Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Temat: wycieczka do ZOO
Wada postawy: postawa skoliotyczna
Cel lekcji: kształtowanie nawyków prawidłowej postawy
Wiek ćwiczących: 6
Czas trwania: 30’
Ilość dziewczyn: 12
Przybory i przyrządy: wąż (skakanka), wałki korekcyjne, jeżyk, koce, znaczniki zielony i czerwony, pachołki
Prowadzący: Agnieszka Czubała, Agnieszka Czarnik
Tok lekcji | Cel ćwiczeń | Opis ćwiczenia | Do zo wanie |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
---|---|---|---|---|
Część I | ||||
1. Autokorekcja postawy Płaskostopie (pkt 1 z części III) |
Uczniowie wiedzą jak powinna wyglądać prawidłowa postawa i potrafią skorygować swoje błędy, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | Ćwiczący ustawiają się przed lustrem na jeżyku i postępują według uwag nauczyciela. Następnie schodzą z jeżyka i samodzielnie przyjmują prawidłową postawę ciała. Wstajemy rano i przygotowujemy się do wyjścia na wycieczkę |
2’ | N-koryguje błędy |
2. Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca + Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) (pkt.3) +Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (pkt. 14) |
Wzmacnianie mm grzbietu odcinka piersiowego i obręczy barkowej Elongacja kręgosłupa Wzmacnianie mm oddechowych |
„jedziemy do ZOO” jeden za drugim po obwodzie koła, leżenie przodem na kocyku z poduszka na wysokości pępka, i odpychamy się RR udając że jedziemy do ZOO. Gdy światło jest zielone jedziemy gdy czerwone to odpoczywamy elongując kręgosłup RR w górę, palce stóp obciągnie, czoło obieramy o podłoże, jednocześnie wykonujemy ćwiczenia oddechowe | 3’ | Jeżeli spowodujemy „wypadek” (zderzymy się z drugim autkiem itp.) siadamy pod ścianą RR w skrzydełka. N- jest sygnalizacją świetlną oraz pilnuje aby dzieci dokładnie wykonywały zadanie. -Wdech nosem, wydech ustami. |
Część II- dojechaliśmy, autka parkujemy w wyznaczonym miejscu | ||||
1. Ćwiczenie głowy i szyi | Zwiększenie ruchomości odcinka szyjnego | Wchodzimy do ZOO, bierzemy lornetki (swoje rączki) i rozglądamy się raz w prawo raz w lewo w górę w dół. Uczniowie podążają za nauczycielem | 1’ | |
Jakie zwierzęta można spotkać w ZOO? | ||||
2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej | wzmacnianie mm kończyny górnej , kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | „kakadu na wolności” trucht po sali, machamy RR tak jakby to były skrzydła, na hasło KLATKA stajemy w prawidłowej postawie | 2’ | - Obszerne ruchy RR -uważamy na współćwiczących -pod koniec zabawy na sygnał N papugi maja ustawić się w szeregu na krawędzi filca |
3. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy | umiejętność przyjmowania postawy skorygowanej |
Latając zauważyliśmy żyrafy które mają długie szyje. W prawidłowej postawie ćwiczący wyciągają szyję jak najbardziej potrafią, patrząc przed siebie. | 1’ | - uczniowie ustawieni w szeregu -N koryguje błędy |
4. Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją | Elongacja kręgosłupa, wzmacnianie mm grzbietu | „wystraszony kotek” Ćwiczący chodzą na czworakach wokół Sali, na hasło PSIK i klaśnięcie w dłonie -> klęk podparty i koci grzbiet | 2’ | -uważamy na współćwiczących - chodzimy powoli „dostojnie” jak kotki - N zwraca uwagę by RR były na wysokości barków, a NN ST. biodrowego |
5. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) | Wzmacnianie mm oddechowych, nauka przedłużonego wydechu | „słoń trąbalski”- pw. Siad klęczny RR w skrzydełka, wdech nosem, wydech ustami, przy wydechu przeniesienie RR w przód górę i udajemy słonia („truuuu”) jak najdłużej potrafimy | 1’ | - n mówi wdech, wydech i pracuje RR jak dzieci |
6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg | Wzmacnianie mm pośladkowych | „kopiące byczki” Pozycja wysoka Klappa. Unoszenie (wykopy) raz jednej raz drugiej nogi w tył do wyprostu | 2’ | - N kontroluje dokładność wykonywanego ćwiczenia - N sygnalizuje (byczek kopie L/P kopytem) |
7. Ćwiczenie mm grzbietu | Wzmacnianie mm grzbietu | „wesołe foczki” leżenie przodem wałek pod brzuchem, na 1- skłon T w tył z równoczesnym klaśnięciem w dłonie, na 2 powrót do lezenia | 2’ | -N kontroluje ustawienie RR i poprawne wykonanie ćw |
8. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny) | Wzmacnianie mm oddechowych | Leżenie tyłem. Ręce splecione na brzuchu podczas wdechu brzuch ma się uwypuklać a dłonie rozłączać | 1’ | - łokcie oparte o podłoże |
9. Ćwiczenie elongacyjne lub antygrawitacyjne + Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (pkt. 10) + Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) (pkt. 11) |
Elongacja kręgosłupa, wzmacnianie mm brzucha, ćwiczenia oddechowe | „ćwiczące małpki” – ćwiczący stoją przy drabinkach z piętami opartymi o 1-wszy szczebelek i chwyt za szczebel RR (jak najwyżej sięgamy) na 1 wznos NN ugiętych w kolanach do klatki piersiowej z jednoczesnym wdechem, na 2 opust NN z jednoczesnym wydechem, na 3 odpoczynek. | 2’ | - N liczy powoli etapy ćwiczenia |
12. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach | Wzmacnianie mm grzbietu i kształtowanie prawidłowej postawy | W parach, jedna osoba leży przodem (wałek pod brzuchem) z NN pod pierwszym szczeblem, druga osoba stoi w prawidłowej postawie przed lezącym. Wykonują podania piłki. Osoba leząca podaje piłkę poprzez wznos T z wyprostowanymi RR | 3’ | - N pilnuje poprawności wykonania ćwiczenia |
13. Ćwiczenie mm brzucha | Wzmacnianie mm brzucha Wzmacnianie mm grzbietu | „krokodylki”- leżenie tyłem, NN zgięte w kolanach i wykonujemy ruchy NN tak jak krokodyl szczęką | 1’ | |
15. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy | Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | Stojąc przy ścianie staramy się przylegać całym ciałem. Krok w przód - przyjęcie prawidłowej postawy. Skłon w przód - przyjęcie prawidłowej postawy. | 2’ | N przygląda się każdemu czy poprawnie przyjmuje prawidłową postawę |
Część III | ||||
3. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy + ćwiczenia oddechowe (pkt. 2) |
Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | „1,2,3 pan dozorca patrzy” uczniowie stają na końcu jednym końcu sali a nauczyciel na drugim. Nauczyciel mówiąc wyliczankę stoi odwrócony tyłem do dzieci, które IDĄ w jego kierunku. Gdy się odwróci dzieci przyjmują prawidłowa postawę i wykonują ćwiczenia oddechowe (wdech nosem, wydech ustami) . | 3’ | N zwraca uwagę na prawidłową postawę - zabawa kończy się gdy wszyscy dojdą do nauczyciela. Gdy dziecko dojdzie do N to siada z boku w siadzie skrzyżnym RR w skrzydełka |
4. Korekcja postawy | Kształtowanie nawyku postawy | Przed lustrem dzieci przyjmują sami prawidłową postawę, N udziela ewentualnych uwag | 2’ | - po wykonaniu zadania każde dziecko bierze swoją bluzę, buty i siada pod drabinkami |