SCENARIUSZ ZABAW DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH Oparty na Pedagogice zabawy
AUTOR: Joanna Guz TEMAT: Zawody kobiet. CELE OGÓLNE: - czerpanie radości ze wspólnych zabaw,
CELE OPERACYJNE: - dziecko ma zaspokojoną potrzebę zabawy, ruchu, twórczości,
FORMY ORGANIZACYJNE PRACY: grupowa, indywidualna, zespołowa METODY: integracyjna, rozmowa kierowana, działania praktyczne, relaksacyjna OCZEKIWANE EFEKTY: -dziecko wzbogaci słownictwo związane z zawodami kobiet, -nauczy się kierować swoim ciałem, -nauczy się współpracy w grupie, -odczuje zadowolenie ze wspólnych zabaw, -rozpozna własne emocje.
PRZEBIEG:
LITERATURA:
|
---|
Powrót na główną stronę scenariuszy zajęć
Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi (grupa 4-5- latki)
Temat: Podróż do Krainy Zabawek Cele ogólne:
Cele szczegółowe:
Metody: aktywizujące Formy pracy: indywidualna, zespołowa Środki wspomagające działanie: strój pajaca dla nauczyciela, pluszowe zabawki(po jednej dla każdego dziecka), zestaw ilustracji w kopertach przedstawiających zabawki, list od czarodzieja, kolorowe kółka, różnorodne figury geometryczne wycięte z papieru ( dość duży format), Przebieg zajęć:
7. Jak muszą się zachowywać zabawki, żeby czarodziej już nigdy nie zaczarował krainy? – wypowiedzi dzieci
Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 2, które lubią najbardziej i układają „Słoneczko”
|
---|
SCENARIUSZ ZGADUJ - ZGADULI DLA DZIECI 6- LETNICH
TEMAT: „POTRAFIĘ ZACHOWAĆ SIĘ BEZPIECZNIE” Cele: Dziecko: -potrafi połączyć znak drogowy z odpowiednim napisem -wie jak zachować się, gdy zaatakuje pies (wykona pozycję żółwia) -zna numery alarmowe -potrafi pokolorować światła na sygnalizatorze wg. podanego napisu -zna rodzaje znaków (informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu) -wie jak zachować się sytuacjach trudnych i niebezpiecznych -potrafi pracować w zespole
Pomoce: szarfy dla kapitanów (czerwona, niebieska, żółta, zielona) tabela z punktami, kółka w kolorach czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym legitymacje Klubu Mądrej Głowy kaseta z odgłosami psa, z muzyką do biegu, marszu, podskoków
Przebieg: 1.Powitanie przybyłych gości – przedstawicieli Komendy Policji. 2.Podział grupy na cztery zespoły wg kolorów (czerwony, niebieski, żółty, zielony). 3.Zapowiedź tematu zajęcia – zabawy w Kubie Mądrej Głowy, przypomnienie hasła klubowego „Mądra głowa zawsze wie co jest dobre, a co złe”. Odsłanianie hasła po każdej zabawie.
Potra fię zacho wać się bezpie cznie 7 2 6 4 1 5 3
4.Zadanie 1 – układanie w zespole pociętego znaku drogowego, podanie nazwy znaku. Pytanie dodatkowe do jakiej grupy znaków zaliczamy ten znak?
Zadanie 2 – łączenie znaku drogowego z odpowiednim napisem, praca indywidualna przy stoliku.
Zadanie 3- praca w zespole odpowiedzi na pytania. -Co zrobisz, gdy zgubiłeś się w sklepie? -Co zrobisz, gdy nieznajomy zaprasza Cię na lody? -Co zrobisz, gdy osoba obca częstuje Cię cukierkami? -Co zrobisz, gdy po powrocie do domu zastajesz wyważone drzwi i porozrzucane rzeczy?
Zadanie 4 – zabawa ruchowa „Pies” Dzieci maszerują, biegają, podskakują do muzyki, kiedy usłyszą szczekanie psa przyjmują pozycję żółwia.
Zadanie 5 – łączenie numeru alarmowego z odpowiednim pojazdem np.; 997- samochód policyjny.
Zadanie 6 – praca w zespole odpowiedzi na pytania -Kolega przewrócił się i nie może się podnieść: a) próbujesz go sam podnieść b) zawiadamiasz dorosłych o zdarzeniu c) szybko odchodzisz
-Jesteś jedynym świadkiem wypadku drogowego: a) patrzysz co się dzieje b) odchodzisz c) jak najszybciej dzwonisz po pogotowie lub informujesz dorosłych o zdarzeniu
-Zauważyłeś gęsty dym, który wydostaje się spod drzwi: a) uciekasz b )zastanawiasz się co to może oznaczać c) zawiadamiasz dorosłych lub dzwonisz do Straży Pożarnej(lub Policji)
-Do drzwi puka nieznajoma osoba: a) otwierasz drzwi b) jesteś cicho, nie otwierasz drzwi, dzwonisz do mamy c) rozmawiasz z nieznajomym, mówiąc mu, że mama późno wróci
Zadanie 7 – kolorowanie świateł na sygnalizatorze wg podanych napisów(idź, stój czekaj), praca indywidualna przy stoliku.
5.Odczytanie hasła „Potrafię zachować się bezpiecznie”. Przeliczenie punktów , ogłoszenie wyników przez komisję konkursową (zaproszeni goście). Uroczyste wręczenie medalu Bezpieczny Przedszkolak, wklejenie do legitymacji Klubu Mądrej Głowy wykonanych ćwiczeń, pamiątkowe zdjęcie. Przygotowała i przeprowadziła mgr Elżbieta Baracz Przedszkole Miejskie nr 12 im. Marii Konopnickiej w Mielcu |
---|
Powrót na główną stronę scenariuszy zajęć