jak rozłożyć znaczenie na czynniki pierwsze

Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla w Krakowie, dnia 4.03.2013r. w kl. III a

Temat lekcji: Jak rozłożyć znaczenie na czynniki pierwsze.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji:

Cel główny :

Uczeń dokonuje analizy wyrazów w zakresie ich treści i znaczenia.

Cele szczegółowe:

poziom wiadomości :

Uczeń:

- wie co obejmuje treść i zakres wyrazu.

- wie co to są wyrazy ogólne i szczegółowe.

- wie co to są wyrazy konkretne i abstrakcyjne.

poziom umiejętności:

Uczeń:

- potrafi wykorzystać wiedzę w ćwiczeniach praktycznych.

- potrafi podać przykłady wyrazów konkretnych i abstrakcyjnych.

- potrafi odróżnić zakres treściowy i znaczeniowy wyrazów na konkretnych przykładach.

poziom postaw:

Uczeń :

- dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

Metody kształcenia:

  1. Asymilacji wiedzy – wykład.

  2. Praktyczne – ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca zbiorowa.

Bibliografia:

Merytoryczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna :

  1. Herman W., Słowa na czasie. Podręcznik do kształcenia językowego z ćwiczeniami dla klasy trzeciej gimnazjum., Straszyn 2010, s. 56 - 61.

  2. Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.

Przebieg zajęć:

Budowa lekcji Przebieg lekcji Uwagi
Wprowadzenie
  1. Czynności porządkowe : powitanie z uczniami i sprawdzenie obecności.

  2. Nauczyciel zapowiada tok lekcji, przedstawia jej cele.

  3. Zapisanie tematu lekcji : Jak rozłożyć znaczenie na czynniki pierwsze.

Opracowanie
  1. Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów ćwiczeń.

  2. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 w parach.

  3. Nauczyciel prosi jednego z uczniów o zapoznanie się z informacjami z zeszytu ćwiczeń dotyczącymi znaczenia wyrazów. Następnie jego zadaniem jest przedstawić je innym tak, aby zrozumieli sens przekazywanych wiadomości. Nauczyciel pomaga uczniowi.

  4. Nauczyciel dyktuje krótką notatkę do zeszytu:

Treść wyrazu obejmuje najważniejsze cechy przedmiotów, zwierząt lub osób nazywanych przez ten wyraz, które pozwalają je odróżnić od innych. Treść jednego wyrazu może być bogatsza od treści innego w zależności od liczby cech składających się na jego znaczenie.

Zakres wyrazu to zbiór wszystkich przedmiotów, osób lub zjawisk nazywanych tym wyrazem. Zakresy dwóch wyrazów mogą być identyczne, częściowo różne lub całkowicie różne.

  1. Uczniowie wykonują zadanie 2 i 3 . Uczeń, który pierwszy zakończy zadanie z poprawnym wynikiem otrzyma plusa.

  2. Ćwiczenie 4 uczniowie rozwiązują wraz z nauczycielem na forum klasy.

  3. Nauczyciel pyta czym wg nich różnią się wyrazy ogólne i konkretne.

  4. Jeden z uczniów odczytuje notatkę z zeszytu ćwiczeń.

  5. Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu :

Wyrazy ogólne – wyrazy o szerokim zakresie znaczeniowym, ale ubogiej treści.

Wyrazy szczegółowe – słowa o węższym zakresie znaczeniowym, ale bogatej treści.

  1. Jeden z uczniów tłumaczy różnice między wyrazami konkretnymi i abstrakcyjnymi.

Wyrazy konkretne nazywają przedmioty, osoby i zwierzęta, natomiast abstrakcyjne odnoszą się do stanów, cech lub pojęć.

  1. Uczniowie rozwiązują zadanie 8 i 9.

Utrwalenie
  1. Nauczyciel pyta uczniów co zapamiętali z lekcji , prosi o podsumowanie wszystkich wiadomości.

