Konspekt wprowadzenie wiersza Kaczka dziwaczka

Imię i Nazwisko: XXX

Edukacja: wczesnoszkolna klasa: I

Data: 09.05.2014 Czas realizacji: 100 min

Temat: „Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy- wyjaśnienie tytułu wiersza i rola tolerancji w życiu człowieka.

  1. Cele szczegółowe:

  1. Metody nauczania:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Formy nauczania:

  1. Przebieg zajęć:

  1. Powitanie

  2. Dzieci w grupach rozwiązują krzyżówkę, której hasłem jest autor omawianego wiersza (zał.1)

  3. Swobodne wypowiedzi dzieci: Czy znają to nazwisko?, Czy już go słyszały?, Kto to jest?

  4. Odczytanie przez dzieci wiadomości na temat Jana Brzechwy w kąciku książek, oglądanie portretu poety.

  5. Oglądanie wystawy książek Jana Brzechwy, odczytanie tytułów- rozmowa z dziećmi na temat czy czytali już którąś z tych książek, a może rodzice im czytali.

  6. Zabawa w parach- dzieci stają naprzeciwko siebie i przyglądają się sobie nawzajem. Każda osoba u swojego partnera szuka jakiejś cechy charakterystycznej czegoś innego niż ma sam. Następnie wymienia daną cechę i wypowiada zdanie wyrażające aprobatę dla tej cechy, a tym samym dla partnera, np.: Masz pieprzyk na lewym policzku. Jest ładny. Dodaje ci urody.; Jesteś zawsze uśmiechnięta. Lubię twój uśmiech.; Masz rude włosy. Lubię twoje włosy. , itp.

  7. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza pt „Kaczka dziwaczka”

  8. Dzieci opisują swoje wrażenia po wysłuchaniu wiersza (czy jest smutny, wesoły, śmieszny)

  9. Inscenizacja treści wiersza

  1. I grupa- „Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała kaczka-dziwaczka, Lecz zamiast trzymać się rzeczki Robiła piesze wycieczki. Raz poszła więc do fryzjera: poproszę o kilo sera! Tuż obok była apteka: poproszę mleka pięć deka”

  2. II grupa- „Z apteki poszła do praczki Kupować pocztowe znaczki. Gryzły się kaczki okropnie A niech tę kaczkę gęś kopnie! Znosiła jaja na twardo I miała czubek z kokardą, A przy tym, na przekór kaczkom, czesała się wykałaczką.

  3. III grupa- „Kupiła raz maczku paczkę, By pisać list drobnym maczkiem. Zjadając tasiemkę starą Mówiła że to makaron, A gdy połknęła dwa złote, Mówiła że odda potem. Martwiły się inne kaczki co będzie z takiej dziwaczki?”

  4. IV grupa-„ Aż wreszcie znalazł się kupiec: Na obiad można ją upiec Pan kucharz kaczkę starannie Piekł jak należy w brytfannie, Lecz zdębiał obiad podając, Bo z kaczki zrobił się zając, W dodatku cały w buraczkach. Taka to była dziwaczka!

  1. Rozmowa na temat wyjaśnienia tytułu wiersza, zastanowienie się dlaczego kaczkę nazwano dziwaczką, co sądziły o niej inne kaczki, czy dziwactwa kaczki komuś zaszkodziły

  2. Odkrycie na tablicy zdania: „Inny” nie zawsze oznacza „gorszy”. – wyjaśnienie sensu tego zdania. Uwrażliwienie uczniów na wstrzymywanie się od wydawania opinii o kimś na podstawie, np. tylko jego wyglądu. Zwrócenie uwagi na możliwość wydania krzywdzącej kogoś opinii. Podkreślenie wagi tolerancji w życiu człowieka.

  3. Karta pracy- dobieranie w pary wyrażeń oraz co robiła kaczka-dziwaczka i uzupełnianie zdań (zał.2)

  4. Głośne czytanie wiersza przez dzieci, wyszukiwanie w tekście nazw ludzi, zwierząt i rzeczy, czytanie wyrazów rymujących się.

  5. Wysłuchanie piosenki „Kaczka-dziwaczka”, nauka melodii i próby śpiewania, zabawa muzyczno-ruchowa – pokazywanie czynności wykonywanych przez kaczkę.

  6. Karta pracy- 14. Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego (zał.3)

  7. Modelowanie z plasteliny postaci kaczki.

ZAŁĄCZNIK 1

Rozwiąż krzyżówkę, w zaznaczonych kratkach odczytaj hasło.

1      
2        
3                      
4          
5          
6                
7                    
8            
9        
10            
11                  
  1. Kolczasty zwierzak.

  2. Rechoce w stawie.

  3. Przebija się przez śnieg.

  4. Wiosenne „kotki” to ...

  5. Na wiosnę zieleni się na łące.

  6. Kukła ze słomy przedstawiająca odchodzącą zimę.

  7. Duży zwierzak, obudził się z zimowego snu.

  8. Ma czerwony dziób i długie czerwone nogi.

  9. Już niedługo będą się na niej pasły owce. Mały, szary ptaszek, jest z nami przez cały rok.

  10. Święta z pisankami.

ZAŁCZNIK 2

1. Dobierz w pary odpowiednie wyrażenia:

robiła drobnym maczkiem

chciała kupić jaja na twardo

znosiła dwa złote

miała piesze wycieczki

czesała się w zająca

pisała list wykałaczką

połknęła czubek z kokardą

zmieniła się ser u fryzjera

2. Uzupełnij zdania:

Kaczka-dziwaczka była inna, co nie oznacza, że była __________________ .

Nie oceniajmy drugiego człowieka tylko na podstawie jego _____________ ,

bo możemy wydać o nim krzywdzącą opinię.

ZAŁĄCZNIK 3

Oblicz i pomaluj kaczkę:

5 – fioletowy 12 – biały

6 – czarny 13 – pomarańczowy

7 – niebieski 14 – zielony

8 – różowy 15 – żółty

9 – brązowy 16 – czerwony

