Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć indywidualnych z języka polskiego z uczennicą klasy V z niesprawnością intelektualną w stopniu lekkim, realizującą program nauczania dla klasy IV w dniu 18.09.2013r.
Temat zajęć: Samotnie w lesie, czyli o pewnej wakacyjnej przygodzie.
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cel ogólny:
doskonalenie zdolności czytania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
uczeń powinien:
wiedzieć, kto jest gł. bohaterem w opowiadaniu, wiedzieć co i gdzie mu się przydarzyło,
umieć wyszukać właściwe fragmenty w tekście,
potrafić nazwać uczucia bohaterki opowiadania.
II. Formy pracy
Jednostkowa
III. Metody pracy
Podające, praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012,s. 22-25.
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-28.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 4 min. | Przywitanie się z uczennicą. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie zadania domowego. | Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. | |
Ok. 3 min. | Proszę o zapisanie tematu zajęć do zeszytu i otworzenie podręcznika na stronie 26. | Zapisuje temat do zeszytu. Otwiera podręcznik. | |
Ok. 15 min. | Pytam uczennicę jak spędzała tegoroczne wakacje i czy przydarzyło jej się coś niezwykłego. Czytam tekst ze str.26. Co jakiś czas robię przerwy i zadaję pytania dotyczące przeczytanego fragmentu. Wyjaśniam słownictwo, które może być niezrozumiałe. | Odpowiada na pytania. Śledzi czytany przez nauczyciela tekst. Odpowiada na pytania dotyczące tekstu. | Uczeń aktywnie słucha i czyta ze zrozumieniem. |
Ok. 3 min. | Proszę uczennicę o wyciągnięcie schematu nr 1 z zeszytu ćwiczeń. Czytam polecenie zadania nr 1 (Ustal, kto jest gł. bohaterem, co mu się przydarzyło, kiedy i gdzie rozgrywają się opisane wydarzenia) , proszę o podanie odpowiedzi. | Wyciąga schemat. Słucha, podaje odpowiedzi i zapisuje je. | Uczeń wie, kto jest gł. bohaterem opowiadania, zna fabułę, tło wydarzeń. |
Ok. 5 min. | Czytam polecenie zad. nr 2a (Wyszukaj odpowiednie fragmenty i uzupełnij tabelkę Co bohaterka: widzi, słyszy, czuje). Pomagam w odnalezieniu właściwych fragmentów w tekście i w uzupełnieniu tabelki. | Szuka informacji w tekście, uzupełnia tabelkę. | Uczeń potrafi odnaleźć potrzebne informacje w tekście. |
Ok. 5 min. | Czytam polecenie zadania nr 2b (Na podstawie wybranych fragmentów zapisz określenia dziupli i dębu), pomagam uczennicy w znalezieniu potrzebnych informacji w tekście opowiadania. | Wykonuje zadanie. | Znajduje informacje w tekście. |
Ok. 5 min | Czytam polecenie do zadania nr 2c (Wypisz nazwy uczuć bohaterki), proszę o jego wykonanie. | Wykonuje zadanie. | Potrafi nazwać uczucia bohaterki. |
Ok. 4 min | Proszę uczennicę, by opowiedziała co zapamiętała z przeczytanego opowiadania, gdzie działa się akcja, jakie uczucia towarzyszyły bohaterce. | Opowiada przebieg wydarzeń w tekście, nazywa uczucia bohaterki. | Podsumowanie informacji. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczennicą. | Pakuje się i żegna z nauczycielem. |
BIBLIOGRAFIA
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012,s. 22-25.
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-28.