Zabawy klasyfikacyjne Jagodowa przygoda

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 19.05.2008

  2. GRUPA WIEKOWA: 4 –latki

  3. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

*Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów

- klasyfikowanie przedmiotów pod względem jednej cechy

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawy klasyfikacyjne ”Jagodowa przygoda”.

  1. CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:

  1. METODY PRACY:

    • Słowne:

      • rozmowa

      • instrukcje, objaśnienia

      • zagadka

    • Oglądowe:

      • pokaz

    • Praktycznego działania

      • metoda ćwiczeniowa

  2. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

owocowe znaczki, taca, koszyki (małe i duże), papierowe jagody (małe i duże), papierowe liście, balony, magnetofon, płyta, cukierki, szpilki

  1. LITERATURA:

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

TOK CZYNNOŚCI CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA CZYNNOSCI DZIECI
I Czynności organizacyjno-porządkowe – powitanie Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali i wita się
z uczniami.
Dzieci witają się.

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

a) tworzenie par- zabawa „owocowe pary”

Nauczycielka nakleiła znaczki na bluzki dzieci.

- Co jest na Twoim znaczku?

- Jasiu a na Twoim?

- Odszukaj swój znaczek na stojaczku, gdy ucichnie muzyka.

Nauczycielka zabiera stojaczki.

- Odszukaj swoją parę z tym znaczkiem.

- Jak myślicie co to znaczy para?

- Poszukaj parę. Spacerujemy w parze.

- Usiądźcie blisko siebie
z swoją parą.

Każde dziecko mówi jaki ma naklejmy na bluzce znaczek.

- jabłko

- jagódka

Dzieci ustawiają się przy znaczkach.

Dzieci siadają przed gazetką.

III Uświadomienie celu - Dzisiaj będziemy rozwiązywać jagodowe zagadki.

IV Realizacja tematu – ćwiczenia w klasyfikacji

a) dostrzeganie różnic związanych z wielkością przedmiotów

b) łączenie elementów w pary – kryterium wielkości

c) wyłonienie elementu według podanego kryterium

- jagodowy wzór na koszyku

- wyodrębnienie jagód spośród innych owoców

d) grupowanie elementów według kryterium wielkości

e) wychwycenie układu rytmicznego i powtórzenie go

f) wyodrębnienie elementów – kryterium kształtu

Nauczycielka pokazuje dzieciom balonowe jagody.

- Czy one są takie same?

- A czym się różnią?

- Pokażcie mi, jaki jest największy balon?

- Pokażcie mi, jaki jest najmniejszy balon?

- Zerknijcie na gazetkę, którą przygotowałam.

- Czy wszystkie liście są takie same?

- Czym się różnią?

- Pokażcie mi największy liść?

- Pokażcie mi, jaki jest najmniejszy liść?

- Waszym zadaniem jest przypasowanie jagódki do liści tak, żeby pasowały wielkością.

- Jak sądzicie, czy chłopcy dobrze wykonali zadanie?

W naszych balonowych jagódkach ukryte są zadania.

- Przebijcie pierwszą jagódkę.

- Waszym zadaniem będzie znalezienie na stole jagodowego koszyka ozdobionego jagodowym wzorem.

- Połóżcie go troszeczkę dalej.

- Co zauważyliście

w koszyku?

- Do jagodowego koszyka włóżcie jagody, a pozostałe owoce zostawcie na tacy.

- Kto przebije następną jagódkę?

- Do małego koszyka włóżcie małe jagody, a do dużego koszyka duże.

- W dużym koszyku, jakie są jagody?

- A w małym koszyku, jakie są jagody?

- Ułóżcie z małych i dużych jagód wzór, który jest na koszyku.

- Może ułożycie dalszy wzór.

- Odczytajcie wzór.

- Czy zgadza się ze wzorem na koszyku?

- Odnajdźcie i zaznaczcie pisakiem cień jagódki.

- Nie.

- Wielkością.

- Nie.

- Wielkością.

Wybrana para dopasowuje balony do liści.

- Tak, dobrze wykonali.

- Drugi koszyk.

Dzieci szukają jagód wśród innych owoców.

- Duże.

- Małe.

Dzieci układają wzór.

- Duża, mała, mała, mała, duża, duża, mała, mała, mała, duża, ….

- Zgadza się.

V Ćwiczenia utrwalające umiejętność klasyfikowania z podaniem jednego kryterium

Dzieci maszerują do rytmu piosenki.

- Zapraszam do mnie dzieci, które mają sznurowane buty.

- Zapraszam do mnie dzieci, które mają dziś spodnie.

- Zapraszam do mnie dzieci, które ładnie się uśmiechają.

- Zapraszam do mnie dzieci, które mają rozpuszczone włosy.

- Zapraszam do mnie dzieci, które mają związane lub spięte włosy.

- Zapraszam do mnie dzieci

z grupy trzeciej.

Dzieci podchodzą do nauczycielki na podane kryterium.
VI Podsumowanie

- Które z zadań podobało się wam najbardziej?

- Czy jakieś zadanie sprawiło wam trudność?

Nauczycielka przynosi nadmuchany balon.

- Mam dla was jeszcze jedno zadanie. Co tu może być? (wskazuje na balon)

- z cieniem jagody

- Nie, żadne.

- Cukierki

Uwaga!

Wszystkie dzieci rozwiązują w parach zagadki przy stolikach.

W f)przy układaniu wzoru powinny być zawsze 3 sekwencje!!!

