Konspekt dla II „LC
Temat: Polska i państwa ościenne w XVII wieku
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z sytuacją Polski w XVII wieku
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 1648,1605 , 1627 , 1632 , 1655, 1657,1660
Pojęcia: Inflanty, rozejm, wojna „szarpana”, traktat, potop
postaci: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan Karol Chodkiewicz, Gustaw II Adolf, Karol X Gustaw
przebieg i skutki terytorialne, społeczne i gospodarcze konfliktów Polski ze Szwecją w XVII w XVII wieku
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: Inflanty, rozejm, wojna „szarpana”, traktat, potop
warunki traktatów pokojowych kończących wojny Polski z Szwecją
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
zlokalizować na mapie i w atlasie Szwecję, Litwę, Prusy Królewskie i Książęce, Siedmiogród, Kircholm, Częstochowę, Ujście, Kiejdany, Inflanty, Śląsk oraz Gdańsk, Oliwę i ujście Wisły
omówić charakter działań wojennych, rodzaj wojska i broni
wyciągnąć wnioski z przegranych wojen
udowodnić, że wojny z sąsiadami za Wazów doprowadziły do pogłębienia się kryzysu państwa w XVII wieku
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
posługiwać się różnymi źródłami historycznymi
dokonać porównania informacji pochodzących z różnych źródeł
pracować zespołowo
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Rola odpowiedzialności obywateli za losy państwa i konieczność poświęcenia własnego dobra na rzecz dobra ogólnego w chwilach krytycznych dla ojczyzny
Ukazanie patriotyzmu w przeszłości
Pokazanie sytuacji zagrażających suwerenności Rzeczypospolitej
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresowanie nowymi rodzajami wojsk
Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja
Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Polska w XVII wieku, Podręcznik D. Stola, J. Czubaty, Historia,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.W którym roku Luter ogłosił swoje tezy? 2. Co było powodem ogłoszenia tez? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. 1517 Odp. symonia, nepotyzm, sprzedawanie odpustów |
III. Wprowadzenie do tematu Polska i państwa ościenne w XVII wieku Omówienie genezy konfliktu ze Szwecją Notatka: Wojna 1600-1611 Po detronizacji Zygmunta III Wazy przez Szwedów (1598) i ogłoszonej przez niego inkorporacji północnej Estonii do Polski, wojska szwedzkie wkroczyły do Inflant (1600) i zajęły tereny po Dźwinę. Przeciwdziałania ze strony polskiej doprowadziły 1602-1603 do odzyskania Inflant bez Rewla, Parnawy i Narwy. Dalsze sukcesy militarne, zwycięstwa K. Chodkiewicza pod Białym Kamieniem (1604) i Kircholmem (1605) nie zostały przez Polskę wykorzystane w związku z zamieszkami wewnętrznymi spowodowanymi rokoszem sandomierskim. Odwołanie z Inflant wojsk Chodkiewicza w 1607 pozwoliło Szwedom na zdobycie dalszych miast i twierdz. W 1611 podpisano rozejm polsko-szwedzki, a obydwa państwa objęły terytoria, jakie posiadały w dniu zawarcia rozejmu. Rozejm był kilkakrotnie (1617, 1620, 1621) zrywany przez Szwedów, którzy dokonali zaboru dalszych części polskich Inflant, zdobywając m.in. Dyneburg, Rygę i Mitawę. Omówienie wojen z Rosją Omówienie powstania kozackiego Podanie notatki: Powstanie Chmielnickiego Największe powstanie Kozaków pod wodzą B. Chmielnickiego trwało w latach 1648-1654. W bitwach nad Żółtymi Wodami (16 V 1648) i pod Korsuniem (26 V 1648) wojska B. Chmielnickiego zniszczyły całkowicie armię koronną.. Pytania do dyskusji: Czy powstanie Chmielnickiego wpłynęło negatywnie na sytuację wewnętrzną Polski Omówienie potopu szwedzkiego z pomocą filmu o potopie Notatka: Potop szwedzki – szwedzki najazd na Polskę w 1655 w czasie II wojny północnej (1655–1660). Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660. Wojna ta, prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron. Była ona kontynuacją wcześniejszych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą, miała także swoje korzenie w sporze o tron Szwecji zapoczątkowanym jeszcze przez króla Zygmunta III Wazę. Praca z tabelką Przyczyny i skutki wojen szwedzkich Pytania do dyskusji: Czy Rzeczpospolita mogła zapobiec potopowi? Podział klasy na dwie grupy: I grupa podaje argumenty za tym że Polska mogła zapobiec potopowi II grupa argumenty że Polska nie mogła zapobiec potopowi |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie dyskutują Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu Uczniowie podają swoje propozycje do tabelki Uczniowie dyskutują |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Pytania do dyskusji: Rozdanie testu sprawdzającego z wojen |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Uczniowie rozwiązują test |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową w zeszycie |