Konspekt z gier i zabaw przygotowujących do mini gier zespołowych
Temat: Gry i zabawy przygotowujące do mini gier zespołowych. „Piłka graniczna”, „Podaj dalej”.
Cele główne lekcji:
Umiejętności:
oswojenie się z piłkami w czasie zabaw
„Piłka graniczna”
„Podaj dalej”
Psychomotoryczność: kształtowanie zwinności, szybkości
Wiadomości: zasady organizacji zabaw i gier
Wychowawcze: Bezkolizyjne poruszanie się ucznia w grupie ćwiczącej
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: piłki gumowe, siatkowe, koszykowe, szarfy
Data 04.09.2003
Klasa I
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Uwagi org. |
Część I 1. Organizacja lekcji 2. Zabawa ożywiająca
3. Ćw. RR 4. Ćw. NN 5. Ćw. T. Strz. 6. Ćw. szyi 7. Ćw. T. złoż. 8. Ćw. RR i NN łączenie 9. Ćw. m. brzucha 10. Ćw. m. grzbietu 11. Ćw. sk. Część II główna 1. Zabawa rzutna
2. Zabawa skoczna |
- przebieranie się w szatni, przejście do sali. Sprawdzenie gotowości do zajęć, powitanie podanie tematu lekcji - „Pająk i muchy”- jedno dziecko to „pająk”, pozostałe to „muchy”. Dzieci biegają a na hasło „pająk” zatrzymują się. „Pająk” łapie te „muchy” które się ruszają i odprowadza w wyznaczone miejsce. Zmiana pająka. - w marszu wymachy i krążenia RR w przód i tył - chodzenie krokiem odstawno- dostawnym - w marszu skłony T w przód
- skręty i skłony głowy - rozkrok, RR w bok, skręty T w P i L
- tzw. „pajacyk”
- leżenie tyłem, NN złączone, uniesienie NN- wytrzymanie - tzw. „samolot”
- podskoki obunóż w L i P w przód i tył
- „Poczta”- siad w dwuszeregu w odl. 6 kroków. Lewo lub prawo skrzydłowy jednego z dwóch szeregów toczy p. do siedzącego naprzeciw. Ten toczy piłkę do siedzącego naprzeciw. Potem wprowadzenie kilku piłek - „Gorąca kula”- dzieci biegają, prowadzący rzuca niespodziewanie pod nogi dzieci piłki, dzieci podskakują tak aby je nie dotknąć |
3 min
2 min
1 min 1 min 6 razy
6 razy 5 razy
8 razy
4 razy
30 s
10 razy
3 min
4 min |
Dwuszereg
rozsypka
na obwodzie sali |
3. Gra drużynowa
4. Gra drużynowa
Część III końcowa 1. Ćw. usp.
2. Ćw. korekt. 3. Zakończenie zajęć |
- „Piłka graniczna”- 2 drużyny, 1 drużyna zajmuje jedną połowę boiska druga drugą poł. (losowanie). Sędzia podrzuca piłkę do góry. Pierwszy rzut wykonuje kapitan z linii środkowej, rzuca p. na str. przeciwnika, którzy starają się schwycić. Drużyna której gracz przerzucił p. przez granicę zdobywa punkt. Drużyna która przegrała otrzymuje piłkę. O wygranej decyduje ilość punktów. - „Podaj dalej”- Przybory: p. dęta, szarfy. Ustawienie: 2 drużyny ustawiają się na obu częściach boiska, przy czym połowa graczy jednej drużyny staje w kołach, druga zaś poza kołami. Na drugiej części boiska ustawienie odwrotne. Cel gry: doprowadzić p. do ostatniego gracza swojej druż.
- rytmiczny marsz z ćwiczeniami wyprostnymi i przeciw płaskostopiu. Chód na palcach, piętach, zew. i wew. Częściach stopy - tzw. „koci grzbiet”. - omówienie lekcji, ocena aktywności dzieci, wyróżnienie, pożegnanie, czynności organizacyjno porządkowe. |
8 min
6-8 min
2 min
1 min 2 min |
|
Prowadzący: Paweł Czyżowski