KONKURS NA SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
„KIBIC NA SZÓSTKĘ”
INFORMACJE WSTĘPNE:
Klasa: 4, Szkoła Podstawowa
Przedmiot nauczania: wychowanie fizyczne
Liczba uczniów: 26
Czas trwania lekcji: 45 min.
TEMAT LEKCJI: Wyścigi na wesoło z uwzględnieniem zasad fair play – Kibic na szóstkę.
CELE LEKCJI: Kształtowanie wśród uczniów postaw zgodnych z zasadami kulturalnego kibicowania i fair play w sporcie.
UCZEŃ UMIE dopingować swoją drużynę w sposób kulturalny.
UCZEŃ WIE jaka jest różnica między kibicem na szóstkę a pseudokibicem.
UCZEŃ POTRAFI rywalizować zgodnie z zasadami fair play.
UCZEŃ STOSUJE różne formy kibicowania (hasła, piosenki, okrzyki, plakaty itp.).
METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI: twórcza, odtwórcza, burza mózgów, pogadanka;
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: wydruk z Internetu definicji słów KIBIC I PSEUDOKIBIC, puzzle z widniejącym hasłem „JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ” ( przedstawiające wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn), brystol, klej, nożyczki, flamastry, bibuła, artykuły i zdjęcia z gazet o tematyce sportowej, balony, tuby zrobione z bloku technicznego, grzechotki (plastikowe butelki z kamykami w środku), plakaty z hasłami dopingującymi drużyny; sprzęt sportowy wykorzystywany do zadań w wyścigach: 4 pachołki, gazety, 2 piłeczki pingpongowe, 2 rakietki do tenisa stołowego, balony, 2 piłki do siatkówki.
PROPONOWANA PRACA DOMOWA: na 3 dni przed planowanymi zajęciami klasa zostaje podzielona na dwie 12 – osobowe drużyny (6 zawodników i 6 kibiców, którzy co dwie konkurencje będą zamieniać się rolami – czyli wszyscy ćwiczą i wszyscy są kibicami). Uczniowie otrzymują pisemne instrukcje i zalecenia dotyczące zasad udziału w „zawodach” – każda drużyna przygotowuje 8 haseł dopingujących swoją drużynę (doping nie może zawierać treści obraźliwych dla przeciwnika), a także przygotowują plakaty i pompony oraz grzechotki. Przygotowane przez uczniów hasła i okrzyki będą prezentowane i oceniane pomiędzy konkurencjami sportowymi.
ZAŁĄCZNIKI: obrazek zawierający hasło „ JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ”, który należy ułożyć z puzzli w czasie jednej z konkurencji, pisemne instrukcje dla uczniów dotyczące udziału w „zawodach”.
BIBLIOGRAFIA: R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”.
UWAGI: Ćwiczenia w wyścigach można dobrać i zmieniać dowolnie – w zależności od tego, jakie umiejętności chce się doskonalić i jaki jest to rodzaj lekcji. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonania zadania domowego, na treść haseł dopingujących oraz na jakość ich wykonania i zaprezentowania, a także na dokładność wykonywanych ćwiczeń.
EWALUACJA: Pogadanka na końcu zajęć, podczas której uczniowie własnymi słowami definiują pojęcie KIBICA i PSEUDOKIBICA oraz wyjaśniają na czym polega zasada FAIR PLAY; stworzenie i zaprezentowanie gazetki ściennej zatytułowanej „KIBIC NA SZÓSTKĘ”.
PRZEBIEG LEKCJI:
Część wstępna: (3 min.)
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, zapoznanie uczniów z tematem zajęć. Przypomnienie przez nauczyciela znaczenia terminu FAIR PLAY. Zlecenie osobom niećwiczącym wykonanie gazetki (na brystolu) zatytułowanej „KIBIC NA SZÓSTKĘ”.
Część główna A: (10 min.)
