SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Witaminy hop do brzuszka i marchewka i pietruszka!
Temat dnia aktywności: Lubię jeść warzywa.
Data: 10.10.2012
OBSZAR 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Cele:
- dziecko reaguje na umówiony sygnał wzrokowy,
- dziecko rozpoznaje i nazywa niektóre warzywa,
- rozumie, że jedzenie warzyw ma pozytywny wpływ na zdrowie,
- próbuje nowych wartościowych potraw (z wyłączeniem tych, które wywołują u niego alergie albo szczególną niechęć),
- określa smak i zapach potraw
- dziecko rozpoznaje kolory i kształty niektórych warzyw (kształty za pomocą dotyku).
Formy pracy:
- zbiorowa
- zespołowa
- indywidualna
Metody pracy:
- samodzielnych doświadczeń
- słowne (rozmowa, objaśnienie)
- ekspresyjne
Środki dydaktyczne:
- obrazki pomidorów i ogórków, szarfy w kolorze zielonym i czerwonym dla każdego dziecka, płyta z muzyką, skrzynka z zasłonkami, warzywa, jednorazowe talerzyki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- powitanie dzieci piosenką „Witam Was” (Klanza)
- zabawa organizacyjno – porządkowa „Pomidory i ogórki” (dzieci poruszają się w rytm muzyki w przestrzeni sali, na przerwę dzieci z zieloną szarfą zbierają ogórki, a z czerwoną pomidory, następnie odkładają je w wybrane miejsca, zmieniają się szarfami i zabawa jest powtarzana)
- zabawa dydaktyczna „Co to za warzywo?” (dziecko rozpoznaje warzywa za pomocą dotyku)
- degustacja wybranych warzyw połączona z pogadanką na temat ich właściwości
- wspólne sprzątanie sali.