Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Doskonalenie startu niskiego
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń kształtuje umiejętność pokonywania krótkich odcinków szybkim biegiem - biegi krótkie. Uczeń kształtuje umiejętność prawidłowego układu rąk i nóg przy starcie niskim.
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje ogólną sprawność psychomotoryczną.
- Wiadomości : Uczeń zna sposoby kształtowania szybkości.
- Postawy i Motywacje : Uczeń wykonuje polecenia nauczyciela. Uczeń dąży do coraz lepszego wykonywania ćwiczeń.
Data: 12.09.2011
Środki dydaktyczne: chorągiewki
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2d dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe)
|
Realizacja celów
|
Uwagi organizacyjno-metodyczne
|
1.Część wstępna (10' - 15') 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3.Rozgrzewka
|
1a. Zbiórka. 1b. Sprawdzenie obecności. 1c. Kontrola ubioru i gotowości do zajęć.
2a. Podanie tematu lekcji. 2b. Zwrócenie uwagi na rolę doskonalonego elementu technicznego.
3a. „Lawina”
3b - skip A w miejscu - skip C w miejscu - podskoki obunóż - podskoki na jednej nodze (L/P) - przysiad podparty - wyrzut nóg w tył (10 razy) - przysiad - podskoki do góry - bieg bokserski w miejscu - krążenia ramion w przód i w tył - na przemian stronne krążenia ramion w przód i w tył - krążenia tułowia - skłony do lewej nogi, do środka i do prawej nogi - skłony z dotknięciem podłogi palcami bez zgięcia kolan. |
|
1a.-1c. dwuszereg, kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie strojów, obuwia), 1 min.
2a.-2b. dwuszereg, 1 min.
3a. bieg w rozsypce 3a.-3b. 12 min.
3b. bieg po obwodzie |
2. Część główna (20' - 25') 4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej. |
4a. Biegi. Ramiona ugięte w łokciach. - bieg truchtem z wysokim unoszeniem kolan, (15 s) - bieg truchtem z wysokim unoszeniem pięty w tył do góry, (15 s) - szybki luźny bieg - przebieżki, (2 min) - bieg sprinterski z pozycji stojącej. (1 min)
4b. Ćwiczenie startu niskiego. Start niski z bloków. Ćwiczący wykonują start niski i bieg na krótkich odcinkach do 20 m. (8 razy)
4c. Wyścigi w dwójkach ze startu niskiego Ustawienie do startu niskiego. Na sygnał nauczyciela zawodnicy biegną, okrążają chorągiewkę i wracają - następna osoba z rzędu wykonuje to samo. Za każde zwycięstwo jest 1 punkt. Wygrywa ten zespół, który zdobędzie jak najwięcej punktów. |
.
SM, U1, U2, W, P i M1
|
4a.-4d. nauczyciel pokazuje ćwiczenie i objaśnia jego zasady, ustawia ćwiczących odpowiednio, ok.25 min.
|
3. Część końcowa (3' - 5') 5.Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie pozalekcyjnym. |
5a. Ćwiczenia uspokajające. „Kto zmienił miejsce” Wyznaczone dziecko przygląda się jakie jest ustawienie kolegów, odwraca się do pozostałych tyłem, wówczas dwie osoby zmieniają się miejscami. Zadaniem osoby wyznaczonej, która odwraca się twarzą do kolegów jest odgadnięcie kto zmienił miejsce.
6a. Zebranie przyborów i sprzętu. 6b. Zbiórka 6c. Omówienie lekcji.
Wskazanie najczęstszych błędów i najlepiej ćwiczących
7a. Wdrażanie uczniów do aktywności poza zajęciami |
|
5a. zwrócenie uwagi na szczególne wyciszenie dzieci podczas wykonywania ćwiczenia uspokajającego, ok. 2-3 min
7a. zachęcenie uczniów do aktywności fizycznej w czasie pozalekcyjnym. |