Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B
Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków
Data: 12.03.2010
Czas trwania zajęć: 180 min
Prowadząca: Anna Fornal
Temat bloku: W pracowni artysty.
Temat dnia: „Malarstwo to moja pasja” – wywiad z malarzem.
Cele ogólne
Przybliżenie pracy malarza.
Rozwijanie wyobraźni i twórczej postawy.
Kształtowanie umiejętności pisania opowiadania na określony temat.
Cele operacyjne: Uczeń:
prezentuje postawę twórczą,
tworzy spójną wypowiedź na określony temat,
sprawnie rozwiązuje zadania rachunkowe,
z zaangażowanie maluje obraz,
Metody i techniki pracy: pogadanka, praca praktyczna, opowiadanie
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: farby, pędzle, zestaw podręczników „Ja, Ty - My” do kl. III, kartki oklejone gazą
Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.
Przebieg zajęć
Spotkanie na dywanie.
Uczniowie siadają na dywanie i rozmawiają z nauczycielem na temat samopoczucie, poprzedniego dnia, itd.
Sprawdzenie zadania domowego.
Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.
Czytanie wywiadu z malarzem Jackiem Yerką (Podręcznik – cz. 2, str. 46 - 49).
Uczniowie czytają wywiad z malarzem z podziałem na role (redaktor, malarz). Po przeczytaniu odpowiadają na pytania nauczyciela:
Skąd Jacek Yerka bierze pomysły na swoje obrazy?
Jak wygląda jego warsztat?
Co jest istotne dla pracy malarza?
Jak wygląda dzień pracy malarza?
Co jest najważniejszym narzędziem dla malarza?
Jak pielęgnować i rozwijać wyobraźnię? Czy zgadzacie się z tym? Dlaczego?
Ustne opisywanie obrazów J. Yerki.
Uczniowie w grupach mają przygotować krótki opis jednej z reprodukcji obrazów J. Yerki. Każda grupa prezentuje przydzielony jej obraz.
Wyszukiwanie szczegółów w oglądanych obrazach.
Uczniowie rozwiązują zadania z Ćwiczeń na str. 48 i na str. 50. Po rozwiązaniu wskazani prze nauczyciela uczniowie czytają swoje odpowiedzi.
Tworzenie opowieści do obrazów J. Yerki.
Każda grupa ma za zadanie stworzyć opowieść, której ilustracją będzie wybrany przez nich obraz malarza. Prezentacja opowiadań.
Rozwiązywanie zadań matematycznych (Podręcznik 2M, str.37 - 38).
Wybrani uczniowie prezentują rozwiązania na tablicy.
Malowanie na „płótnie”.
Nauczyciel ustawia na krześle przykrytym obrusem ekspozycję martwej natury „Tulipany w wazonie”. Uczniowie dostają kartki oklejone gazą aby efekt malowania przypominał malowanie na płótnie. Każdy indywidualnie próbuje namalować ekspozycję.