Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 8.03.2012r. w kl. 4 c
Temat lekcji : Świat rzeczywisty i wyobrażony - który z nich to Twój wymarzony?
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z definicją świata rzeczywistego i fantastycznego oraz wskazanie wyraźnych różnic między nimi.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń zna pojęcia : świat rzeczywisty, realistyczny, fantastyczny.
Uczeń wie, jakie są różnice między światem rzeczywistym a światem fantastycznym.
Uczeń wie, co to jest fikcja literacka.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi wyszukać odpowiednie elementy w utworze literackim.
Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst literacki.
Uczeń potrafi poprzeć swoja wypowiedź odpowiednimi argumentami.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.
Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna
Metody problemowe:
- „burza mózgów”
Formy organizacji pracy:
Indywidualna.
Zbiorowa.
Środki i materiały dydaktyczne:
Podręcznik.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie
|
Świat rzeczywisty i wyobrażony - który z nich to Twój wymarzony?
|
5 minuty
7 minut
2 minuty
2 minuty
|
Opracowanie
|
Świat rzeczywisty - to świat, w którym żyjemy. Jego elementy to np.: (uczniowie podają przykłady ludzi, przedmiotów, sytuacji rzeczywistych)
Świat wyobrażony - to świat wymyślony przez autora dzieła literackiego ( fikcja literacka).
Świat realistyczny, czyli prawdopodobny - elementy tego świata mogłyby istnieć naprawdę, jednak nie mamy dowodów na ich rzeczywiste istnienie. Są to np. (uczniowie podają przykłady na podstawie znanych im już utworów). Świat fantastyczny, czyli nieprawdopodobny - nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Elementy nie mogą istnieć naprawdę, np. (uczniowie podają przykłady elementów na podstawie znanych już im utworów).
Elementy rzeczywiste: szafa, Łucja, futra, pokój, naftalina, dom, rodzeństwo Łucji.
Elementy fantastyczne : Narnia, przejście przez szafę do innego świata, faun Tumnus. |
15 minut
(notatka)
(notatka)
(notatka)
|
Utrwalenie |
Podręcznik - zad. 4 str. 166 |
1 minuta 2 minuty
1 minuta |
konspekt porównawczy
3