Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 15.03.2012r. w kl. 4a
Temat lekcji : Jak ryczy Smok Wawelski ? - poznajemy przysłówek.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z częścią mowy jaką jest przysłówek.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń zna omawiane wcześniej części mowy i wie jakie pełnią funkcje.
Uczeń wie, co to jest przysłówek, na jakie pytania odpowiada i jaką pełni funkcję.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi odnaleźć przysłówki w tekście.
Uczeń potrafi tworzyć własne przysłówki.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wiedze o języku ojczystym.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Formy organizacji pracy:
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie |
1
P R Z Y P A D K I
2
R Z E C Z O W N I K I
3
C Z A S O W N I K
4
P R Z Y M I O T N I K
5
O S O B Y
6
W O Ł A C Z
7
S P Ó Ł G Ł O S K I
8
M I E J S C O W N I K
9
B I E R N I K
10 N A R Z Ę D N I K
|
5 minut 10 minuta
(notatka) |
Opracowanie |
Przysłówek to nieodmienna część mowy. Najczęściej pełni funkcję określenia czasownika. Odpowiada na pytania jak? gdzie? kiedy? (szybko, daleko, wczoraj).
długo, szczęśliwie, miło, daleko, krótko, przyjemnie, głośno itp.
Jak ryczy Smok Wawelski? - poznajemy przysłówek.
„Bardzo lubię czytać baśnie. Dzięki nim wspaniale odpoczywam. W baśniach szczególnie podoba mi się to, że dobro zawsze zwycięża. Bohaterów, którzy postępują źle i nieuczciwie, spotka zasłużona kara. Marzę o tym, by wszyscy zachowywali się szlachetnie, choć wiem, że nie jest to proste.” |
5 minut
4 minuty
(notatka)
3 minuty
(notatka)
2 minuty
(notatka)
10 minut
(notatka)
5 minut
|
Utrwalenie |
1. Zadanie 2 str. 176 (podręcznik) 2. Zadanie 169, 171 (ćwiczenia) |
2 minuty |
1