Konspekt I „TI
Temat: Człowiek w czasach najdawniejszych
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z procesem tworzenia się cywilizacji.
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: czasy prehistoryczne, czasy historyczne, prehistoria, cywilizacja, państwo, epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza, koczowniczy tryb życia, osiadły tryb życia
sposoby wzniecania ognia
miejsca pojawienia się pierwszych ludzi
wygląd pierwszych ludzi
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: czasy prehistoryczne, czasy historyczne, prehistoria, cywilizacja, państwo, epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza, koczowniczy tryb życia, osiadły tryb życia
cechy charakterystyczne koczowniczego i osiadłego trybu życia
podstawowe sposoby zdobywania pożywienia i wykonywania narzędzi oraz zasady
organizacji życia wspólnotowego człowieka pierwotnego przed i po „rewolucji neolitycznej”
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
Wymienić czynniki decydujące o narodzinach cywilizacji
Podzielić czynniki cywilizacji na materialne i duchowe
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w czasie lekcji,
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Wskazać rolę czynników, które zbudowały cywilizacje, uzasadnia że są one niezbędne w procesie kształtowania cywilizacji
Wymienić zdobycze współczesnej cywilizacji
wskazać różnice między koczowniczym i osiadłym trybem życia
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Uczeń potrafi dostrzec rolę wynalazków i zdobyczy poprzednich cywilizacji.
Potrafi wskazać iż rozwój cywilizacji ma miejsce do dziś.
przyczyny i skutki przejścia przez pierwotnych od koczowniczego do osiadłego trybu życia
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Pokazanie wagi wpływu warunków naturalnych na życie człowieka pierwotnego
Metody Pracy: praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne: podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty, Mapa ścienna Bliski wschód w starożytności
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności. | I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych. |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1. Proszę przedstawić ogólny podział źródeł historycznych? 2.Które wydarzenie jest starsze 755r. p.n.e czy 1897 r.? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. Podział na źródła pisane i materialne. Odp. Rok 755 p.n.e |
III. Wprowadzenie do tematu: Człowiek w czasach najdawniejszych Przedstawienie uczniom antropogenezy człowieka. Podanie uczniom notatki: Antropogeneza - całokształt procesów ewolucyjnych, które doprowadziły drogą stopniowych zmian struktury genetycznej gatunku do przekształcenia się populacji przedludzkich w populację Homo sapiens. Przedstawienie podziału istot ludzkich Australopitek Homo habilis Homo erectus Neandertalczyk Homo sapiens Omówienie zamiany stylu bytowania człowieka Zadania do dyskusji Co umożliwiło człowiekowi zmianę trybu życia Omówienie pierwszych wierzeń i pochówków ludzi pierwotnych Omówienie znaczenie ognia dla człowieka pierwotnego Pytania do dyskusji co jest potrzebne do rozwoju cywilizacji? |
III. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Człowiek w czasach najdawniejszych Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie przerysowują graf do zeszytu i charakteryzują każdy gatunek człowieka Uczniowie słuchają Uczniowie podają swoje propozycję Uczniowie słuchają Uczniowie podają swoje propozycje które są zapisywane na tablicy |
IV. Rekapitulacja pierwotna: powtórzenie treści poprzez zapisanie na tablicy pytań: Pytania do dyskusji Porównanie rozwoju człowieka i określenie cech wspólnych wszystkich ludzi |
IV. Uczniowie rozwiązują zadanie. Uczniowie dyskutują |
V. Podanie pracy domowej: Na podstawie podręcznika i wiedzy własnej, napisz jak doszło do rozpadu wspólnoty i powstania pierwszych państw (cywilizacji) |
V. Uczniowie zapisują prace domową w zeszycie |