaczyły walki o wyspę Guadalcanal i o Nową Gwineę. Omówienie kampanii w Afryce Omówienie II frontu w Europie Notatka: Działania wojenne w Afryce w czasie II wojny światowej to walki toczone w Afryce (głównie Północnej) pomiędzy Aliantami, a państwami Osi. Oficjalnie rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Benito Mussoliniemu marzyło się stworzenie w basenie Morza Śródziemnego Drugiego Imperium Rzymskiego. Głównym założeniem było więc pokonanie Wielkiej Brytanii i Francji w ich koloniach w Afryce. W lutym 1941 do Włochów dołączyli Niemcy z Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla. W kampanii północnoafrykańskiej brały udział wojska wielu narodowości, w tym Polacy. Walki trwały tam do 13 maja 1943, kiedy to skapitulowały ostatnie oddziały Osi w Tunezji. |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie dyskutują Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie słuchają i tworzą notatkę samodzielnie Uczniowie zapisują notatkę |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Pytania do dyskusji Co spowodowało że państwa alianckie przejęły inicjatywę w wojnie? |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Uczniowie dyskutują |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |