Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 13.03.2012r. w kl. 4 a
Temat lekcji : B. Ferrero „Długi, gruby, mały” - jesteśmy tolerancyjni.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Kształtowanie tolerancji wobec innych.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń wie, że każdemu należny jest szacunek.
poziom umiejętności :
Uczeń szanuje odmienność.
Uczeń dostrzega zalety innych ludzi, a jest tolerancyjny wobec wad.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń traktuje siebie i innych uczniów równorzędnie.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- podawcza.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Metody problemowe:
- „burza mózgów”,
- dyskusja.
Formy organizacji pracy:
Indywidualna.
Zbiorowa.
Grupowa.
Środki i materiały dydaktyczne:
Opowiadanie B. Ferrero „Długi, gruby, mały”.
Kolorowy brulion i pisaki.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej , Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.
Ferrero B. Długi, gruby, mały [w:] Historie, Warszawa 2008.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie
|
|
3 minuty
|
Opracowanie
|
- Jak oceniacie zachowanie rówieśników w stosunku do Piotra, Marka i Ludwika na początku opowiadania? - Jak wy zachowujecie się w stosunku do osób, które są inne niż wy? - Czy jesteście tolerancyjni wobec odmienności? - Jak wg was należy traktować niepełnosprawnych?
Grupa 1 i 6 - kiedy to oni są ofiarami braku tolerancji - co czują? Grupa 2 i 5 - kiedy są świadkami nietolerancji wobec innych - jak reagują? Grupa 3 i 4 ma zastanowić się dlaczego niektórzy są nietolerancyjni i jakie argumenty należy im podać, aby się zmienili? |
10 minut
10 minut
15 minut
|
Utrwalenie |
|
10 minut |
1