Scenariusz Wielka, Lektury SP scenariusze lekcji


W krainie fantazji - niezwykły świat bohaterów powieści Jerzego Broszkiewicza "Wielka, większa i największa"

Scenariusz stanowi pierwszą lekcję cyklu poświęconego omawianiu powieści Jerzego Broszkiewicza "Wielka, większa i największa". Cykl liczy 5 lekcji i jest przeznaczony dla klasy V.[Spis treści]

1. Cele lekcji
a) Wiadomości

Uczeń:
· rozumie pojęcia „fantastyka”, „fikcja”
· zna elementy świata przedstawioneg
o w powieści

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:
· określić elementy świata przedstawionego w analizowanej powieści
· określić funkcje tytułu analizowanej powieści
· formułować oceny tekstu literackieg

2. Metoda i forma pracy
Elementy dramy, burza mózgów, dyskusja
3. Środki dydaktyczne
Egzemplarze powieści J. Broszkiewicz
a „Wielka, większa i największa

4. Przebieg lekcji
a)  Faza przygotowawcza
1. Uczniowie próbują samodzielnie dokonać interpretacji tytułu.
2. Odczytujemy głośno otwierający książkę komentarz autora „W sprawie tytułu” i krótko przedstawiamy problematykę trzech kolejnych części książki. Uczniowie szukają uzasadnień, dlaczego kolejne przygody to „wielka, większa i największa” (w kolejnych rozdziałach bohaterowie coraz bardziej oddalają się od domu, narażają się na większe niebezpieczeństwo, ratują życie coraz większej liczbie osób, ich przygody sta
ją się bardziej fantastyczne).

b) Faza realizacyjna
1. Konkurs „Zostańcie pomocnikami pisarza”.

2. Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, wskazują funkcje, jakie pełni tytuł książki i tytuły rozdziałów, zastanawiają się, jaki powinien być dobry tytuł.

3. Nauczyciel prosi uczniów o podanie tytułów poszczególnych części książki („Przygoda pierwsza”, „Przygoda druga”, „Przygoda trzecia”) i proponuje, by uczniowie wymyślili ciekawsze tytuły rozdziałów. Wszystkie propozycje tytułów dotyczących kolejnych przygód są zapisywane na tablicy. Na koniec, po omówieniu wad i zalet propozycji,  przez głosowanie wybieramy najtrafniejsze tytuły dla każdej przygody. Tytuły te można wykorzystać przy konstruowaniu tematów kolejnych lekcji, poświęconych poszczególnym przygodom.

4. Określenie elementów świata przedstawionego - czas, miejsce wydarzeń, bohaterowie. Przypomnienie pojęć „fantastyka”, „fikcja”. Wyszukiwanie w poszczególnych częściach powieści elementów realistycznych i fantastycznych. Zapisan
ie notatki w formie tabelki.

Elementy

realistyczne

fantastyczne

bohaterowie

Ika, Groszek, ich rodzice, Lokator z Pierwszego Piętra, Jacek, ciotka Dydaktyka,

Kapitan, Jak, Vegowie

miejsca wydarzeń

kamienica w Warszawie, dworzec kolejowy w Truszewie, Sahara

planeta Vegów, pokład statku kosmicznego

wydarzenia

porwanie Jacka, katastrofa samolotu, wyjazd do Kazimierza

rozmowy z samochodem, samodzielny lot samolotu, wyprawa na planetę Vegów



5. Uczniowie przygotowują w grupach krótki program telewizyjny typu „Dobre książki”. Nauczyciel dzieli uczniów losowo na grupy i udziela wskazówek do pracy, np.: Zapewne zetknęliście się w telewizji z programami o nazwach „Dobre książki” czy „Telewizyjne Wiadomości Literackie”. Przygotujcie wydanie specjalne takiego programu poświęcone powieści „Wielka, większa i największa”. Skorzyst
ajcie ze wskazówek na kartkach.
6. Każda grupa otrzymuje instrukcję do pracy - „Poradnik dla początkującego twórcy telewizyjnego”.


c) Faza podsumowująca
Grupy prezentują i nawzajem oceniają swoje programy.

5. Bibliografia
Broszkiewicz J., Wielka, większa i największ
a, Zielona Sowa, Kraków 2004.

6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia


PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH TWÓRCÓW TELEWIZYJNYCH
1. Wymyślcie tytuł dla swojego programu.
2. Wybierzcie prowadzącego.
3. Prowadzący może zaprosić do udziału w programie gości, np. autora książki, specjalistę od poruszanych w książce zagadnień.
4. Spróbujcie wciągnąć do udziału w programie publiczność zgromadzoną w studiu.
5. Pamiętajcie, że w programie mogą się ścierać różne poglądy.
6. Nie zanudźcie widzów, bo sięgną po pilota!


b) Zadanie domowe
„To świetna książka...” lub „Nie jestem zachwycony...” - moja ocena

Granatowy Berecik w tarapatach - pierwsza przygoda Iki i Groszka

Scenariusz stanowi drugą lekcję cyklu poświęconego omawianiu powieści Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa”. Cykl liczy 5 lekcji i jest przeznaczony dla klasy V. [Spis treści]

1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
· zna pierwszą część powieści
· wie, czym różni się
zdanie od równoważnika zdania

b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
· wyszukiwać odpowiednie informacje w książce
· sformułować plan wydarzeń w formie równoważników zdań


2. Metoda i forma pracy
Gra dydaktyczna, praca w grupach

3. Środki dydaktyczne
- Pla
nsza do gry
- Kolorowe magnesy

- Kostka do gry


4. Przebieg lekcji
a)  Faza przygotowawcza
1. Nauczyciel wiesza na tablicy dużą planszę do gry (można wykorzystać gotową planszę do gry lub narysować na brystolu około 40. numerowanych pól; wykonanie takiej planszy można powierzyć przed lekcją chętnemu uczniowi jako zadanie dodatkowe). Funkcję pionków będą pełnić kolorowe magnesy.

2. Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy i przedstawia zasady gry: Przedstawiciele grupy kolejno rzucają kostką i przesuwają pionek o wyrzuconą liczbę oczek. Jeżeli pionek zatrzyma się na polu czerwonym, grupa musi odpowiedzieć na pytanie związane z pierwszą częścią powieści; jeśli odpowiedź jest niepoprawna, pionek wraca na poprzednie pole, znaczenie kolejnych pól zielonyc
h określone jest w planie gry.

b) Faza realizacyjna
Uczniowie rozpoczynają grę. Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry; czyta zadania, jeśli pionek zatrzyma się na polu punktowanym.



Plan gry

I. Zadania dotyczące kolejnych pól czerwonych:

1. Wyjaśnij, skąd pochodzą przezwiska głównych bohaterów: Ika i Groszek. (Ika miała na imię Irka, ale, gdy była mała, nie umiała wypowiedzieć „r”; Groszek dawniej miał nos jak groszek).
2. Czy Ika i Groszek byli rodzeństwem? (nie)
3. Kto sprowadził Kapitana na podwórko? (Lokator z Pierwszego Piętra)
4. Samochodem jakiej marki był Kapitan? (opel)
5. W jakim mieście początkowo rozgrywa się akcja książki? (w Warszawie)
6. W jaki sposób Ika i Groszek dowiedzieli się o zaginięciu Jacka? (z komunikatu radiowego)
7. Dlaczego Jacek zaginął? (został porwany przez dwóch „wujków”)
8. Od kogo Ika dowiedziała się, że Jacek jest na stacji kolejowej w Truszewie? (od nieczynnych aparatów telefonicznych)
9. W jaki sposób Groszek odnalazł Ikę, gdy zgubili się na dworcu kolejowym? (zaczął piać jak kogut, bo wiedział, że przyjdzie, gdy zrobi się zbiegowisko)
10. W jaki sposób Groszek nawiązał znajomość z porywaczami? (powiedział, że wiezie pieniądze na telewizor i poprosił ich o opiekę)
11. Dlaczego milicjant nie uwierzył Ice, gdy prosiła o pomoc w schwytaniu przestępców? (myślał, że Ika kpi sobie z jego imienia, gdyż - podobnie jak porywacz - miał na imię Eustachy)
12. Jaką broń Groszek wykorzystał przeciwko porywaczom? (pistolet na korki)
13. Podaj przykłady dwóch sytuacji fantastycznych z pierwszej przygody. (np. rozmowy dzieci z samochodem, jazda samochodem bez kierowcy, przekazywanie informacji przez nieczynną budkę telefoniczną)
14. Który z bohaterów jest narratorem w pierwszej przygodzie? (żaden - jest to narracja trzecioosobowa)



II  Zadania dotyczące kolejnych pól zielonych:
1. Daliście się zaprosić na lody nieznanym „wujkom”- wracacie na start.
2. Niegrzecznie zachowaliście się wobec Kapitana - cofacie się o cztery pola.
3. Tłumaczycie milicjantowi na skrzyżowaniu, dlaczego jedziecie bez kierowcy - strata kolejki.
4. Namówiliście Kapitana na dodatkową przejażdżkę - przesuwacie się o cztery pola do przodu.
5. Zgubiliście się na dworcu kolejowym - żeby wyruszyć dalej, musicie rzucić trzy lub dwa oczka.
6. Udało wam się zerwać sztuczne wąsy porywaczowi - dodatkowy rzut kostką.

