Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 1.03.2012r. w kl. 4 a
Temat lekcji : Witamy w baśniowej krainie!
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Doskonalenie umiejętności opisu i analizy obrazu oraz analizy i interpretacji wiersza.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń ma wiedzę teoretyczną dotyczącą opisu.
Uczeń wie, co to jest przymiotnik oraz odróżnia formy czasownika.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce (tworzy opis).
Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst literacki.
Stosuje wiedzę w praktycznych ćwiczeniach.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.
Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Metody problemowe:
- „burza mózgów”
Formy organizacji pracy:
Indywidualna.
Zbiorowa.
Środki i materiały dydaktyczne:
Podręcznik.
Obraz J. Mehoffera „ Dziwny ogród” w dużym formacie.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie
Opracowanie
Opracowanie
|
3. Zapisanie tematu lekcji :
Witamy w baśniowej krainie!
- Jakie elementy dostrzegacie na obrazku? (dwie kobiety, nagie dziecko, nienaturalnie duża ważka, kwiaty, drzewa, girlandy z kwiatów) - Co to za miejsce? (ogród) - Jaka atmosfera tam panuje? (szczęście, radość) Czy ludzie na obrazie są szczęśliwi? (tak) - Jak myślicie, dlaczego ważka jest nienaturalnie duża ? (żeby się wyróżniała) - W jakich dziełach występują takie nierealne zjawiska ? (baśń) - Czy obraz się podoba? Jakie wzbudza w was odczucia?
- W jaki nastrój wprawił was wiersz? - O czym mówi?
- Co baśń robi w utworze? (biega, szepta, budzi, rośnie wraz z podmiotem lirycznym, ma skrzydła, na których niesie podmiot w inny świat) - Jak nazywamy taki zabieg, który obserwujemy w wierszu? (uosobienie) - Kto mówi w wierszu ? W jakim jest wieku? ( jest to osoba dorosła, bo mówi, że baśń wraz z nim rosła)
4. Ćwiczenia do tekstu: - Jakie w tym wierszu widzimy przymiotniki? Co określają?(rzeczowniki) - Uczniowie wymieniają przymiotniki po czym uzupełniają do nich rzeczowniki na tablicy : czarodziejska…………….., tęczowa…………………….., melodyjne…………………., purpurowe…………………, srebrne……………………..., zwodzony………………….., daleki………………………….) - Jakie w wierszu widzimy czasowniki? (biegła, szeptała, budziła, rosła, niosła) - W jakim czasie i osobie są te czasowniki? Jak brzmiałyby w czasie przeszłym i w innej osobie? 5. Pytanie do uczniów co łączy dwa omówione dzieła ( oba dzieła są optymistyczne, wprawiają w nastrój magiczny i fantastyczny, dziwność, kolorystyka, dobro, cudowność, dzieciństwo - w wierszu „ Od kolebki biegła za mną…”, na obrazie małe dziecko, tęcza - na obrazie girlandy w kolorach tęczy)- zapis na tablicy i do zeszytu (ma formę motyla.)
|
4 minuty
4 minuty
2 minuty
10 minut
4 minuty
5 minut
7 minut
(notatka)
7 minut
(notatka)
(notatka) |
Utrwalenie |
- Jakie elementy cechują baśń? ( fantastyka, magiczność) - Przez co odmieniamy czasownik? ( liczby, osoby) - Do czego służy przymiotnik? ( określa rzeczownik)
Napiszę w pięciu zdaniach, jak wygląda moja baśniowa kraina. |
3 minuty |
4