Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Nauczanie odbicia piłki w pozycji o zachwianej równowadze (kołyska).
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi poprawnie odbić piłkę z pozycji o zachwianej równowadze
- Sprawność motoryczna : Uczeń doskonali sprawność kondycyjną z akcentem na siłę mięśni nóg
- Wiadomości : Uczeń wie jak poprawnie należy sie zachować przy odbiciu niespodziewanej piłki
- Postawy i Motywacje : Uczeń bierze aktywny udział w zajęciach i współpracuje w zespole dwuosobowym.
Data: 23.09.2011
Środki dydaktyczne: pachołki, materace, piłki
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2a dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I Część wstępna (10'-15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a)bieżna
b)kształtująca
c)specjalistyczna |
„Berek rokroczny”- jedna osoba jest berkiem, złapany staje w rozkroku obunóż. Aby go uwolnić należy przejść pomiędzy jego nogami.
Ćwiczenia w biegu:
Ćwiczenia w miejscu: -obszerne krążenie biodrami trzymając piłkę nad głową -w rozkroku skłony T w przód z pogłębianiem trzymając piłkę w rękach -w rozkroku skłony T do NL i NP trzymając piłkę w rękach -wypad w przód na jedną nogę z pogłębieniem (LN i PN) -pozycja jw. przetaczanie piłki pomiędzy nogami w kształcie „ósemki” -podbijamy piłkę kolanem do góry i łapiemy w ręce, L i P NN -w pozycji stojącej trzymamy piłkę pod podeszwą i podskokiem zmieniamy nogę -skoki prze piłkę obunóż bokiem -w siadzie prostym turlamy piłkę wokół siebie - siad równoważny z piłką miedzy NN -Leżenie przodem piłka oburącz z przodu - skłony T w tył -Leżenie przewrotne z piłką trzymaną między stopami -3 przebieżki z przyspieszeniem. |
Uczeń posiada umiejętność wykonania zbiórki i podstawowych komend.
PiM
PiM
Uczeń potrafi wykonywać proste ćwiczenia rozgrzewające.
|
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu.
Ustawienie ćwiczących w rozsypce.
Ustawienie ćwiczących na obwodzie koła. Uczniowie pobierają piłkę od nauczyciela.
Ustawienie ćwiczących w rozsypce |
II Część główna (25-30') 4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej |
Wyścigi rzędów: a)Start z linii końcowej, wykonujemy dwa przewroty przez bark, na czworakach do pachołka, wracając skaczemy na nodze prawej, od polowy na nodze lewej. b)Start z linii końcowej, podskoki w przysiadzie , przewrót w przód, skacząc na jednej nodze do pachołka, okrążamy pachołek, wracając w podporze tyłem.
Nauczanie danego elementu 1.Uczeń w przysiadzie z ramionami wciągniętymi przed siebie ma za zadanie przetoczyć się na plecy. 2.Uczeń w leżeniu tyłem ma podciągnąć kolana do klatki piersiowej , ręce spleść pod kolanami i „zakołysać się” na plecach. 3.Uczeń wykonuje przewrót w tył . 4.Walka kogutów w przysiadzie (uczniowie po utracie równowagi przetaczają się na plecy i robią kołyskę. 5.Uczeń ćwiczący na sygnał partnera wykonuje kołyskę w tył. W miejscu w czasie siadania ćwiczący formuje koszyczek przed twarzą. Powrót do pozycji wyjściowej przez wymach nogi w górę. Wstając może podpierać się jedną ręką o podłoże. 6.Uczeń rzuca piłkę do partnera który łapie piłkę i odrzuca piłkę wykonując kołyskę w tył. Powraca do pozycji wyjściowej. 7. Ćw. J.w z odbiciem piłki sposobem górnym do partnera. 8. Ćw. Jw. Z odbiciem piłki sposobem dolnym do partnera |
S,PiM
S, PiM
S, PiM
S, PiM
S, PiM
S, PiM
S, W ,PiM
U, S, W, PiM
U, S, W, PiM |
Ćwiczący są podzieleni na 3 zespoły .
Ćwiczący ustawieni są w rozsypce.
Ćwiczący dobierani są parami.
Ćwiczący ustawieni są naprzeciwko siebie. Uczniowie pobierają jedną piłkę na parę. Uczeń stojący bliżej ściany pobierają piłkę. |
III Część końcowa ( 3'-5')
|
- Zabawa -,,Punkty podporu`' Nauczyciel podaje ile punktów podporu może przyjąć uczeń np. 1 - stanie na jednej nodze , 5 - obie stopy , obie ręce , głowa itp.
- Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu - Zbiórka
-Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, wskazanie zastosowań utylitarnych nauczanego bądź doskonalonego elementu. |
PiM
PiM |
Ustawienie ćwiczących w rozsypce.
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu, Określenie osób odpowiedzialnych za sprzątnięcie pomocy dydaktycznych |