Scenariusz lekcji wychowawczej „Jesteśmy mieszkańcami Ziemi”
Cele lekcji:
Przypomnienie historii powstania „ Dnia Ziemi”.
Uświadomienie uczniom, że Ziemia to jedyne miejsce gdzie może istnieć życie.
Wskazanie zagrożeń dla ludzkości, jakie niesie ze sobą niewłaściwe postępowanie człowieka.
Ustanowienie kodeksu postępowania dobrego mieszkańca Ziemi.
Środki dydaktyczne:
Krzyżówki.
Rebusy.
Szary papier i kolorowe, lub białe kartki, pisaki.
Metody pracy:
Pogadanka.
Burza mózgów.
Praca w grupach.
Przebieg lekcji:
Pogadanka na temat historii „ Dnia Ziemi”, oraz celu jego ustanowienia. / zał. nr 1/,
-, Dlaczego ten dzień jest dla nas ważny?
-, Jakie zagrożenia niesie ze sobą zachłanna gospodarka człowieka?
/, np. wycinanie lasów, ogromna produkcja śmieci, hałas, zanieczyszczenie powietrza/
Rozwiązanie krzyżówki /zał.nr 2/ i wyjaśnienie hasła:
„ Zielona planeta”. Z wykorzystaniem haseł pomocniczych, odpowiedz: (praca w grupach)
-, Co nam daje Ziemia?
-, Co my dajemy jej w zamian?
Odgadnięcie rebusu /zał.nr3/ i wyjaśnienie jego treści:
/Ziemia – nasz wspólny dom/.
-, Co to znaczy wspólny dom?
-, Jakie są prawa wszystkich mieszkańców domu?
-, Jakie są zasady zachowania w domu?
4. Utworzenie „ Kodeksu dobrego mieszkańca Ziemi”: (praca w grupach),
- Rozdanie kartek, na których uczniowie po uzgodnieniach wpisują
po jednej zasadzie na każdej kartce (starannie)
- Przedstawiciele grup naklejają swoje kartki na dużą kartkę szarego
papieru, jeżeli podobne propozycję się już pojawiły to doklejają tylko nowe.
5. Odczytanie wspólnie utworzonego kodeksu i obietnica jego przestrzegania.
PRZYKŁAD:
KODEKS DOBREGO MIESZKAŃCA ZIEMI
|
---|
Autorka scenariusza: mgr Anna Biesiada
……………………….
Załącznik nr 2.
Krzyżówka:
1. | |||||
---|---|---|---|---|---|
2. | |||||
3. | |||||
4. | |||||
5. | |||||
6. | |||||
7. | |||||
8. | |||||
9. | |||||
10. | |||||
11. | |||||
12. | |||||
13. | |||||
14. |
Metalowe części zużytych przedmiotów.
Nieczystości odprowadzane do wód.
Najwyższe rośliny.
Niezbędny do oddychania, produkowany przez rośliny.
Bez niej nie ma życia.
Biało – czarny niedźwiadek żyjący w Azji, zagrożony wyginięciem.
Naturalne zbiorowisko drzew.
Zielone płuca miasta.
Gazy wytwarzane przez samochody.
Dźwięki uciążliwe dla ludzkiego ucha.
Środki stosowane w rolnictwie dla uzyskania lepszych plonów.
Odpady wyrzucane z domów.
Jej zbieranie chroni lasy.
Rozdzielanie odpadów ze względu na rodzaj tworzywa.
Załącznik nr 3.
Rebus.
Rozwiązanie:
_______________ - _______ ______________ _________ .
Rebus.
Rozwiązanie:
_______________ - _______ ______________ _________ .
Załącznik nr 1.
Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje
Dzień Ziemi obchodzony jest w okresie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w czasie równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie ludzi dzień trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej wszyscy przedstawiciele homo sapiens, dzielą między siebie tą samą planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem.
Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się w bloku państw socjalistycznych Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI w. Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o nasze środowisko naturalne.