Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Nauczanie rzutu do kosza w biegu po chwycie piłki podanej przez partnera
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać rzut do kosza w biegu po podaniu partnera.
- Sprawność motoryczna : Uczeń kształtuje koordynację ruchową.
- Wiadomości : Uczeń zna technikę wykonania dwutaktu. Zna błędy związane z krokami.
- Postawy i Motywacje : Uczeń jest zdyscyplinowany, potrafi współdziałać w grupie.
Data: 27.09.2011
Środki dydaktyczne: pachołki, piłki koszykowe, ławeczki gimnastyczne.
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2a/2c dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - porządkowe |
I Część wstępna (10-15 min) 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
II Część główna (25-30 min) 4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
III Część końcowa (3-5 minut) 5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
3. Podanie tematu lekcji 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elem. technicznego w grze.
Zabawa ożywiająca "Berek z toczeniem piłki" Każdy ćwiczący toczy piłkę po podłożu. Kontakt z piłką ma ręka. Osoba dotknięta przez berka staje się berkiem.
W biegu: -krążenia piłki wokół bioder, -krążenie LR, PR podrzuca piłkę, -krążenie PR, LR podrzuca piłkę, -przerzucanie piłki z lewej do prawej ręki ponad głową, -na znak N podrzut piłki, przysiad i chwyt w wyskoku -krok odstawno- dostawny, piłka krąży dookoła bioder, na sygnał zmiana kierunku - krok skrzyżny do środka i na zewnątrz koła, piłka j.w..
W miejscu: - podrzucanie piłki, obrót i chwyt, - trzymanie piłki oburącz i krążenie T, -w rozkroku-toczenie piłki po „ósemce” - wypuszczenie piłki za plecami tak aby złapać ją z przodu między nogami, - siad równoważny- ugięcie jednej nogi i przekazanie pod nią piłki, zmiana nogi -leżenie przodem- przetaczanie piłki pod klatką piersiową -leżenie tyłem, piłka między kostkami, przekazanie do rąk leżących za głową
-W dwójkach wykonywanie rzutu pozycyjnego do partnera. -Uczeń kozłując piłkę obiega partnera po czym wraca na swoje miejsce i wykonuje podanie oburącz
Wyścig: „Kto więcej razy poda piłkę w czasie biegu”. Na sygnał zawodnicy drużyny ustawionej na obwodzie połowy boiska podają piłkę zaczynając od zawodnika pierwszego. Podania trwają tak długo, aż wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej nie skończą wyścigu wokół nich. Kolejny zawodnik drużyny obiegającej może startować kiedy poprzednik minie linię mety.
Technika: 1. Objaśnienie i pokaz
2. Uczniowie ustawieni pod koszem wykonują rzut o tablicę z miejsca. Następnie zbierają ją i biegną kozłując pod drugi kosz gdzie wykonują to samo ćwiczenie.
3. Uczniowie ustawieni pod koszem. Wykonują dwutakt bez piłki, stawiając nogi przy znacznikach kończą wyskokiem z dotknięciem tablicy. Przemieszczają się pod drugi kosz wykonując podskoki z wysokim unoszeniem kolan.
4. Uczniowie ustawieni pod koszem. Jedna bliżej kosza. Uczeń podaje do niej, następnie zabiera ją z jego wyciągniętej ręki i wykonuje rzut do kosza w biegu. Osoba trzymająca piłkę zbiera ją spod kosza i biegnie kozłując slalomem do połowy sali następnie wykonuje zatrzymanie na 1 bądź 2 tempa i wykonuje podanie do ostatniej osoby w rzędzie.
5. J.w tylko piłka podawana przez partnera, a nie trzymana na dłoni.
Taktyka:
1. Uczniowie w dwójkach. Jeden kozłuje piłkę środkiem sali. Drugi obiega go prawą stroną ruszając chwilę po nim. Otrzymuje piłkę. Dobiega z nią w okolice końca boiska podaje do partnera który wykonuje rzut w biegu. Wracają truchtem na drugą stronę sali podając piłkę między sobą 2. Uczniowie w trójkach. Ustawieni na szerokości sali. Piłka u osoby w środku. U wykonuje podanie do któregoś z partnerów następnie biegnie w kierunku podania. Następnie U z piłką podaje na drugą stronę i biegnie tam. W ten sposób dobiegają do kosza. U który ma piłkę kozłuje ją w kierunku kosza i podaje do partnera który kończy akcję rzutem w biegu
Gra : Gra szkolna 5 na 5. Liczą się tylko punkty zdobyte po dwutakcie.
Uczniowie wykonują dowolne rzuty do kosza.
-wyznaczenie uczniów do zebrania środków dydaktycznych -zbiórka - omówienie lekcji
-wskazanie zastosowań wykonanych ćwiczeń. |
PiM
PiM
PiM
W
U,Sm
U,Sm
U,Sm,W
U,Sm,W
U,Sm,PiM
U,Sm,PiM
U,Sm,W,PiM
PiM |
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu.
Ćwiczący w rozsypce na sali. N wyznacza 2 berka. Każda osoba posiada piłkę. Czas trwania : 2 minuty
Ćwiczący poruszają się truchtem po obwodzie sali.
Ćwiczący są rozstawieni na obwodzie sali.
Ustawienie w dwójkach ok 4-5 m od siebie
Zwrócić uwagę aby osoba otrzymująca podanie była odwrócona w stronę podającego
Uczniowie wracają bokiem aby nie przeszkadzać następnym ćwiczącym
Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły |