KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACJI MOTORYCZNO - ZDROWOTNEJ W KL. II
Temat: Zabawy i gry ruchowe przygotowujące do mini - gier (mini - koszykówki)
Cele:
Psychomotoryka: kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy i gry bieżne, rzutne i skoczne, rozwijanie spostrzegawczości, orientacji i szybkiej reakcji, rozwijanie koordynacji ruchowej
Umiejętności: nauka sprawnego ustawienia się zastępami i zmiany miejsca na sygnał, prawidłowe kozłowanie piłki w miejscu i w ruchu, sprawne wykonywanie chwytów i podań piłki sprzed klatki piersiowej
Wiadomości: umiejętności współdziałania w grupie podczas ćwiczeń, gier i zabaw, utrzymanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń ruchowych, ocenianie efektów własnych działań
Metody:
metoda bezpośredniej celowości ruchu
metoda zabawowa klasyczna
Formy:
grupowa
jednolita indywidualna
Pomoce: pachołki, szarfy, piłki do mini koszykówki
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przebieg zajęć:
I CZĘŚĆ WSĘPNO - PRZYGOTOWAWCZA
Organizacja lekcji
Przebieranie się w szatni, przejście na salę, zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie dzieci z zadaniami lekcji.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Figury”
Dzieci biegają swobodnie po sali (boisku) w różnych kierunkach, słysząc gwizdek nauczyciela zatrzymują sie w miejscu i wykonują figurę podaną przez prowadzącego lub ćwiczenie.
Zabawa ze śpiewem „Zuch”
Dzieci maszerują za prowadzącym w kole, śpiewają piosenkę i wykonują ruchy ilustrujące treść piosenki (marsz, zmiana kierunku marszu).
Zabawa ożywiająca
Uczniowie stają w rzędzie, otrzymują dwie piłki, pierwsza osoba biegnie do ściany, rzuca o ścianę, chwyta i biegnie z powrotem podając ją następnemu ćwiczącemu, (druga osoba biegnie na sygnał nauczyciela)
II CZĘŚĆ - GŁÓWNA
Sztafeta zręcznościowa
Dzieci ustawione w dwóch rzędach (zespołach). Zawodnicy Nr. 1 biegną do pachołków, przechodzą przez szarfę (rozpoczynają od głowy), zostawiają na podłodze i wracają do swoich drużyn. Kolejni zawodnicy wykonują to samo.
Podania i chwyty
Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach w odległości 3 - 4 kroków od pachołków. Przed każdym rzędem obok pachołka stoi zawodnik Nr. 1 z piłką, na sygnał podaje piłkę oburącz sprzed klatki piersiowej do zawodnika w rzędzie, ten chwyta piłkę, biegnie do pachołka i podaje następnemu zawodnikowi z rzędu.
Kozłowanie w miejscu
Pierwsi z każdego rzędu podbiegają do pachołka - tam jest piłka w obręczy. Biorą piłkę i w miejscu kozłują 3 razy. Odkładają piłkę do obręczy, wracają do swoich rzędów, dotykając w rękę następnego zawodnika który wykonuje to samo.
Kozłowanie w marszu
Pierwsi z każdego rzędu na sygnał kozłują piłkę po prostej w marszu do pachołka, omijając go, wracają do rzędu wykonując tą samą czynność i podają piłkę następnemu dziecku w rzędzie.
Wyścigi z kozłowaniem piłki slalomem
Zawodnicy ustawieni w rzędach w siadzie skrzyżnym. Kozłują piłkę między pachołkami w jedną i w drugą stronę, przekazują piłkę partnerowi.
III CZĘŚĆ - KOŃCOWA
Zabawa uspokajająca ze śpiewem
Marsz za nauczycielem, rytmiczny z wysokim unoszeniem kolan. Zatrzymanie w kole, wspięcie na palce - wdech, opad na stopy - wydech, zabawa ze śpiewem - ilustrowanie ruchem treści piosenki
Zakończenie lekcji
Ustawienie w rzędzie przed prowadzącym. Omówienie zadań lekcji, samoocena umiejętności. Czynności organizacyjno - porządkowe.
Opracowała:
mgr Jadwiga Judycka