Wygrywa grupa, która pierwsza dotrze na metę i uwolni Jacka.


c) Faza podsumowująca
Uczniowie wyjaśniają, jaka jest  różnica między zdaniem a równoważnikiem zdania. Podają - w formie zdania i równoważnika zdania - przykłady punktów do planu wydarzeń. Zapis planu wydarz
eń w postaci równoważników, np.
1. Przyjaźń Iki i Groszka.
2. Przybycie samochodu na podwórko.
3. Wiadomość o zaginięciu chłopca.
4. Wyjazd z Kapitanem.
5. Poszukiwania na Dworcu Głównym.
6. Pomoc aparatów telefonicznych.
7. Wyjazd do Truszewa.
8. Odnalezienie Jacka.
9. Sprytny plan Groszka - uwolnienie chłopca.
10. Odwiezienie Jacka do domu.

5. Bibliografia
Broszkiewicz J., Wielka, większa i największa, Zielona Sowa, Kraków 2004.

6. Załączniki
Zadanie domowe

Przygotuj planszę do gry i ułóż minimum 10 zadań związanych z drugą i trzecią przygodą.
(Najciekawsze prace uczniów można wykorzystać na lekcji kończącej omawianie powieści, tak by uczniowie grali przy stolikach w grupach 3-, 4-osobowych).

"Operacja Sahara" - druga przygoda Iki i Groszka

Scenariusz stanowi trzecią lekcję cyklu poświęconego omawianiu powieści Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa”. Cykl liczy 5 lekcji i jest przeznaczony dla klasy V.[Spis treści]

1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
· rozumie drugą część powieści
· zna cechy tekstów o charakterze publicys
tycznym
· zna rodzaje narracji

b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
· opowiedzieć wydarzenia rozgrywające się w powieści
· tworzyć teksty z określoną intencją
2. Metoda i forma pracy
Praca z tekstem, wchodzenie w rolę

3. Środki dydaktyczne
- mikrofon
„telewizyjny”
- brystole do przygotowania elementów scenografii telewizyjnego programu informacyjnego

4. Przebieg lekcji
a)  Faza przygotowawcza
1. Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji.
2. Zapisanie tematu.
3. Ustalenie, w jakich okolicznościach doszło do drugiej przygody Iki i Groszka? Dlaczego ta przygoda została nazwana „większą”?

b) Faza realizacyjna
1. Opowiadanie drugiej przygody, określenie rodzaju narracji w powieści. Przypomnienie różnic między narratorem pierwszoosobowym i trzecioosobowym.
2. Zredagowanie planu wydarzeń, np.

- Awaria samolotu nad Saharą.
- Wyruszenie dzieci na pomoc.
- Samodzielny lot Jakiem.
- Niebezpieczna burza.
- Odkrycie miejsca katastrofy samolotu.
- Poszukiwanie dwóch członków załogi „Douglasa”.
- Odnalezienie pilotów i odwiezienie ich do Yat.
- Powrót do domu.

3. Praca w grupach. Uczniowie mają przygotować wydanie specjalne „Wiadomości telewizyjnych”, poświęcone tajemniczym wydarzeniom związanym z katastrofą samolotu na Saharze. Poszczególne grupy wcielają się w rolę ekip telewizyjnych, które przygotowują różne relacje. Uczniowie zastanawiają się, z jakimi formami wypowiedzi można spotkać się w dziennikach telewizyjnych - jakie są ich cechy i funkcje. Nauczyciel wyjaśnia grupom zadania, inspiruje, czuwa nad przebiegiem przygotowań.

Relacje, które grupy mają przygotować z miejsca katastrofy:

Grupa 1
Bezpośredni reportaż z miejsca katastrofy.

Grupa 2
Wywiad z pasażerami rozbitego samolotu.

Grupa 3
Wywiad z pilotami, którzy dotarli do Yat.

