konspekt - przyslowek 4c, konspekty - szkoła podstawowa, klasy 4,5,6, konspekty


Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 15.03.2012r. w kl. 4c

Temat lekcji : Bardzo nam miło cię poznać przysłówku!

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z częścią mowy jaka jest przysłówek.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń zna omawiane wcześniej części mowy i wie, jakie pełnią funkcje.

  2. Uczeń wie, co to jest przysłówek, na jakie pytania odpowiada i jaką pełni funkcję.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi odnaleźć przysłówki w tekście.

  2. Uczeń potrafi tworzyć własne przysłówki.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wiedze o języku ojczystym.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka wstępna.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

  2. Praca zbiorowa.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności.

  2. Ćwiczenie wprowadzające - wspólne rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „przysłówek”.

1

P

R

Z

Y

P

A

D

K

I

2

R

Z

E

C

Z

O

W

N

I

K

I

3

C

Z

A

S

O

W

N

I

K

4

P

R

Z

Y

M

I

O

T

N

I

K

5

O

S

O

B

Y

6

W

O

Ł

A

C

Z

7

S

P

Ó

Ł

G

Ł

O

S

K

I

8

M

I

E

J

S

C

O

W

N

I

K

9

B

I

E

R

N

I

K

10

N

A

R

Z

Ę

D

N

I

K

  1. Odmieniają się przez nie rzeczowniki i przymiotniki.

  2. Są nazwami rzeczy, zwierząt, ludzi, roślin.

  3. Część mowy odpowiadająca na pytanie: co robi?

  4. Część mowy odpowiadająca na pytanie jaki?

  5. Czasownik odmienia się przez .......

  6. Nazwa ostatniego przypadka.

  7. Głoski dzielimy na samogłoski i ............

  8. Przypadek odpowiadający na pytania: o kim?, o czym?

  9. Przypadek odpowiadający na pytania: kogo?, co?

  10. Przypadek odpowiadający na pytania: z kim?, z czym?

5 minut

10 minuta

(notatka)

Opracowanie

  1. Zapisanie tematu lekcji :

Bardzo nam miło cię poznać przysłówku!

  1. Zapisanie definicji przysłówka do zeszytu :

Przysłówek to nieodmienna część mowy. Najczęściej pełni funkcję określenia czasownika. Odpowiada na pytania jak? gdzie? kiedy? (szybko, daleko, wczoraj).

  1. Wspólna praca z zeszytem ćwiczeń. Odpowiedzi zapisywane są na tablicy. ( zadanie 171, 172, 173 )

  2. Uczniowie rysują tabelkę do zeszytu i wpisują do jednej kolumny przysłówki pozytywne, a do drugiej negatywne.

Przysłówki o pozytywnym znaczeniu

Przysłówki o negatywnym znaczeniu

miło,

przyjemnie,

świetnie,

dobrze,

rewelacyjnie,

pięknie,

znakomicie,

fantastycznie.

źle,

brzydko,

okropnie,

strasznie,

smutno,

niewłaściwie,

przerażająco,

ponuro.

  1. Do podanych przymiotników uczniowie mają utworzyć przysłówki :

daleki - daleko

mądry - mądrze

piękny - pięknie

elegancki - elegancko

wysoki - wysoko

niski - nisko

smutny - smutno

wesoły - wesoło

straszny - strasznie

słoneczny - słonecznie

ciepły - ciepło

pogodny - pogodnie

2 minut

4 minuty

(notatka)

6 minut

10 minut

(notatka)

5 minut

Utrwalenie

  1. Zadanie domowe:

1. Zadanie 2 str. 176 (podręcznik)

2. Zadanie 169, 170 (ćwiczenia)

2 minuty

3


