Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Taniec nowoczesny
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : U. potrafi zatańczyć podstawowe kroki TANCA NOWOCZESNEGO
- Sprawność motoryczna : Uczniowie kształtują koordynacje ruchowa oraz siłę mięśni.
- Wiadomości : U. wie, w jaki sposób zatańczyć poprawnie kroki oraz na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. Historia Tańca
- Postawy i Motywacje : Bezpieczeństwo podczas zajęć. Kontrola prawidłowej sylwetki
Data: 12.09.2011
Środki dydaktyczne: radiomagnetofon , płyty z muzyką
Liczba uczniów: 14
Klasa: 3ad dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść zadań |
Realizacja celów |
Uwagi |
1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć
2.Nastawienie u. do aktywnego udziału w lekcji |
Zbiórka -sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć
-podanie tematu lekcji
-wytłumaczenie przydatności ćwiczeń |
Postawy i Motywacje |
xxxxxxxxx N
Cisza na sali |
3.Rozgrzewka,rozwój psychomotoryczny zadania korektywne. |
Rozgrzewka: - berek (ranny), uczniowie biegają po sali, zadaniem berka jest złapać innych uczniów, uczeń złapany łapie się w miejscu gdzie został dotknięty przez berka , teraz on jest berkiem i goni innych uczniów
Ćwiczenia w rozsypce: - w rozkroku na przemian stronne ruchy głowa przód, tył, prawo, lewo. -ćwiczenia ramion wznosy góra, dół oraz ruchy obwodzenia barków . -ćwiczenia klatki piersiowej , wypychanie klatki w przód cofanie w tył oraz na boki , połączenie wszystkich ruchów krążenia klatki piersiowej . -ćwiczenia bioder krążenia bioder wokół osi kręgosłupa , poruszanie bioder po ósemce. -ćwiczenia nóg , przysiad wyrzut nóg zabranie nóg , wyprost. -ćwiczenia stóp-łydek, unoszenia na stopach oderwanie pięt od podłoża i powrót -ćwiczenia mięśni brzucha, leżenie tyłem, ugięte kolana skłony ciała do kolan -ćwiczenia mięśni grzbietu, leżenie tyłem jednoczesne unoszenie rąk oraz nóg do góry - ćwiczenia rozluźniające i rozciągające na ziemi -2-3 ćwiczenia z pomocą nauczyciela |
Zabawowo-klasyczna
Naśladowcza
Bezpośredniej celowości ruchu
Naśladowcza
Bezpośredniej celowości ruchu
Naśladowcza |
Uczniowie wykorzystują całą salę gimnastyczną
Ćwiczenia przy muzyce
x x x x x x x x x x x x x x x
N
|
4.Realizacja zadania głównego lekcji. |
Nauka tańca Nowoczesnego - nauka rozpoznania rytmu w muzyce na podstawie różnych utworów za pomocą wyklaskiwania rytmu.
-nauka podstawowych figur w rozliczeniu ósemkowym kolejno figura 1, 2 ,3 … pokaz nauczyciela opis słowny , poprawianie uczniów popełniających błędy.
-postawa rozkroczna zaczynamy od nogi prawej 4 kroki w tył na 5 zmiana kierunku w przód do 8 z jednoczesnym chwytem za koszulkę i wyskokiem w tył -obroty trój-krokowe w prawo na „i” przed 3 wymach noga wewnętrzna w górę i ponownie to samo w lewo na 8 po wyskoku przysiad -wyrzut nóg w tył do podporu przodem przejście do podporu tyłem opad ciała w dół na 5 uniesienie na 7,8 wstać -pozycja trójkąta prawa noga na palcach lewa na pięcie na przemian stronne kroki do 5 na 7 obrót 8 stop. -krok i tył prawą nogą z jednoczesnym uniesieniem przedramion na wysokość bioder dostawić nogę lewą na 3,4 krok prawa i lewą nogą w przód . zwrot o 90 stopni w prawo , podciągniecie lewej nogi do ciała odwodzenie kolejno tej nogi obrót wykonany w przysiadzie. -podskoki na lewej i prawej nodze z akcentowaniem nogi przeciwnej na 5 akcent ruch odwodzenia i przywodzenia stopy zwrot w prawo .
-próba zatańczenia do liczenia nauczyciela bez muzyki
- cała grupa ,(konkurs kto lepiej)
- próba tańca z muzyką cała grupa |
Bezpośredniej celowości ruchu
Naśladowcza
Naśladow- cza
Naśladow- cza
Zabawowo-klasyczna
Zabawowo-klasyczna |
Uczniowie w rozsypce na całej sali
Uczniowie wykorzystują całą salę gimnastyczną
|
5.Uspokojenie organizmu
6.Czynnosci organizacyjno porządkowe
7.Nastawienie do samodzielnych zajęć
|
- marsz wokół sali wdechy i wydechy z jednoczesnym wznosem i opustem ramion - relax przy muzyce swobodne leżenie na ziemi słuchanie muzyki
- zbiórka
- podsumowanie zajęć - wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących - zachęcenie uczniów do podejmowania aktywności fizycznej w czasie wolnym |
Postawy i Motywacje |
Cw .oddechowe
xxxxxxxxx N
Cisza na sali |