Nowy folder (3), 1cd-1ab-12.09, Scenariusz lekcji wychowania fizycznego


Scenariusz lekcji wychowania fizycznego

(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)

Prowadzący: Tomasz Barański

Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,

II rok - studia stacjonarne

CELE LEKCJI :

- Umiejętności : Uczeń potrafi wykonać przewrót w przód

- Sprawność motoryczna : Uczeń doskonali zwinność

- Wiadomości : Uczeń wie jak wygląda asekuracja przy przewrocie w przód

- Postawy i Motywacje: Uczeń jest zmotywowany do zachowania bezpieczeństwa podczas zajęć. Uczeń jest zmotywowany do uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych

Data: 12.09.2011

Środki dydaktyczne: pachołki, woreczki, piłki

Liczba uczniów: 14

Klasa: 1cd/1ab chłopcy

Miejsce: Sala gimnastyczna

Tok lekcji

Treści szczegółowe

Realizacja celów

Uwagi organizacyjno-metodycze

I. Część wstępna

(10-15 minut)

1. Zorganizowanie grupy, sprawdzanie gotowości do zajęć.

2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji. Wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.

3. Rozgrzewka

b) kształtująca

1. Zbiórka

2. Sprawdzenie gotowości do zajęć

3. Podanie tematu lekcji

4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego elementu technicznego.

Zabawa ożywiająca:

„Sieć”

- Gdy berek kogoś złapie, chwyta się z nim za rękę. Podobnie jest z następnymi schwytanymi. Kolejne osoby mogą być łapane tylko przez ćwiczących znajdujących się na końcach sieci.

Ćwiczenia w miejscu:

- skłony głowy w przód i w tył,

- krążenia ramion w przód,

- krążenia ramion w tył,

- wypad prawej nogi w przód, pogłębienie,

- wypad lewej nogi w przód, pogłębienie,

-siad prosty, nogi wyprostowane, dotknięcie palcami dłoni palców u nóg,

- siad płotkarski, dotknięcie głową kolana nogi wyprostowanej (raz na jedną nogę, raz na drugą),

- leżenie przodem, wznos ramion i klatki piersiowej w górę,

- leżenie tyłem, nożyce poprzeczne i pionowe,

PiM2

S,

Dwuszereg.

Sprawdzenie strojów i obuwia zmiennego.

Prowadzący wybiera berka.

Ćwiczący ustawieni na obwodzie koła.

II. Część główna

(20-30 minut)

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych, kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.

Wyścigi:

a) Start z linii końcowej, uczniowie z woreczkiem pod brodą biegną do pachołka(zostawiają woreczek), następnie wracają do rzedu na czworakach tocząc piłkę głową. Kolejny ćwiczący wykonuje takie same ćwieczenia tylko, że w odwrotnej kolejności

b) Start z linii końcowej, wykonując skoki zajęcze docieraja do poachołka, okrąża go i wraca do rzędu w podporze tyłem.

Nauczanie danego elementu technicznego:

1. Objaśnienie i pokaz przewrotu w przód.

- w przysiadzie podpartym wykonanie przetoczenia w tył na plecy do leżenia przewrotnego i powrót do pozycji wyjściowej.

- w przysiadzie podpartym wykonanie skłonu głowy w przód z dotknięciem brodą mostka i czołem kolan.

- z przysiadu podpartego, wznoszenie bioder z jednoczesnym wychyleniem w przód i przeniesieniem ciężaru ciała na RR

- z klęku podpartego na pochylni wykonanie przetoczenia w przód do siadu prostego na pochylni

- z przysiadu podpartego przed materacem wykonanie przewrotu w przód do przysiadu podpartego z pomocą.

- jw. samodzielnie.

- z pozycji stojącej przed materacem wykonanie przewrotu w przód do przysiadu podpartego.

- wykonanie porzewrotu w przód po naskoku do przysiadu podpartego.

U1,SM1,W1,PiM1

U1,SM1,W1,PiM1

U1,SM1,W1,PiM1

U1,SM1,W1,PiM1

U1, SM1, W1, PiM1

Podział uczniów na 3-4 grupy.

Prowadzący ustawia się bokiem do ćwiczących.

Prowadzący przy każdym ćwiczeniu zwrawca uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń.

Część końcowa

(5 minut)

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie pozalekcyjnym.

1. Ćwiczenie uspokajające:

Gra w kolory

- wybrana osoba rzuca piłkę do któregoś z pozostałych uczniów podając równocześnie jakiś kolor. Piłka musi zostać złapana na każdy kolor z wyjątkiem czarnego. Gdy ćwiczący złapie „czarną” piłkę nie złapie piłki innego koloru zmienia się miejscem z rzucającym.

2. Zebranie przyborów i sprzętu oraz innych środków dydaktycznych.

3. Zbiórka.

4. Omówienie lekcji.

5. Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywanie w czasie wolnym.

PiM2

Uczniowie siedzą w siadzie skrzyżnym w półkolu. Prowadzący wybiera jedną osobę która siada z piłką naprzeciwko reszty grupy

Ustawienie:

dwuszereg.


