Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie dzieci 3, 4 i 5-letnich
Temat: Grecja
Grupa: 3, 4, 5- latki
Data: 26.06.2013r.
Cele główne zajęcia:
- rozbudzenie zainteresowań życiem, kulturą, sztuką i językiem ludzi w Grecji
- poznanie symboli narodowych
- odczuwanie zadowolenia i radości w czasie wspólnych zabaw
Cele szczegółowe – uczeń:
- zna barwy narodowe Grecji
- potrafi wskazać na mapie Europy położenie Grecji
- wie, jak wygląda strój greckiego wojownika
- wie jak wyglądają oliwki, gdzie rosną i jak smakują
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
- wie, czym jest Olimpiada
- kojarzy taniec Zorrba z Grecją
Środki dydaktyczne:
mapa Europy, flaga Grecji, komputer i slajdy (Akropol, Teatr grecki,
Posągi bogów i bogiń, Kamieniczki, Góra Olimp, zdjęcia greckiej porcelany), strój greckiego wojownika, muszle, płyta cd z melodią Zorrby, 2 woreczki, lina, piłka, 2 koce, składniki do greckiej sałatki (oliwki, ser feta, ogórek, pomidor, papryka, sałata), wybrany mit grecki w wersji dziecięcej
Przebieg zajęć:
1.Położenie-Odszukiwanie i wskazywanie na mapie Europy położenia Grecji.
2.Kalimera-Powitanie w języku greckim: Kalimera.
3. Flaga- Prezentacja flagi- kolorowanie zgodnie z wzorem flagi w paszporcie.
4. Greckie cuda -Oglądanie slajdów z zabytkami greckimi- Akropol, Teatr grecki, Posągi bogów i bogiń, Kamieniczki, Góra Olimp.
5. Grecki wojownik- N pyta dzieci czy wiedzą jak dawno, dawno temu mógł być ubrany grecki wojownik- swobodne rozmowy. Kolejno N mówi, że udało mu się taki prawdziwy strój odnaleźć i wybiera jedno z dzieci, które zostanie przebrane w taki strój. Opis poszczególnych części stroju.
6. Zabawa ruchowa - Zmiana warty. Dzieci naśladują krok żołnierzy. Maszerując wykonują polecenia: do tyłu, do przodu, w bok.
7. Zabawa ruchowa - Spacer brzegiem mórz. Zbieranie muszli – wypowiadanie
się na temat, „Co mówi twoja muszla”. (oglądanie muszli, porównywanie kształtów,
kolorów, liczenie).
8. Zorrba- Słuchanie melodii ludowego tańca, wspólna próba tańca
9. Mała olimpiada
N – Czy wiecie, że… W Atenach stolicy Grecji w 1896 roku odbyła się pierwsza olimpiada. Wzbudziła ogólne zainteresowanie i podziw. W związku z tym, że okazała się wielkim sukcesem, postanowiono organizować podobne igrzyska co 4 lata. Rozpoczęcie olimpiady od uroczystego ślubowania: "Ślubujemy wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich w duchu walki, dla zaszczytu naszego przedszkola, pokoju i chwały sportu. "
Podział grupy na 2 drużyny, wybranie nazw dla drużyn
zawody sportowe:
- rzut woreczkiem do celu
- skok w dal z miejsca
- przeciąganie liny
- podawanie piłki w tunelu
- wyścigi rydwanów (na kocu siedzi dziecku, które jest ciągnięte przez drugą osobę)
10. Grecka sałatka- wspólne przygotowanie sałatki greckiej
11. Mity greckie – czytanie wybranego mitu w wersji dla dzieci
12. Pożegnanie- na zakończenie żegnamy się słowami adio (do widzenia)