Szczepańska Aneta
Oligofrenopedagogika
Studia zaoczne III rok
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem zabaw paluszkowych
Oddział 3 osobowy
W zajęciach uczestniczą 2 osoby z upośledzeniem umysłowym umiarkowanym oraz jedna z upośledzeniem umysłowym znacznym.
Temat zajęć :,, Ja i moja rodzina”.
Cele ogólne:
- Uświadomienie dzieciom co to znaczy rodzina,
-wzbogacenie słownictwa i pojęć ( rodzina, rodzeństwo krewni),
-kształtowanie potrzeby dzielenia się z rodziną swoimi przeżyciami,
Cele szczegółowe:
- zna członków rodziny, ich wygląd, ich stopień pokrewieństwa,
-wie jak mają na imię członkowie jego rodziny,
-wie jakie czynności wykonują rodzice,
-wie jakie osoby można zaliczyć do rodziny,( mama, tata, babcia, dziadek)
Metody:
Słowna- rozmowa,
Oglądowe- pokaz, obserwacja
Pomoce dydaktyczne:
-zdjęcia członków rodziny,
- książka : Krzysztof Sąsiadek ,, Zabawy paluszkowe” Wyd. Media Rodzina 2005
Przebieg zajęć:
I . Zajęcia wstępne:
1.Nauczycielka podchodzi do każdego ucznia i się z nim indywidualnie wita wypowiadając tekst
Powitanie- zabawa paluszkowa.
,, Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają.”
Ćwiczenia kalendarzowe:
- jaki dziś mamy dzień tygodnia?
-wyjrzyjcie przez okno i powiedźcie jaka jest pogoda?
-uzupełnianie kalendarza pogody
-sprawdzenie listy obecności przyczepienie odpowiedniego znaczka przy swoim nazwisku
Obserwacja i kojarzenie
Wprowadzenie do tematu zajęć:
-Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu,
- przy pomocy pytań pomocniczych przeprowadza rozmowę na temat- co to jest rodzina.( kto wchodzi w skład rodziny, czym zajmuje się mama ? , czym tata?)
-Nauczycielka pokazuje zdjęcia swoich członków rodziny i opisuje jak wyglądają i czym się zajmują.
-Prosi następnie dzieci po kolei, aby pokazały zdjęcia swojej rodziny, podały ich imiona i powiedzieli czym się zajmują.
- Nauczyciel uczy dzieci nowej zabawy o członkach rodziny, najpierw demonstruje a dzieci obserwują , a później próbują pokazywać razem
- zabawa paluszkowa ,, rodzina”
,,Ten pierwszy
- to dziadziuś.
A obok
-babunia.
Największy
-to tatuś
A przy nim
-mamunia.
A to jest
-dziecinka mała!
Tralalala, la, la …
A to – moja rączka cała!
Tralalala, la, la. „
IV.Zajęcia końcowe
1. Podsumowanie zajęć:
- czego się dowiedzieliście na dzisiejszych zajęciach?
- kto wchodzi w skład waszej rodziny?
2. Pożegnanie dzieci- zabawa paluszkowa ,,Każda rączka, każda rączka”
Każda rączka, każda rączka,
paluszki składamy, wszystkimi klaskamy,
raz i dwa, raz i dwa,
a na koniec zabawy, wszystkich żegnamy, pa, pa".