Grupa 4
Informację o poszukiwaniu tajemniczych dzieci, które uratowały rozbitków; stworzenie portretu pamięciowego Iki i Groszka.


c) Faza podsumowująca
1. Prezentacja i ocena efektów pracy grup.
2. Przydzielenie zadań na lekcję następną.
3. Nauczyciel informuje, że na kolejnej lekcji uczniowie wezmą udział w Kongresie Vegów i powinni przygotować się do dyskusji (np. przygotować pytania, które zadadzą Ice i Groszkowi). Wybrani uczniowie otrzymują instrukcje na kartkach: ich zadaniem będzie przygotowanie się do następujących ról: Przewodniczącego Kongresu, kosmonautów, którzy odkryli Ziemię, oskarżyciela, obrońcy, Iki i Groszka.


5. Bibliografia
Broszkiewicz J., Wielka, większa i największa, Zielona Sowa, Kraków 2004.

6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Wskazówki dla uczniów, którzy na kolejną lekcję mają przygotować się do określonej roli.
Przewodniczący Kongresu
Przygotuj przemówienie na otwarcie obrad, w którym wyjaśnisz przyczynę zwołania kongresu. Zaplanuj kolejność wystąpień pozostałych osób i zastanów się nad podsumowaniem obrad.

Kosmonauta 1

Przygotuj ogólne informacje o planecie odkrytej przez waszą ekspedycję (zwróć uwagę m.in. na: lokalizację w kosmosie, lądy i morza, mieszkańców, roślinność). Zbierz z gazet ilustracje, które będą pełnić funkcje zdjęć z wyprawy.
Kosmonauta 2
Przygotuj informacje o negatywnych zjawiskach, które zaobserwowaliście na Ziemi (np. przestępstwa, wojny, niszczenie środowiska naturalnego, rozwój zbrojeń). Zbierz z gazet ilustracje, które będą pełnić funkcje zdjęć z wyprawy.
Oskarżyciel
Przygotuj przemówienie, w którym postarasz się przekonać Vegów o konieczności zniszczenia Ziemi.
Obrońca
Przygotuj przemówienie, w którym postarasz się przekonać Vegów do pozostawienia Ziemi w spokoju.
Ika
Zastanów się, co może zainteresować Vegów, i przygotuj argumenty, które pozwolą ocalić Ziemię.
Groszek
Zastanów się, co może zainteresować Vegów, i przygotuj argumenty, które pozwolą ocalić Ziemię

Ziemia planetą nadziei? - sąd Vegów nad ludźmi

Scenariusz stanowi czwartą lekcję cyklu poświęconego omawianiu powieści Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa”. Cykl liczy 5 lekcji i jest przeznaczony dla klasy V. [Spis treści]

1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
· rozumie trzecią część powieści
· dostrzega negatywne i pozytywne skut
ki rozwoju ludzkiej cywilizacji
b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
· interpretować tekst
· wyszukiwać argumenty i wykorzystywać je w dyskusji
· snuć refleksje nad postępowaniem ludzi wobec siebie nawzajem i wo
bec środowiska przyrodniczego
2. Metoda i forma pracy
Wchodzenie w rolę
3. Środki dydaktyczne
- Przygotowane przez uczniów wycinki z gazet
- Jeżeli gabinet jest wyposażony w komputer, uczniowie mogą przygotować prezentację w programie Microsoft PowerPoint, która będzie pełniła rolę filmu nagranego przez badawczą wyprawę Vegów


4. Przebieg lekcji
a)  Faza przygotowawcza
1. Przed lekcją ustawiamy na środku klasy stolik dla przewodniczącego, a po bokach krzesła dla oskarżyciela i obrońcy.
2. Na początku lekcji uczniowie przypominają, jak doszło do trzeciej przygody Iki i Groszka i przedstawiają informacje o Vegach - ich wyglądzie, zwyczajach, osiągnięciach techniki.
3. Nauczyciel przekazuje głos Przewodniczącemu Kongresu i dyskretnie czuwa nad przebiegiem lekcji.

b) Faza realizacyjna

Obrady Kongresu Vegów
1. Przewodniczący: otwiera obrady, wyjaśnia powody zwołania Kongresu (odkrycie planety, której mieszkańcy mogą w przyszłości zagrozić planecie Vegów i pokojowi we wszechświecie), przydziela głos, pilnuje porządku.