Zabawa ożywiająca: „Dzień i noc”
Ćwiczenia wykonywane w biegu:
Ćw. RR
Jednoczesne krążenia RR w przód
Jednoczesne krążenia RR w tył
Na przemian stronne krążenia RR w przód
Na przemian stronne krążenia RR w tył
Ćw. NN
Rzuty prostych NN w przód
Rzuty prostych NN w tył
Bieg z wysokim unoszeniem kolan
Bieg z uderzaniem piętami o pośladki
Ćwiczenia wykonywane w marszu:
Ćw. T
Marsz w opadzie T
Co trzeci krok skłon T w przód
Ćw. RR i NN
RR w bok – co krok wznos N i klaśnięcie pod kolanem (raz pod lewą N, raz pod prawą N)
Marsz na czworakach do połowy sali, od połowy sali marsz w podporze tyłem
Ćwiczenia wykonywane w biegu:
Ćw. T
Bieg, „Zbieranie grzybków” raz z prawej strony, raz z lewej
Ćw. NN
Krok odstawno – dostawny nisko na NN
Marsz w przysiadzie z chwytem za kostki do połowy Sali, od połowy trucht tyłem
Ćwiczenia wykonywane w miejscu:
Ćw. T
Rozkrok, RR w górze - skłony T w lewo i prawo
Krążenia bioder w lewo i prawo
Obszerne krążenia T w lewo i prawo
Opad T w przód, skrętoskłony
Ćw. RR
Klęk podparty, ugięcia i wyprosty RR
Ćw. T
(mm brzucha) Leżenie tyłem, NN ugięte w lekkim rozkroku – wznosy T z RR na karku
(mm grzbietu) Leżenie przodem, RR ugięte przy klatce piersiowej – wyprost RR do skłonu T w tył
Ćw. skocznościowe
„Pajacyki”
Podskoki obunóż w przód, w tył, na boki
Ilość powtórzeń danego ćwiczenia należy dostosować do poziomu umiejętności i możliwości grupy.
Część główna B: (28 min.)
Podział klasy na dwa wcześniej ustalone zespoły oraz wyznaczenie w każdej drużynie dwóch 6 – osobowych podzespołów (6 zawodników i 6 kibiców w jednej drużynie, którzy co dwie konkurencje będą zamieniać się rolami).
Ze względu na bezpieczeństwo oraz mając na uwadze małą przestrzeń Sali, wyścigi rzędów odbywać się będą wahadłowo tj. 3 zawodników z jednej drużyny po jednej stronie sali i 3 naprzeciwko po drugiej stronie. Wyścig rozpoczyna się z siadu skrzyżnego i trwa do momentu, aż uczniowie wrócą na swoje miejsca i usiądą w siadzie skrzyżnym.
X X X X X X
KONKURENCJE:
Bieg z rozłożoną na brzuchu gazetą. Gazety nie wolno przytrzymywać ramionami (gdy gazeta upadnie, należy wrócić do miejsca, w którym się to stało i kontynuować bieg). W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują po jednym haśle dopingującym swoje drużyny. Przyznanie punktów za doping.
Bieg z kozłowaniem piłki – w jedną stronę prawą ręką, w drugą – lewą ręką. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)
Bieg z piłeczką pingpongową ułożoną na rakietce do tenisa stołowego trzymana w prawej ręce. Powrót z rakietką trzymaną w lewej ręce. Piłeczki nie wolno przytrzymywać dłonią, palcem itp. (Gdy piłeczka upadnie, należy ją złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować bieg.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
Bieg na czworakach: przy pomocy dmuchnięć, należy przetoczyć po parkiecie piłeczkę pingpongową na drugą stronę. Piłeczki nie wolno dotykać. Kolejna osoba startuje w momencie, gdy piłeczka i zawodnik! miną pachołek. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)
Podskoki obunóż z balonem trzymanym między kolanami. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
Bieg w podporze tyłem z balonem ułożonym na brzuchu. Balon nie może być przytrzymywany rękoma. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról)
Bieg z podbijaniem balona – w jedną stronę prawą ręką, w drodze powrotnej – lewą ręką. Następna osoba startuje dopiero w momencie, gdy zawodnik i balon miną pachołek.(Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
Należy przetransportować balon na drugą stronę bez użycia rąk w taki sposób, by nie miał on styczności z parkietem. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać, ale nie rękoma! i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig.
Kibice prezentują kolejne hasło dopingujące swoją drużynę. Przyznanie punktów za doping.
KIBICE I ZAWODNICY ŁĄCZĄ SIĘ! W 12 – OSOBOWYCH GRUPACH BIORĄ UDZIAŁ W OSTATNIEJ KONKURENCJI.
Należy ułożyć z 14 puzzli obrazek z widniejącym hasłem „JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ”, przedstawiający wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn. (Każda drużyna ma swoje puzzle.) Tę konkurencję wygrywa zespół, który jako pierwszy ułoży układankę.
Przyznanie punktów za tę konkurencję.
Część końcowa: (4 min.)
Podsumowanie punktacji, nagrodzenie zwycięskiej drużyny oklaskami i balonami z napisami: np. Kasia - KIBIC NA SZÓSTKĘ (napis wykonany flamastrem).
Zbiórka, podsumowanie i omówienie zajęć. Próba stworzenie przez uczniów definicji KIBICA NA SZÓSTKĘ i PSEUDOKIBICA. Zaprezentowanie stworzonej podczas lekcji przez osoby niećwiczące gazetki (oraz umieszczenie jej podczas przerwy w gablocie sportowej w widocznym miejscu na korytarzu szkolnym), pożegnanie.
Opracowała: Anna Bujanowska
Szkoła Podstawowa nr 17
w Gorzowie Wielkopolskim