2. Wystąpienia członków ekipy badawczej (samodzielnie rozwinięte informacje z powieści). Swoje wypowiedzi kosmonauci ilustrują „zdjęciami” lub „filmami” wykonanymi podczas wyprawy.
- Kosmonauta 1: przedstawia warunki życia na Ziemi, środowisko przyrodnicze, zwyczaje ludzi, itp.
- Kosmonauta 2: informuje o niebezpiecznych zjawiskach zaobserwowanych na Ziemi, wojnach, zbrojeniach, przestępczości, niszczeniu środowiska, rozwoju techniki.

3. Oskarżyciel: wygłasza mowę, podkreślając konieczność zniszczenia Ziemi, póki jest to możliwe.

4. Obrońca: przedstawia argumenty w obronie Ziemi, która może rozwinąć się w sposób pokojowy.

5. Przewodniczący informuje o obecności Iki i Groszka, otwiera dyskusję.

6. Dyskusja. Członkowie Kongresu zadają Ice i Groszkowi pytania dotyczące życia na Ziemi. Próbują stwierdzić, czy ludzie są raczej dobrzy czy źli, czy można wierzyć w pokojowy rozwój ludzkości. W czasie dyskusji sekretarze zapisują argumenty przemawiające za obroną życia na Ziemi i przemawiające za zniszczeniem Ziemi.

7. Podsumowanie:
- końcowe przemówienia oskarżyciela i obrońcy
- głosowanie: czy Ziemię należy zniszczyć
- Przewodniczący zamyka obrady Kongresu

c) Faza podsumowująca
Sporządzenie notatki w formie tabeli.
   

Argumenty za zniszczeniem Ziemi

Argumenty w obronie Ziemi

-         ludzie są okrutni, źli

-         toczą wojny, mordują, kradną

-         wykorzystują energię atomową do zabijania się

-         niszczą środowisko naturalne

-         szybko rozwijają technikę wojskową

-         mogą wkrótce zagrozić innym planetom

-         nie wszyscy ludzie są źli

-         rozwój techniki ma służyć głównie dobru ludzkości

-         są liczne grupy broniące przyrody i pokoju

-         Ziemia może rozwijać się pokojowo, podobnie jak rozwinęła się planeta Vegów.





5. Bibliografia
Broszkiewicz J., Wielka, większa i największa, Zielona Sowa, Kraków 2004.


6. Załączniki
Zadanie domowe
Zaznacz w powieści fragmenty charakteryzujące Ikę i Groszka.

Organizujemy casting do filmu "Wielka, większa i największa"

Scenariusz stanowi piątą i ostatnią lekcję cyklu poświęconego omawianiu powieści Jerzego Broszkiewicza „Wielka, większa i największa”. Scenariusz jest przeznaczony dla klasy V.

[Spis treści]

1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
· zna podstawowe informacje o procesie tworzenia
filmu
· zna bohaterów powieści

b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
· pracować z tekstem literackim
· scharakteryzować głównych bohaterów powieści
2. Metoda i forma pracy
Praca z tekstem
3. Środki dydaktyczne
Prasowe ogłoszenie o castingu do dowolnego filmu

Np. CASTING DO FILMU REKLAMOWEGO *Fundusze Unijne*

CASTING DO REKLAMY SPOŁECZNEJ „Fundusze Unijne”
Rezyser Castingu: Luiza Guzera
tel. 506-069-943
CASTING: STUDIO ODEON, UL. RAKOWIECKA 4

PIĄTEK 16 listopada 2007r w godz. 16.00-21.00

Prawa: 12 miesięcy TV, Internet
Zdjęcia: jeden dzień 24 listopada

role główne: chłopak, dziewczyna -

epizody :3 osoby, 2dziewczyny i 1 chłopak Potrzebujemy piątki młodych ludzi w wieku 19-25 lat(lub wyglądających na ten wiek). Trzy dziewczyny i dwóch chłopaków. W tym dwójkę głównych aktorów i trójkę epizodystów. Wszyscy powinni być pełni energii, zadbani ,pełni sił witalnych. Ważne aby osoby te były dobre aktorsko, będą miały krótki tekst do powiedzenia.

DZIEWCZYNA GŁÓWNA:Blondynka, lub ruda. Ciekawa twarz, piękny uśmiech, ciepła, delikatna uroda. Ujmujące spojrzenie.

CHŁOPAK GŁOWNY:Brunet przystojny, ale nie typ maczo. Nie plastikowy, powinien mieć coś ciekawego w sobie, ładny uśmiech, bystre spojrzenie.

ROZBAWIONA TRÓJKA:Dwie dziewczyny i chłopak. Młodzieżowi, ładni, uśmiechnięci, nowocześni. Chłopak może być blondynem, jedna dziewczyna brunetka, druga szatynka.

Serdecznie Zapraszam
Luiza Guzera

4. Przebieg lekcji
a)  Faza przygotowawcza
1. Rozmowa o tym, co się dzieje, zanim powstanie film; można zwrócić uwagę na:
- pracę ekipy filmowej przed rozpoczęciem zdjęć,
- osoby pracujące przy tworzeniu filmu, ich obowiązki,
- sposób dobierania obsady aktorskiej; warunki, jakie muszą spełnić aktorzy ubiegający się o rolę; sposoby poszukiwania aktorów do filmu.
2. Wyjaśnienie pojęcia „casting”.

casting [wym. kasting], kasting «spotkanie, w czasie którego dokonuje się wyboru aktora do roli w filmie, modelki do wystąpienia w pokazie itp.»
3. Zapisanie tematu.
4. Zaprezentowanie przez nauczyciela przykładowych ogłoszeń prasowych dotyczących castingu.

b) faza realizacyjna
1. Ustalamy, jacy są bohaterowie, w których muszą się wcielić aktorzy. Korzystając z fragmentów, które w ramach zadania domowego uczniowie zaznaczyli w powieści, zbieramy podstawowe informacje o Ice i Groszku. Zwracamy uwagę na sceny, w których najwyraźniej rysują się cechy charakteru bohaterów; zastanawiamy się, jakie cechy ujawnili w poszczególnych przygodach.
2. Wnioski zapisujemy według planu w tabelce:

Plan

Ika

Groszek

Kim jest

dziewczynka około 11 lat, ma na imię Irka; gdy była mała, nie wypowiadała “r”, stąd jej przezwisko; mieszka w Warszawie; przyjaciółka Groszka

chłopiec starszy od Iki; gdy był mały, miał nos jak groszek - stąd jego przezwisko; mieszka w Warszawie; przyjaciel Iki

Jak wygląda

niska, oczy ciemniejsze od włosów, ciemne brwi, zadarty nos; okrągła broda, nad którą, kiedy się śmieje, widać z lewej strony dołek

wyższy od Iki; ma brązowe oczy, włosy ciemniejsze niż Ika; dwie zmarszczki na policzkach

Jakie posiada cechy charakteru

wrażliwa, odważna, zdecydowana, rozsądna, obdarzona poczuciem humoru, pomysłowa, zaradna, lojalna, wytrwała, inteligentna, skromna, gotowa nieść pomoc innym, ciekawa świata, łatwo nawiązuje kontakty

początkowo trochę zarozumiały; odważny, wrażliwy, pogodny, dowcipny; ma dobre serce; skromny, wytrwały, sprytny, pomysłowy, gotowy nieść pomoc innym; ciekawy świata; łatwo nawiązuje kontakty



3. Ocena bohaterów i sposobu ich przedstawienia. Warto uczniom zwrócić uwagę na idealizację bohaterów (właściwie nie mają wad) i brak indywidualizacji postaci (podobieństwo charakterów).

c) Faza podsumowująca

1. Jaki wpływ na poszukiwanie obsady autorskiej ma sposób prezentacji bohaterów w utworze, np. ich wygląd, charakter?
2. Czy reżyser musi dążyć do idealnego „dopasowania” aktora do cech bohatera?
3. Zapisujemy, jakie warunki konieczne muszą spełnić odtwórcy ról Iki i Groszka.  

         Ika                                                            Groszek
- dziewczynka w wieku około 11 lat              - chłopiec w wieku około 12-14 lat
- niewysoka, mniejsza od Groszka                  - większy od Iki
 - energiczna, śmiała                                       - zdecydowany, energiczny
- pogodna, łatwo nawiązująca kontakty          - pogodny, łatw
o nawiązujący kontakty

5. Bibliografia
Broszkiewicz J., Wielka, większa i największa, Zielona Sowa, Kraków 2004.


6. Załączniki
Zadanie domowe
Zredaguj ogłoszenie o castingu, przedstawiając oczekiwania wobec aktorów.
Można także zaproponować uczniom, by przygotowali się do castngu i na kolejnej lekcji, indywidualnie lub w parach, odegrali wybrane, krótkie scenki z powieści. Wyłoniona z klasy komisja wybrałaby najlepszych kandydatów na odtwórców ról Iki i Groszka.


